DAJ CYNK

UKE chce więcej linii FTTH od TP

12.07.2012

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2654

Ważne 0

0

UKE chce zachęcić Telekomunikację Polską do zmiany warunków porozumienia dotyczącego inwestycji w infrastrukturę. Według nowego porozumienia, TP miałaby oddać do użytku około 70 tys. łączy FTTH.

UKE chce zachęcić Telekomunikację Polską do zmiany warunków porozumienia dotyczącego inwestycji w infrastrukturę. Według nowego porozumienia, TP miałaby oddać do użytku około 70 tys. łączy FTTH.

Pod koniec stycznia UKE wydłużyło Telekomunikacji Polskiej okres inwestycji o kwartał, czyli do 31. marca 2013 roku. W zamian za to TP ma zrealizować 220 tys. łączy, które zaoferują transfer na poziomie przynajmniej 30 Mb/s. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Teraz UKE chce, aby 30% tych łączy, czyli około 70 tys., wybudowanych zostało w technologii FTTH. Jeśli tak by się stało, to oznaczałoby dla Telekomunikacji Polskiej dodatkowe koszty w wysokości od 70 do 140 mln - informuje rp.pl.

Propozycja ta zostanie przedstawiona na Komitecie sterującym 13. lipca. Będzie ona elementem negocjacji listy inwestycji, jaką UKE ma przedstawić do zatwierdzenia Telekomunikacji Polskiej.

W ten sposób UKE chce zachęcić TP do większych inwestycji w technologie optyczne. Obecnie TP prawie w ogóle nie buduje sieci FTTH. Jedyny rozpoczęty, jednak zamrożony, jest projekt warszawski, w ramach którego TP podłączyła kilka stołecznych osiedli.

Źródło tekstu: rp.pl, wł

Tagi: ftth tp uke
Komentarze
Zaloguj się
13. ~
0

2012-07-29 14:35:07

@12 niektórym możliwości skończyły się na 1Mb/s, ba niektórym nawet na 512kb/s

Odpowiedz

12. ~wiocher
0

2012-07-12 23:23:19

Ja chcę FTTH!!! Mogę nawet 199zł/mies zapłacić ale niech mi doprowadzą więcej niż teraz mam! Ich możliwości techniczne skończyły się 5 lat temu na sześciu megabitach, a zamiast lepiej jest coraz gorzej. Obecnie mam 4,5mb/s.

Odpowiedz

11. ~
0

2012-07-12 16:53:16

uke jak zwykle robi wszystko na opak

Odpowiedz

10. Maniek99
1

2012-07-12 11:58:57

50zł = 20 do 30zł za kabel + założyłem około 50% z ceny detalicznej BSA. Nie chce mi się sprawdzać ile to dokładnie będzie ale pewnie coś koło tych 50zł.

Odpowiedz

9. wlo
1

2012-07-12 11:04:35

mkkot - i co w związku z tym? Jeśli tak dużo macie, to zapewne wystarcza wam na świadczenie usłyg - więcej wam trzeba? to zbudujcie - jakiś problem? Bo nie bardzo rozumiem czym się chwailicie? A jak e tysiące kilometrów mają się do zaobów tepsy? A do zasobów przeciętnego operatora komórkowego? Ja mam 4 drukarki np.

Odpowiedz

8. ~Brk!
0

2012-07-12 10:52:31

50zł od BSA!? haha niezły żarcik. Podzielcie przez 10 i pomnóżcie przez 3. Tyle mniej więcej dostaje TP za dostęp BSA per użytkownik to po pierwsze. Po drugie Netia nie ma w sumie żadnych kabli światłowodowych dalekosiężnych. W definicji 5 tys. km sieci światłowodowych - nie ma nic o tym, że kable te należą do Netii - dzierżawione są albo włókna albo kanały DWDM. Prawdziwe sieci światłowodowe w Polsce posiada tylko kilka firm. Pierwszą i największą siecią jest grupa TP-Orange, drugą jest Exatel/Telenergo i trzecią jest TKTelekom (grupa PKP).

Odpowiedz

7. ~itp
-1

2012-07-12 10:40:47

panowie skąd wam się wzięło to 50 zł. Jeśli byłoby to 50 zł to jak Netia mogłaby oferować Internet za 35 zł na BSA. Dumping jest zakazany.

Odpowiedz

6. ~Wojtek G.
0

2012-07-12 10:24:44

@4 Z tym ze ta propaganda jest prawda i netia nie realizuje inwestycji nie światłowodowych bo one nie mają przyszłości i jak już coś zmieniają lub budują to tylko na światłowodach i dlatego mogli pozwolić sobie na przejęcie 2 konkurencyjnych firm bo ich decyzje przynoszą im korzyści , a TP nie wiem jak to liczą ale jeśli dostają 50zl/m od BSA to przecież to ze nie rozwijają się to tylko ich problem i sami nie chcą kasy dostawać a światłowód przy zamianie z miedzi jest mniej opłacalny ale w perspektywie 5-10 lat ta różnica zwraca się na utrzymaniu linii gdyż koszty utrzymania światłowodu są znikome a kabli miedzianych dość znaczące bo trzeba dostarczać im stałego napięcia nonstop.

Odpowiedz

5. mac
0

2012-07-12 10:19:32

coż - netia przejęła rozbudowane sieci światłodowodowe Dialogu to może się teraz chwalić...

Odpowiedz

4. ~zulugula
-1

2012-07-12 10:03:49

@3 to brzmi jak propaganda sukcesu za starych czasów.

Odpowiedz

3. mkkot
1

2012-07-12 09:22:49

W największym skrócie sieć Netii składa się z: - ponad 5 tys. km światłowodowych sieci szkieletowych - około 4,5 tys. km miejskich sieci światłowodowych w 44 miastach. W sumie dysponujemy własną kanalizacją teletechniczną o długości 3,2 tys. km i mamy ponad 1500 (słownie: tysiąc pięćset) różnego rodzaju obiektów (budynków, szaf ulicznych itp.). W liczbie tej zawiera się kilkadziesiąt dużych obiektów (hostów, central), kilkaset lokalizacji węzłów sieci transmisyjnej oraz cała masa innych, mniejszych, w których ulokowana jest nasza infrastruktura. http://blog.netia.pl/netia/entry/o_infrastrukturze_netii_s%C5%82 %C3%B3w_kilka

Odpowiedz

1

2012-07-12 09:21:41

@sebagit ~50zł/m-c od każdego na BSA, to nie wiem czy takie grosze.

Odpowiedz