DAJ CYNK

Senat USA przegłosował przywrócenie sankcji wobec ZTE

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Czarne chmury wracają nad ZTE. Amerykański Senat przegłosował przywrócenie 7-letniego zakazu sprzedaży amerykańskich produktów tej firmie.Czarne chmury wracają nad ZTE. Amerykański Senat przegłosował przywrócenie 7-letniego zakazu sprzedaży amerykańskich produktów tej firmie.

Wydawało się, że porozumienie zawarte pomiędzy Chinami i USA, popierane przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, oznacza koniec problemów ZTE. Za łamanie amerykańskich sankcji, chiński producent otrzymał 7-letni zakaz kupowania produktów amerykańskich firm, w tym między innymi Qualcommu, który dostarcza chipsety do smartfonów. Decyzje Trumpa nie spodobały się jednak senatorom, zarówno Demokratom, jak i Republikanom. Efektem tego było przegłosowanie w poniedziałek 18 czerwca poprawek do National Defense Authorization Act, przywracających zakaz handlu z amerykańskimi przedsiębiorstwami przez ZTE (85 głosów za, 10 przeciw). Amerykański Senat zarzucił prezydentowi narażenie bezpieczeństwa narodowego USA.

Prezydent USA zlecił Departamentowi Handlu w ubiegłym miesiącu przeanalizowanie złagodzenia kar, które uniemożliwiły ZTE zakup amerykańskich produktów przez siedem lat. O uratowanie firmy ZTE prosił Donalda Trumpa prezydent Chin, Xi Jinping. Według zawartego porozumienia chińska firma mogłaby pozostać w biznesie w zamian za zapłacenie grzywny w wysokości 1 miliarda dolarów, wymieniając kierownictwo wyższego szczebla i godząc się na obecność amerykańskich funkcjonariuszy ds. zgodności.

Prezydent Trump może zawetować senacką poprawkę. Jednak jeśli politycy będą tak samo zgodni, jak w poniedziałkowym głosowaniu, to mogą łatwo przegłosować odrzucenie prezydenckiego weta.

Zobacz: ZTE ma zakaz otrzymywania amerykańskiego eksportu
Zobacz: Kryzys w ZTE Corp. Czy zakaz sprzedaży podzespołów z USA doprowadzi do bankructwa chińskiego producenta?
Zobacz: ZTE może stracić Androida
Zobacz: ZTE prosi amerykański Departament Handlu o zniesienie zakazu
Zobacz: Los ZTE w rękach prezydenta Trumpa?
Zobacz: Samsung planuje dostarczać chipsety Exynos firmie ZTE i innym
Zobacz: [Aktualizacja] USA i Chiny doszły do porozumienia w sprawie zakazu dla ZTE
Zobacz: Senatorowie z obu partii wściekli na Trumpa za zniesienie zakazu dla ZTE
Zobacz: Porozumienie rządu USA z ZTE jeszcze w ten weekend?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: The New York Times, wł