DAJ CYNK

Strategia 5G dla Polski trafiła do konsultacji

08.01.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2512

Ważne 4

1

Ministerstwo Cyfryzacji w ramach zawartego Porozumienia na rzecz Strategii "5G dla Polski" opracowało dokument, który trafił do konsultacji.Ministerstwo Cyfryzacji w ramach zawartego porozumienia na rzecz strategii 5G dla Polski opracowało dokument, który trafił do konsultacji.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, dla coraz większej liczby konsumentów i firm w Polsce łączność mobilna jest codzienną koniecznością. Wszyscy chcemy mieć szeroki dostęp do szybkiego Internetu mobilnego, co przełożyło się na dynamiczny rozwój gospodarki opartej o dane. Sprostać nowym, coraz większym wymaganiom może sieć 5G, która zapewni większą pojemność sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności, a także bardzo duże prędkości przesyłu danych, umożliwiających rozwój innowacyjne usług w różnych obszarach przemysłowych. Pierwsza komercyjne produkty 5G mają być dostępne już w 2020 roku.

Aby się przygotować do mobilnej rewolucji i jednocześnie mieć wpływ na kształt przyszłych sieci 5G, Ministerstwo Cyfryzacji opracowało Strategię 5G dla Polski, jako wynik prac w ramach porozumienia podpisanego w czerwcu 2017 roku. Dokument ten jest narzędziem umożliwiającym efektywne wdrożenie sieci 5G w Polsce, zapewniając obywatelom dostęp do najnowszych technologii, a przedsiębiorcom, działającym na naszym rynku, skuteczną przewagę konkurencyjną - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wśród korzyści, jakie wymienia załączony poniżej dokument w związku z pełnym wdrożeniem rozwiązań 5G, znalazły się:

 • szybkość transmisji sięgająca 20 Gb/s w łączu w dół i 10 Gb/s w łączu w górę w przypadku, wykorzystania pasma EHF (ang. Extremely High Frequency),
 • szybkość transmisji rzędu dziesiątek Mb/s przypadająca na dziesiątki tysięcy użytkowników,
 • szybkość transmisji danych rzędu 100 Mb/s dla obszarów metropolitalnych,
 • szybkość transmisji rzędu 1 Gb/s dla każdego pracownika na tym samym piętrze biura,
 • większa pojemność sieci - do 10000 razy większa niż obecnie (a w warunkach laboratoryjnych nawet 30000 razy większa),
 • nawet 1000-krotny wzrost wolumenu danych przypadających na jednostkowy obszar geograficzny, osiągający wartość docelową rzędu 10 Mb/s/m2 (w przypadku hotspota w warunkach wewnątrzbudynkowych),
 • możliwość obsługi kilkuset tysięcy jednoczesnych połączeń czujników bezprzewodowych,
 • wydajność widmowa znacznie zwiększona w porównaniu z 4G (szczytowe wartości tego parametru to 30 bit/s/Hz w łączu w dół oraz 15 bit/s/Hz w łączu w górę),
 • zwiększony zasięg,
 • ulepszona efektywność sygnalizacji (signaling efficiency),
 • czas opóźnienia (latency) znacznie zmniejszony w porównaniu z LTE (nawet do 1 ms),
 • maksymalna mobilność: 500 km/h.


Architektura sieci 5G wraz z możliwymi usługami

Zgodnie ze Strategią 5G dla Polski, najbardziej istotnymi scenariuszami zastosowań nowej technologii będą:
 • rozszerzony mobilny szerokopasmowy dostęp do internetu eMBB (enhanced Mobile Broadband) - bardzo szybka transmisja danych i masowe przetwarzanie informacji w czasie niemal rzeczywistym. Wysokie szybkości transmisji (rzędu 1 Gb/s) będą osiągalne nawet przy większej liczbie użytkowników,
 • masowa komunikacja pomiędzy maszynami mMTC (massive Machine Type Communications), która umożliwi podłączenie blisko 100-krotnie większej liczby urządzeń niż dzisiaj przy większej przepływności, sięgającej 1 Gb/s, i minimalnych opóźnieniach; usługa ważna m.in. z punktu widzenia implementacji i rozwoju miast inteligentnych, czy Internetu Rzeczy,
 • ultra-niezawodna transmisja o niskich opóźnieniach URLLC (Ultra-Reliable Low Latency Communications) - technologia, która dzięki minimalnym opóźnieniom na poziomie 1 milisekundy umożliwi połączenia w czasie rzeczywistym i wykorzystanie ich w zastosowaniach krytycznych; potencjalne aplikacje: autonomiczne pojazdy, automatyzacja produkcji, medycyna, itp.

Aby wdrożenie sieci 5G było w Polsce możliwe i przebiegało sprawnie, potrzebne jest wdrożenie odpowiednich regulacji prawnych oraz inne działania, zarówno ze strony Ministerstwa Cyfryzacji i innych resortów, jak i Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie ze skierowanym do konsultacji dokumentem, potrwają one do 2021 roku. Ważna jest oczywiście także odpowiednia baza sprzętowa, od infrastruktury sieciowej, po różnorodne urządzenia, które będą z tej sieci korzystać w celu wzajemnej komunikacji.

