DAJ CYNK

Sprawa zaległych podatków Apple'a w Irlandii trafia do Trybunału Sprawiedliwości UE

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3638

Komisja Europejska postanowiła wezwać Irlandię przed Trybunał Sprawiedliwości UE z powodu nieściągnięcia zaległych podatków od Apple'a.Komisja Europejska postanowiła wezwać Irlandię przed Trybunał Sprawiedliwości UE z powodu nieściągnięcia zaległych podatków od Apple'a.

Komisja Europejska wydała 30 sierpnia 2016 roku decyzję, w której stwierdziła, że ??irlandzkie zwolnienia podatkowe dla firmy Apple były niezgodne z prawem, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, ponieważ pozwoliły firmie Apple płacić znacznie mniej podatku niż inne przedsiębiorstwa. Co do zasady, przepisy UE dotyczące pomocy państwa wymagają odzyskania niezgodnej z prawem pomocy państwa w celu usunięcia zakłócenia konkurencji spowodowanego pomocą.

Irlandia musi odzyskać od Apple'a prawie 13 miliardów euro nielegalnej pomocy państwa. Jednak ponad rok po przyjęciu przez Komisję tej decyzji, Irlandia nadal nie odzyskała pieniędzy, nawet częściowo. Oczywiście rozumiemy, że odzyskiwanie w pewnych przypadkach może być bardziej złożone niż w innych i zawsze jesteśmy gotowi do pomocy, ale państwa członkowskie muszą podjąć wystarczające kroki w celu przywrócenia konkurencji. Dlatego dziś zdecydowaliśmy się skierować Irlandię do sądu Unii Europejskiej, za to że nie wdrożono naszej decyzji - powiedziała Komisarz Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Ostateczny termin na wdrożenie przez Irlandię decyzji Komisji dotyczącej opodatkowania firmy Apple minął 3 stycznia 2017 roku. Dopóki nie zostanie odzyskana nielegalna pomoc, dana firma nadal korzysta z nielegalnej korzyści, dlatego odzyskanie musi nastąpić tak szybko, jak to możliwe.

Pomimo, iż od wydania decyzji przez Komisję Europejską minął już ponad rok, Irlandia nadal nie odzyskała zaległego podatku od firmy Apple. Co prawda Irlandia poczyniła w tym kierunku pewne postępy, obiecując że najpóźniej w marcu 2018 roku zostanie wyliczona dokładna kwota nielegalnej pomocy, którą irlandzkie władze przyznały amerykańskiej firmie, jednak z uwagi na opóźnienia Komisja Europejska skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Departament Finansów Irlandii poinformował w specjalnym komunikacie, że wypełni swoje zobowiązania, nawet jeśli nie zgodzi się z orzeczeniem sądu. Uważa też, że decyzja Komisarz Vestager o przyśpieszeniu procesu jest bardzo żałosna, ponieważ rozliczanie 13 mld euro podatku jest dość skomplikowane.

Zobacz: Irlandia nie chce zwrotu zaległego podatku od Apple'a

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: europa.eu, finance.gov.ir

Przewiń w dół do następnego wpisu