DAJ CYNK

Szkoły nie będą musiały szukać dofinansowania Internetu

05.04.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3777

Ważne 7

1

W związku z planowanym uruchomieniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zmieniły się zasady dotyczące zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu w szkołach.



W związku z planowanym uruchomieniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zmieniły się zasady dotyczące zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu w szkołach.

Dotychczas szkoły musiały samodzielnie starać się o dofinansowanie na podłączenie do szybkiego internetu. Teraz to zadanie zostanie powierzone Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), która połączy wszystkie szkoły w Polsce. Zmiana wymagała uchylenia Art. 100 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo Telekomunikacyjne.

OSE obejmie zasięgiem wszystkie szkoły - te, które już mogą korzystać z szybkiego internetu oraz takie, gdzie trzeba wybudować odpowiednią infrastrukturę. W Polsce istnieje ponad 30,5 tys. jednostek oświatowych znajdujących się 19,5 tys. lokalizacji. Jedynie 4,4 tys. lokalizacji znajduje się w zasięgu infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwiającej świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. 5,8 tys. lokalizacji szkół jest objętych komercyjnymi planami inwestycyjnymi przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Pozostałe szkoły, które nie mają dostępu do szybkiego internetu będą podłączane w ramach kolejnych konkursów I osi PO PC.

Zobacz: Orange kolejną firmą dostarczającą Internet dla szkół
Zobacz: Netia podłączy światłowodami blisko tysiąc szkół
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: wielkopolskie szkoły z Internetem Inea

Źródło tekstu: mac.gov.pl

Komentarze
Zaloguj się
22. sq2fog
0

2017-04-06 10:02:05

Na jednym końcu "kabla" będzie szkoła. A co będzie stało na drugim końcu "kabla"...??

Odpowiedz

21. ~www.sieciszerokopasmowe.com
0

2017-04-06 09:11:34

Tak gwoli ścisłości omawiany artykuł 100 Pt jest uchylony od dnia 1 stycznia 2017 r na podstawie USTAWY z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji :-)

Odpowiedz

20. ~
0

2017-04-05 17:41:15

* światłowodzie lub kablu miedzianym.

Odpowiedz

19. ~
0

2017-04-05 17:40:35

Dla szkoły to rzeczywiście raczej stałe łącze (nie mobilne) oparte na światłowodzie i kablu. Ewentualnie sieć "miejska" czyli antena WiFi która ściąga internet od jakiegoś lokalnego dostawcy tegoż.

Odpowiedz

18. Pragmatyk
0

2017-04-05 16:16:52

@17 Fizyki nie trzeba oszukiwać. Należy jedynie zagwarantować odpowiednie pasmo i siłę sygnału. A czy to droga przewodowa czy bezprzewodowa to nie ma znaczenia.

Odpowiedz

17. ~Niki
0

2017-04-05 15:50:48

@16-wszystko ok, tylko światło jest tańsze w utrzymaniu i to nawet uwzględniając początkowe duże nakłady.Zresztą zauważ, że teraz telekomy dążą do pakietyzacji usług(najwyższy zysk) a na lte nie ma płatnej tv a czemu?-limity. Wiesz spójrz na Niemcy,czemu idą w światło, głupi są, 20mld€ wyrzucają w błoto?Lte jest super, dzięki niemu man Internet na działce (50/18) lecz fizyki nie oszukasz...

Odpowiedz

16. Pragmatyk
0

2017-04-05 15:32:11

@13 Na 100% jeśli wchodziło by w grę podłączenie tysięcy szkół to każdy operator zgodził by się za odpowiednią kwotę na umowę gwarantowanej szybkości z określonego nadajnika wybieranego przez antenę kierunkową. Szybkość przydzielaną dynamicznie dostawała by zalogowana reszta abonentów na ten nadajnik z reszty pasma tego nadajnika.

Odpowiedz

15. judasz
0

2017-04-05 15:11:46

Dodajmy jeszcze, że ta setka najlepiej jak będzie symetryczna. Wtedy naprawdę jest to wystarczające łącze, do którego można podłączyć kilkaset urządzeń jednocześnie.

Odpowiedz

14. ~
0

2017-04-05 14:00:03

pragmaty sam se chopie używaj w szkole lte :D jestes idiotą, żadne LTE nawet 1GBPS nie zastąpi swiatłowodu 100/100

Odpowiedz

13. ~Niki
0

2017-04-05 13:46:13

Pragmatyk-można, ale jaką masz gwarancję, że za rok nie zamieszka obok Ciebie 10 nowych sąsiadów i prędkość klęknie do 10Mbs? Kabel to kabel, w dzisiejszych czasach liczy się też ilość danych jakie można przetransferować, że stabilnością sprzętu na lte też jest różnie...Ja sam mam monitoring postawiony na lte od Orange, przewalam miesięcznie ~700-800GB i jakoś to chodzi, lecz jakby mi zaproponowali światło to nawet sekundy bym się nie zastanawiał, bo w dzisiejszych czasach przynajmniej dla mnie ważniejsza jest stabilność, mniejsze opóźnienia niż dwa razy mniejszy abonament

Odpowiedz

12. ~pf
-1

2017-04-05 13:16:12

pragmatyk, zauważ że teraz są juz tylko dzienniki elektroniczne, wszystko w chmurze, wyobraź sobie co by się działo jakby wszyscy nauczyciele naraz się zalogowali punkt ósma i zaczęli wpisywać tematy, sprawdzać obecność, toż to LTE padło by odrazu...

Odpowiedz

11. Pragmatyk
0

2017-04-05 12:57:55

@9 100Mbs to właśnie wystarczająca ilość. Chodzi o to, że te 100mb/s to można dostać montując antenę LTE na dachu szkoły.

Odpowiedz

10. ~Ja
-1

2017-04-05 12:39:13

Do mojej szkoły dociera tylko neostrada 20mbit to szkoła zamówiła 5x20. Jest 100? Jest :D

Odpowiedz

9. _aston_
0

2017-04-05 12:19:50

@3Nawet gdyby nie wszystkie szkolne komputery były podłączone do internetu (choć moim zdaniem powinny być wszystkie, choćby celem aktywnej ochrony przez wirusami i automatycznej aktualizacji niektórych komponentów oprogramowania), to jaka powinna być wg Ciebie prędkość łączą ?Załóżmy, że tylko nauczyciele będą mieć dostęp do internetu (np na potrzeby lekcji czy komunikacji z rodzicami/uczniami) - jaka prędkość wystarczy ?Moim zdaniem 100Mbps to wcale nie tak dużo i za pewno duża część szkół ma możliwość szybszego połączenia.

Odpowiedz

8. ~locomoco
-1

2017-04-05 12:11:39

Pan Witek przeszedł do Play i za niedługo wystąpi w nowej reklamie najdroższej sieci w Polsce.

Odpowiedz