Oczekiwanym rezultatem realizacji Strategii jest umożliwienie wdrożenia w pełni funkcjonalnej sieci 5G w Polsce obejmującej jak największy obszar kraju, a także osiągnięcie nałożonych przez Komisję Europejską celów wynikających z Komunikatu "Connectivity for a Competitive Digital Single Market - Toward European Gigabit Society".Strategia 5G dla Polski w większości działań opiera się na rozwiązaniach systemowych oraz prawnych. Ministerstwo Cyfryzacji ma zapewnione finansowanie tych działań do 2023 roku w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz z budżetu państwa. Szacuje się, że koszty działań merytorycznych i systemowych wraz z wynagrodzeniami pracowników po stronie Ministerstwa Cyfryzacji w okresie do końca 2023 roku wyniosą około 10-15 mln zł. W kolejnych latach działania te będą finansowane z budżetu państwa, w ramach budżetu resortu. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowego finansowania z innych publicznych funduszy krajowych oraz z publicznych środków wspólnotowych.

Budowa, udostępnienie i utrzymanie systemu informacyjnego o instalacjach wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne to koszt około 12,5 mln zł. Na ten cel planowane jest pozyskanie finansowania z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Jedną z korzyści wdrożenia sieci 5G będzie rozwój tak zwanych inteligentnych miast (Smart City). Są to "organizmy", które opierają swoją strategię na wykorzystaniu technologii informacyjnej i komunikacyjnej w wielu obszarach, takich jak: gospodarka, środowisko naturalne, mobilność i zarządzanie, w celu zmiany infrastruktury i usług miejskich.


Architektura Smart City - miejska platforma cyfrowa (żródło: Cisco)


Architektura przedstawiająca poziomy integracji (żródło: Cisco)

Zobacz: Strategi 5G dla Polski

Zobacz: Łódź idealnym miastem do wdrożenia sieci 5G

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji, wł

Komentarze
Zaloguj się
11. ~kamyk
0

2018-01-10 12:52:34

Odpowiedz

10. ~Mobilny
0

2018-01-09 11:27:25

Znając polską rzeczywistość telekomy rozkręcą gigantyczną akcję marketingową pt. "Ultraszybkie 5G", a realna przepustowość sieci na jedną osobę będzie co najwyżej tylko troszkę większa, rzędu kilkunastu Mb/s. Nie potrzeba nam 5G, 10G, 15G, bo to nic innego jak marketingowy bełkot. Najpierw niech operatorzy zmodernizują swoją przeciążoną infrastrukturę i zwiększą dosył do stacji, bo dzisiaj największy problem to ekstremalnie przeciążone BTSy. Download po 15 spadający do kilku Mb, w szczególności dotyczy to Plusa i Play.

Odpowiedz

9. ~
0

2018-01-09 10:46:52

Wolę niezapchane LTE (ze stałym min. 10mb/s) niż jakieś naświetlacze na każdej lampie ulicznej. Zresztą po co taka prędkość w telefonie, co ludzie będą codziennie ściągać cały zbiór biblioteki narodowej? Bez przesady...

Odpowiedz

8. ~NienawidzeMasonowzPOPIS
0

2018-01-09 08:58:01

Nie chcę żadnego 5G bo kaczysta będzie śledził już każdego no chyba że umrze, stary dziad już jest, pora kopnąć w kalendarz.

Odpowiedz

7. ~Antoni Badziak
-1

2018-01-09 08:02:31

Zamiast Smart City bedzie MenelenCity

Odpowiedz

6. ~Antoni Badziak
0

2018-01-09 07:41:27

Minister zdymisjonowany, dokument do smieci, premie wyplacone?

Odpowiedz

5. ~Edward Chetny
0

2018-01-09 07:32:30

Ah, jak to wszystko pieknie brzmi. Lte tez miało być superszybkie. I dzisiaj średnie prędkości maksymalne to ok 20 mbit. Gdzie te maksymalne prędkości teoretyczne? Z 5g będzie podobnie. Wszystko rozdmuchane do granic możliwości a wyjdzie jak zawsze.

Odpowiedz

4. ~Antoni Badziak
-1

2018-01-09 07:27:51

1. 5G w Plej juz dawno mają2. dokument to zlepek jakis bzdur z wikipedii3. Łódź to miasto meneli jak powiedział klasyk, zadne 5G nie jest tam potrzebne bo ukradno

Odpowiedz

0

2018-01-08 23:37:45

Co z tego, że będzie 5G, jak rejestracja u lekarza: osobiście. Sprawa w urzędzie: osobiście. Wybory: papierowe - osobiście. Do czego to 5G?

Odpowiedz

2. ~Flej
-4

2018-01-08 22:35:22

Play wam zrobi 5G w 1Mbit/s po roamingu krajowym, poczekajcie trochę :D

Odpowiedz

1. ~Hotelarz
0

2018-01-08 22:31:07

W dużych miastach 5G może tak na wsi nie doczekanie moje chyba że po LTE 700 MHz jakoś puszczą.

Odpowiedz