DAJ CYNK

TELKO.in: W Wielkiej Brytanii też kradną kable

Ł.D.

Prawo, finanse, statystyki

37 tys. abonentów Internetu brytyjskiego Sky pozbawionych zostało dostępu, kiedy złodzieje wyciągnęli kilka kabli miedzianych z kanalizacji teletechnicznej

37 tys. abonentów usług szerokopasmowych brytyjskiego operatora Sky pozbawionych zostało we czwartek dostępu, kiedy złodzieje wyciągnęli kilka kabli miedzianych z kanalizacji należącej do grupy BT - pisze Financial Times.

Zobacz: TELKO.in: 156 tys. abonentów bez usług z powodu kradzieży infrastruktury

Infrastrukturą należała do otwartej sieci Openreach, a więc prawdopodobne, że poza Sky awaria dotknęła abonentów także innych operatorów alternatywnych np. TalkTalk oraz samego BT. Te firmy nie podały jednak informacji na ten temat. Sky jest przede wszystkim platformą satelitarną i największym na Wyspach dostawcą płatnej TV, ale świadczy także usługi telekomunikacyjne na sieci BT.

FT określa złodziejski proceder, jako jeden z głównych problemów brytyjskich telekomów. W ubiegłym tygodniu londyński sąd skazał członków 10-osobowego gangu, który specjalizował się w kradzieżach kabli, symulując roboty drogowe. Należeli do niego także pracownicy BT.

Proceder napędza wysoki kurs miedzi na światowych rynkach. Apogeum zanotowano wprawdzie w 2010 r. ale miedź na światowych rynkach wciąż jest prawie trzykrotnie droższa, niż w roku 2008. W 2013 r. metal taniał, ale na rok przyszły przewidywany jest wzrost jego kursu. Napędza go przede wszystkim chiński import wzmacniany dodatkowo przez spekulacje na rynkach finansowych.

<-telko>

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: FT