DAJ CYNK

Streżyńska: WSS nadrobi zaległości poprzez zakup infrastruktury od innych przedsiębiorców

02.04.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3911

Ważne 4

0

W ciągu dziewięciu kolejnych miesięcy w Wielkopolsce musi powstać 4,5 tys. km sieci szerokopasmowej. Prace przyspieszono, by budowę zakończyć na czas, ale długo były one hamowane przez unijną biurokrację. W realizacji strategicznej dla regionu inwestycji nie pomagały także lokalne problemy polityczne, wątpliwości dotyczące przetargów publicznych i zawiły system rozliczeń.

W ciągu dziewięciu kolejnych miesięcy w Wielkopolsce musi powstać 4,5 tys. km sieci szerokopasmowej. Prace przyspieszono, by budowę zakończyć na czas, ale długo były one hamowane przez unijną biurokrację. W realizacji strategicznej dla regionu inwestycji nie pomagały także lokalne problemy polityczne, wątpliwości dotyczące przetargów publicznych i zawiły system rozliczeń.

Zostało dziewięć miesięcy na zbudowanie łącznie 4,5 tys. km sieci. Dlatego zdecydowaliśmy, że znaczną część sieci kupujemy od innych przedsiębiorców, którzy w ostatnich latach wybudowali pełnowartościową, spełniającą określone przez nas wymagania infrastrukturę pasywną - tłumaczy Anna Streżyńska, prezes spółki Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa (WSS).

Firma samodzielnie zbuduje część sieci: podzielono ją na sześć obszarów inwestycyjnych, w których zadania rozdysponowano między sześć różnych zespołów.

Dzięki temu mam nadzieję, że zdążymy - przekonuje Streżyńska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes. Inwestycja odbywa się w pędzie ze względu na wcześniejsze opóźnienia. Na samym początku Komisja Europejska (KE) zafundowała nam rok oczekiwania na decyzję notyfikacyjną. Większość tego czasu to pusty przebieg - decyzja była wcześniej ustalona, ale przeleżała się w kolejnych gabinetach.

Zdaniem prezes WSS, kolejne opóźnienia spowodowało zawarte w wydanej decyzji określenie "public tender", czyli przetarg publiczny, które wzbudziło wątpliwości władz lokalnych. Skierowane w tej sprawie pytanie do KE czekało na odpowiedź dziewięć miesięcy.

Dodatkowo nie obeszło się bez poszukiwań, gdzie zaginęło nasze pismo. Straciliśmy dwa lata tylko z powodu dwóch dokumentów, którymi się zajęła Komisja Europejska - mówi Anna Streżyńska.

Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej rozpoczęła się we wrześniu 2011 roku. Infrastruktura wykonana w technologii NGA (sieci nowej generacji) ma objąć większość regionu. Formalnie projekt powinien zostać zamknięty pod koniec marca przyszłego roku, jednak Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oczekuje oddania sieci do użytku jeszcze w tym roku. Ale prace wciąż napotykały na nowe problemy. Choć, zdaniem Streżyńskiej, unijne władze przejawiają chęć wsparcia, to ich działania blokuje często - jak w tym przypadku - biurokracja. W efekcie do zakończenia projektu zostało niewiele czasu - wiąże on się z okresem finansowania unijnego.

Przeszkód utrudniających płynne działania jest więcej. Anna Streżyńska wskazuje na działania niektórych lokalnych, regionalnych i krajowych polityków, którzy bardzo ostrożnie podchodzą do tej inwestycji. Podkreśla, że wciąż brakuje powszechnego przekonania, że budowa sieci szerokopasmowej to strategiczna inwestycja dla całego regionu.

Z ich podejścia wynika wiele działań kontrolnych, racjonalnych z punktu widzenia polityków i gospodarzy terenu, co rozumiemy, ale takie posunięcia powodują kolejne opóźnienia - informuje szefowa WSS.

Obawy polityków wiążą się też ze wzmożoną ostrożnością przy płatnościach, niezwykle rozbudowanych. Liczba dokumentów, które trzeba złożyć plus termin 40 dni roboczych na rozliczenie każdej płatności oznacza realnie dwa miesiące na każdą płatność. W efekcie brakuje płynności finansowej, co oznacza konieczność zadłużania się.A przecież spółka, która realizuje cel publiczny, mając 400 mln dofinansowania prywatno-publicznego, nie powinna się rozglądać, skąd wziąć jeszcze inne dodatkowe pieniądze - zauważa Anna Streżyńska.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
11. ~Adam M
0

2014-04-03 11:22:20

Można byłą ja powołać na kolejna kadencję, ale Tusk chciał mieć i tu swojego człowieka więc nie liczyły się kompetencje, wiedza i doświadczenie tylko partykularne interesy obozy władzy. Skutki jakie są każdy widzi.

