DAJ CYNK

UOKiK: 100 tys. zł kary dla Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu

23.08.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4733

Ważne 6

1

18 niedozwolonych klauzul w umowach o dostęp do Internetu i telewizji kablowej stosowała Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył na nią karę w wysokości ponad 100 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca odwołał się do sądu.

18 niedozwolonych klauzul w umowach o dostęp do Internetu i telewizji kablowej stosowała Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa (MSM) w Toruniu. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył na nią karę w wysokości ponad 100 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca odwołał się do sądu.

MSM zapewnia lokatorom dostęp do telewizji oraz Internetu - w ten sposób prowadzi działalność gospodarczą, dlatego jest przedsiębiorcą. W stosowanych wzorcach zamieszczała klauzule, które były sprzeczne z prawem. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w styczniu. W jego wyniku UOKiK zakwestionował 18 sprzecznych z prawem klauzul.

Zastrzeżenia UOKiK wzbudziło m.in. postanowienie, na podstawie którego operator nie gwarantował przepustowości transmisji danych w sieci Internet. Zdaniem Urzędu, powyższa klauzula jest zbyt ogólna i może powodować, że MSM nie odpowiadałaby za obniżenie prędkości Internetu nawet wtedy, gdy wynikałoby to z jej zaniedbania. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest wywiązanie się z zawartej umowy, czyli zapewnienie odpowiedniego dostępu do Internetu. Wyjątkiem są jedynie zdarzenia, za które operator nie ponosi odpowiedzialności, np. warunki atmosferyczne.

Źródło tekstu: UOKiK

Komentarze
Zaloguj się