DAJ CYNK

UOKiK krytycznie o ogłoszonej aukcji na 800 i 2600 MHz

29.10.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3864

Ważne 6

0

UOKiK opublikował krytyczne stanowisko dotyczące ogłoszonej przez UKE akcji 800 i 2600 MHz. Jej warunki uznał za ryzykowne z punktu widzenia rozwoju i stabilizacji rynku, a w konsekwencji zabezpieczenia interesu konsumentów.

UOKiK opublikował krytyczne stanowisko dotyczące ogłoszonej przez UKE akcji 800 i 2600 MHz. Jej warunki uznał za ryzykowne z punktu widzenia rozwoju i stabilizacji rynku, a w konsekwencji zabezpieczenia interesu konsumentów.

Zobacz: Startuje aukcja LTE!

UOKiK po raz kolejny wyraził niezadowolenie w związku z wyborem aukcji a nie przetargu jako sposobu rozdysponowania częstotliwości. Tylko w tym drugim trybie UOKiK może wypowiedzieć się w kwestii wpływu na konkurencję danej oferty, a UKE przełożyć to na odpowiednią punktację. Do tego słabością ogłoszonej aukcji jest brak możliwości oceny wiarygodności startujących podmiotów.

Urząd wskazuje, że aukcja w założeniu miała doprowadzić do maksymalizacji przychodów budżetowych - jednak jest to tylko pozorne, bo zdaniem Urzędu taki cel lepiej realizuje przetarg. Do tego dochodzą problemy związane z definicją grupy kapitałowej oraz niejasność w kwestii narzędzi, jakich UKE zamierza użyć do regulacji rynku po rozstrzygnięciu aukcji.

UOKiK wyraził także ubolewanie, że formuła rozdysponowania częstotliwości nie została wypracowana na płaszczyźnie dialogu społecznego ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Zobacz: pełną treść stanowiska UOKiK.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
18. ~...
0

2014-11-03 17:00:24

@11xsCytując Sienkiewicza- ch.., d..a i kamieni kupa. O tym to świadczy.

Odpowiedz

17. ~
1

2014-10-30 17:44:18

@16. Wtedy jeszcze nie było zapisu w warunkach przetargu o możliwości połączenia wszystkich pasm w ramach jednej sieci.

Odpowiedz

16. ~litości
-1

2014-10-29 20:50:40

Po trzecie jeśli chodzi o zachowanie warunków konkurencji to prezes UOKiK jeśli mnie pamięć nie myli ze 3 miesiące temu przeprowadził analizę różnych układów podziału pasma 800 MHz i doszedł do wniosku że nie ma żadnego zagrożenia dla zachowania konkurencji przy ograniczeniu po 10 MHz na operatora. Ale to mógłby potwierdzić np Witek. Jeśli się nie mylę, to obecne stanowisko prezesa UOKiK jest jedynie wyrażeniem żalu ze nie ma nic do powiedzenia w tym procesie aukcyjnym i niezbyt dobrze świadczy o Prezesie.

Odpowiedz

15. ~litości
-1

2014-10-29 20:29:54

Druga rzecz że przy przydziale tak cennego pasma , wartego setki milionów złotych czy euro wykorzystywanie przetargu, którego kształt można skroic pod konkretnego operatora - patrz ostatni przetarg na pasmo 1800 - może budzić wątpliwości co do przejrzystości postępowania. Wyobrażacie sobie dyskusję operatorów nad kształtem dokumentacji przetargowej? Gierki w zaciszach sejmowych czy urzędu?

Odpowiedz

14. ~litości
-1

2014-10-29 20:20:22

UOKiK to nie wyrocznia. To są ludzie. Np . dziennikarze ekonomiczni. Nie muszą się na wszystkim znać. Np na wadach i zaletach aukcji i przetargu. Czy pan Prezes próbował się dowiedzieć dlaczego wszędzie w Europie była aukcja, a nie przetarg dla pasma 800 MHz? Pewnie nie a powodów jest wiele. Między innymi taki ze przy ślepym jednym strzale jeden operator może przestrzelic cenę o kilkaset milionów w porównaniu z drugim w wyniku czego powstanie nierównowaga konkurencyjna, a inwestycje takiego operatora mogą być spowolnione na czym stracą klienci.

Odpowiedz

13. ~pabloki
1

2014-10-29 19:34:27

@12 tylko jak to sie stało że zanikły jej umiejętności, przecież ukończyła aplikacje radcy prawnego.

Odpowiedz

12. ~
3

2014-10-29 19:26:05

12, swiadczy to o nieudolności pani prezes UKE, co zresztą nie jest nowością. Pani prezes to się zna tylko na przelotach za publiczne pieniądze.

Odpowiedz

11. ~xs
1

2014-10-29 19:16:27

Witek może słowo komentarza bo trudno zrozumieć dlaczego to niby aukcja ma być gorsza od przetargu?Dlaczego UOKiK zakłada , że jeden z oferentów miałby dać cenę znacznie wyższą od pozostałych (bo tylko wtedy aukcja byłaby gorsza)?. Czy naprawdę pomiędzy urzędami nie ma żadnej komunikacji i muszą sobie wysyłać takie pisma PO fakcie? Czy UKE i UOKiK nie potrafią ze sobą normalnie współpracować? O czym to świadczy? Czy te urzędy nie mają nad sobą nadzoru?

Odpowiedz

10. ~Calm7
0

2014-10-29 18:51:55

ja też przyłączam się do pabloki i mam dość. Dość naprawdę dość tego cyrku !

Odpowiedz

9. ~pabloki
2

2014-10-29 18:12:57

już mam dośc tego cyrku. przez tak długi czas nie udało sie jasno określić NICZEGO.

Odpowiedz

8. ~LTE
0

2014-10-29 16:58:01

Czekam na LTE 800 mam zgodny modem.

Odpowiedz

7. ~stef
-1

2014-10-29 16:35:34

Jak to brak wiarygodności? To nie ma jakiś poręczeń, że zapłacą i zrobią sieć? Przecież byle kto nie będzie miał funduszy na takie coś.

Odpowiedz

6. wlo
0

2014-10-29 16:33:39

Interesem konsumentów jest SZYBKI internet... Czy to co Biuro Szeryfa wymyśliło to gwarantuje? No furtka do konsolidacji jest... Pytanie - czy podmioty będą chciały współpracować aż tak ściśle?

Odpowiedz

5. ~syn siostry zakonnej.
2

2014-10-29 16:26:43

WitekT: zakladam, ze wygraja tylko znani. reszta to moze byc jedynie podpucha Zygmunta, bo tylko jemu moze zalezec na zamieszaniu.

Odpowiedz

4. ~syn siostry zakonnej.
0

2014-10-29 16:25:57

no i jeszcze ten dialog spoleczny ze wszystkimi zainteresowanymi. moze referendum jakies?co to za cyrk, wyglada mi to na zamieszanie spowodowane przez Zygmunta, czy jak on sie tam teraz nazywa.

Odpowiedz