DAJ CYNK

UKE: projekt zmodyfikowanego stanowiska ws. samorządowych hotspotów

09.07.2015

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2592

Ważne 1

1

UKE przedstawił do konsultacji projekt zmodyfikowanego stanowiska w sprawie świadczenia bezpłatnej lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci Internet przez jednostki samorządu terytorialnego.

UKE przedstawił do konsultacji projekt zmodyfikowanego stanowiska w sprawie świadczenia bezpłatnej lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci Internet przez jednostki samorządu terytorialnego.

Oferowanie przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa jest już w Polsce zjawiskiem powszechnym oraz dynamicznie rozwijającym się. W zasadzie każde większe miasto zapewnia swoim mieszkańcom, jak również turystom, możliwość korzystania z bezpłatnej usługi dostępu do Internetu w najbardziej popularnych miejscach publicznych. Można zauważyć, że dzięki podejmowanej działalności w tym zakresie, JST zwiększyły wśród swoich mieszkańców zainteresowanie usługami szerokopasmowymi, a także poprawiły swoją atrakcyjność i wizerunek.

Podejmowanie przez JST takiej działalności zawsze będzie wywierać wpływ na rynek telekomunikacyjny. Oddziaływanie to z jednej strony może mieć charakter pozytywny, gdyż będzie przejawiać się między innymi zapewnieniem osobom wykluczonym cyfrowo możliwości korzystania z usługi dostępu do Internetu czy też zwiększeniem zainteresowania technologiami informacyjno - komunikacyjnymi. Z drugiej strony taka działalność może jednak powodować stagnację lokalnego rynku telekomunikacyjnego oraz zakłócić rozwój konkurencji na tym rynku.

Należy jednak zwrócić uwagę, że świadczona przez JST usługa bezpłatnego dostępu do Internetu jest co do zasady ograniczona pod względem funkcjonalności, dostępności oraz zasięgu terytorialnego. Użytkownicy hotspotów mają dostęp do Internetu tylko w miejscach, w których zlokalizowano punkt dostępu. W celu skorzystania z takiej usługi muszą udać się do wybranej lokalizacji. Usługa zawsze jest ograniczona w zakresie parametrów wysyłania i odbierania danych, jak również czasu trwania jednorazowej sesji. Usługa ta może zostać dodatkowo ograniczona w zakresie miesięcznego limitu transferu danych.

JST zapewniają również dostęp do Internetu bez pobierania opłat w ramach realizowanych projektów finansowanych ze środków unijnych dotyczących wykluczenia cyfrowego obszaru lub mieszkańców, a także na potrzeby własne jednostek organizacyjnych.

Należy zauważyć, iż obecnie na rynku telekomunikacyjnym wzrasta popularność mobilnego Internetu. Wpływa to na zwiększenie zainteresowania dostępem do Internetu o przepływnościach od 2 Mbit/s do 10 Mbit/s. W związku z szybszym rozwojem usług dostępu do sieci Internet w Polsce, wymagających łączy o dużej przepływności, użytkownicy usług komercyjnych coraz częściej decydują się na zdecydowanie szybszy dostęp do sieci, takich jak prędkość od 30 Mbit/s do 100 Mbit/s.

W związku z rozwojem rynku UKE przedstawił zmodyfikowane stanowisko w sprawie świadczonych przez JST usług hotspotów. Zawarte w stanowisku zmiany dotyczą przede wszystkim:

  1. zróżnicowania rekomendowanych przez UKE podstawowych warunków technicznych świadczenia usługi dostępu do Internetu z uwagi na lokalizację hotspotów:
    • hotspoty zlokalizowane w otwartej przestrzeni publicznej tj. place, parki, skwery itp., z potencjalną możliwością korzystania przez mieszkańców z dostępu do Internetu w miejscu swojego zamieszkania - zwiększenie parametrów wysyłania i odbierania danych z maksymalną prędkością połączenia, w przypadku usługi bezpłatnej - nie więcej niż 1 Mb/s (obecnie jest to 512 kb/s),
    • hotspoty obejmujące tylko i wyłącznie miejsca publiczne - wewnątrz budynków użyteczności publicznej oraz w otwartej przestrzeni publicznej bez możliwości korzystania z usługi w miejscu zamieszkania użytkowników końcowych- zwiększenie parametrów wysyłania i odbierania danych z maksymalną prędkością połączenia, w przypadku usługi bezpłatnej - nie więcej niż 2 Mb/s (obecnie jest to 512 kb/s).
  2. podwyższony zostanie miesięczny limit transferu danych w przypadku świadczenia usługi bezpłatnego dostępu do Internetu za pomocą hotspotów zlokalizowanych w otwartej przestrzeni publicznej - nie więcej niż 1GB dla użytkownika (obecnie jest to 750 MB). Warunek ten będzie ustalany indywidualnie dla danej JST po analizie wyników stanu lokalnego rynku telekomunikacyjnego, w tym penetracji usługami telekomunikacyjnymi na danym rynku oraz zakresu działalności świadczonej przez daną JST, liczbie mieszkańców objętych zasięgiem sieci w miejscu ich zamieszkania.

Źródło tekstu: UKE

Tagi: hotspot uke
Komentarze
Zaloguj się
2. ~Adam M.
0

2015-07-09 23:52:14

Wreszcie, bo ile Polska miała się wstydzić takiego stanu rzeczy.

Odpowiedz

1. ~kTm
0

2015-07-09 19:28:08

Trochę bez sensu - dlaczego ograniczają WiFi - przecież najczęściej i tak nie jest to darmowe bo w zamian za reklamę np miast, gminy etc - pierwsza strona po zaladowaniu. Poza tym jaka jest cena rynkowa? Łącze kablowe no limit transer 100 mb to jakieś 40-50 zł na miesiąc - ile kosztuje 1 GB? pewnie jakiś grosz.. więc czy rozdawanie czegoś za grosz ogranicza konkurencję? CZYJĄ?? Czy ja zrezygnuje neta u opa bo w jakimś punkcie miasta jest WiFi? A co z zrywaniem sesji? Tez to zmienili?

Odpowiedz