Odpowiedz

10. ~LN
0

2014-04-03 09:57:06

Nikt nie wyrzucil tylko pani Ania zakonczyla kadencje i odesszla na jej miejsce weszla pani Gaj ktora ma w nosie malych operatorow. Co do Pani Ani to wyraznie widac ze punkt patrzenia zalezy od miejsca siedzenia.

Odpowiedz

9. ~Adam M
0

2014-04-03 09:24:59

@7 - Kolego, pretensje to możesz mieć o to Tuska który wyrzucił Panią Anię z UKE, a nie do niej samej. Taka ma teraz pracę jaka znalazła i się do niej rzetelnie przykłada bo jest to w jej zakresie obowiązków. Z swoimi pretensjami to uderzaj do do Pani Gaj.

Odpowiedz

8. ~LN
0

2014-04-02 14:38:01

*Pani Steżyńska

Odpowiedz

7. ~LN
-2

2014-04-02 14:31:32

Pani Sterzynska WSTYD! Wspiera pani budowanie lokalnego monopolu dużej paskudnej firmy. Kiedyś walczyla pani z monopolem TP, teraz przyczynia sie do budowy nowego monopolu ktory tepi wszelka konkurencje... A co z lokalnymi isp? Co z malymi firmami? Wiem wiem wytyczne UE ma zostac 5-6 duzych operatorow zeby nie meczyc biednych urzednikow nadmiarem pracy. Rzygac sie chce jak widzi sie to cale dziadostwo, a wszystko w imie czego? By zylo sie lepiej? za chwile nie bedzie komu budowac tych sieci skoro wszystko rozgarniete zamyka biznesy i ucieka stad.

Odpowiedz

6. ~INEAlover
1

2014-04-02 13:48:16

Pani Anna to już nie ten sam człowiek co kiedyś. Kiedyś zajmowała się pomocą małym ISP, teraz zajeła się wi ększym kalibrem. Trzeba umieć czytać między wierszami. Ten news oznacza tyle, że właśnie WSS odkupiło ogromną część sieci INEI - najwiekszej wielkopolskiej kablówki - która byłą budowana właśnie z tą myślą. I tak za publiczne pieniądze Poznańska firma poszeżyła swoją sieć światłowodową na całą Wielkopolskę

Odpowiedz

5. ~hh
1

2014-04-02 12:16:02

Jeżeli Ania się za to zabrała, to jest szansa, że to zrobią. Jak ją wcześniej nie zabiją. I tak się dziwię, że jeszcze kulki jej nie psłali, by usunąć niewygodnego człowieka.

Odpowiedz

4. ~mirekb
2

2014-04-02 12:11:55

wiem jedno.unia dala kase,swojej troche mamy wiec budujmy.jak "dzis" tego nie zrobimy "jujtro" bedzie juz za pozno..swoja drogą kluczowa informacja to taka ze w KE "giną" tak wazne dokumenty..pewnie przypadek

Odpowiedz

3. ~UKE
1

2014-04-02 12:01:50

A to w takim szemranym biznesie P. Anna znalazła przytulisko...

Odpowiedz

2. ~erh
3

2014-04-02 11:47:45

Ja chcę powiedzieć, że w okolicach Rzeszowa sytuacja jest coraz ciekawsza, małe sieci są w stanie dostarczyć internet światłowodem w przyzwoitej cenie, i z bardzo dobrymi parametrami, a wszystko z funduszy UE. To jest szansa, którą warto wykorzystać. I nie mówię tutaj o patologii jaką jest OSTnet.

Odpowiedz

2

2014-04-02 11:11:25

Co to da dla przeciętnego mieszkańca wielkopolski? Na chwilę obecną nadal w dużych miastach rządzą kablówki, na osiedlach Orange/BSA/LLU, a w mniejszych miastach i wsiach kiepski ADSL plus WiFi. Kompletny brak ostatniej mili!

Odpowiedz