DAJ CYNK

Rząd Wielkiej Brytanii naciska na operatorów w sprawie roamingu krajowego

31.10.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 11159

Ważne 6

0

Brytyjski rząd chce zmusić operatorów do poprawy pokrycia kraju zasięgiem sieci komórkowej. Jednym z pomysłów jest wymuszenie na nich uruchomienia roamingu krajowego.

Brytyjski rząd chce zmusić operatorów do poprawy pokrycia kraju zasięgiem sieci komórkowej. Jednym z pomysłów jest wymuszenie na nich uruchomienia roamingu krajowego.

Specjalnie stworzony zespół składający się z 90 parlamentarzystów przeprowadził dochodzenie w sprawie sposobów poprawy zasięgu sieci komórkowych dla milionów klientów z Wielkiej Brytanii którzy otrzymują niewystarczające usługi, wzywając operatorów do wprowadzenia szeregu reform.

Według parlamentarzystów absurdem jest, że osoby odwiedzające Wielką Brytanię dzięki roamingowi mogą korzystać z lepszego pokrycia sieci, w momencie kiedy mieszkańcy muszą być przywiązani wyłącznie do zasięgu jednego operatora. Najlepszym rozwiązaniem ma być w tej sytuacji wprowadzenie roamingu krajowego, w Polsce stosowanego przez operatora sieci Play. Operatorzy za wszelką cenę starają się odrzucić ten pomysł, określając go mianem niewykonalnego i niepożądanego.

Z sieci LTE własnego operatora może korzystać obecnie zaledwie 53% mieszkańców, a w sumie 17 mln osób ma słaby zasięg w miejscu zamieszkania. 525 obszarów, niestety nieznanej powierzchni, w ogóle nie ma zasięgu sieci komórkowej.

Stworzony w tej sprawie raport przypomina, że w 2014 roku operatorzy zawarli z rządem porozumienie, w ramach którego mieli znacznie poprawić zasięg sieci komórkowych do 2017 roku. Przy tej okazji skorzystali oni z dofinansowania na kwotę 5 mld funtów. Twórcy raportu wątpią, że do przyszłego roku uda się pokryć 90% Wielkiej Brytanii zasięgiem jakiejkolwiek sieci, która umożliwi przynajmniej prowadzenie rozmów głosowych. Wezwali jednocześnie operatorów do zaprezentowania raportu na temat bieżącego stanu rozbudowy sieci.

Patrząc na polskich operatorów, którzy chwalą się prawie 100% pokryciem kraju zasięgiem sieci można śmiało stwierdzić, że na tle Wielkiej Brytanii wyglądamy co najmniej dobrze.

Źródło tekstu: mobileworldlive; wł

Komentarze
Zaloguj się
68. ~
0

2017-07-14 00:14:20

Obywatel chcąc zadzwonić, powinien mieć możliwość włączyć się do sieci, która w tym miejscu ma pokrycie. Nie ma swojego, korzysta z obcego. Operatorzy powinni sprawę załatwić między sobą. I tak powinna działać łącznośc od samego początku GSM.

Odpowiedz

67. Antoni
0

2016-11-02 09:15:22

Play nie ma zasięgu czterech sieci, bo standardowo tylko trzech w tym swojej. Żeby fon przełączał się na orangutana trzeba zadzwonić na infolinie pleya i prosić o włączenie dla swojego numeru takiej możliwości.

Odpowiedz

66. wlo
0

2016-11-02 08:53:27

A zadając pytanie - co pomoże roaming w sytuacji gdy żaden operator nie ma zasięgu - zadałem raczej retoryczne pytanie niż wyraziłem opinię o bezsensie wprowadzania roamingu raczej, nie sądzisz?Takich miejsc jest całkiem sporo. Sam mam ze 3-4 klientów, którzy muszą stosować dodatkowe rozwiązania techniczne, żeby mieć zasięg wybranego operatora (a wybór zależy od tego co ten zaoferuje w kwestii polepszenia zasięgi na terenie firmy).

Odpowiedz

65. Antoni
0

2016-11-02 08:52:59

"Patrząc na polskich operatorów, którzy chwalą się prawie 100% pokryciem kraju zasięgiem sieci "Słowo klucz, to "chwalą się". Chwalenie się,a rzeczywistość to nie to samo.

Odpowiedz

64. wlo
0

2016-11-02 08:47:42

DanielR - myślałem, ze jak czytasz moje opinie, to wiesz? Już lata temu mówiłem co myślę o obowiązku budowania odrębnych sieci (w sensie infrastruktury) i zakazie roamingu, jakie nakładał regulator na operatorów ;-)A ja jak krowa... Nie zmieniam światopoglądu ;-)

Odpowiedz

63. ~
-1

2016-11-01 23:46:03

@51 Co za brednie wypisujesz. Gdzie Play ma więcej stacji w miastach niż W3? Play nie ma 5 tys swoich w całej Polsce a np NetWorks ma ponad 10 tys. Czyli N! ma więcej stacji poza miastami niż Play w miastach? Widze prymus z matematyki i z logicznego myślenia się znalazł.

Odpowiedz

62. DanielR
2

2016-11-01 23:02:06

@wlo, ale tak "ogólnie", to jesteś za roamingiem wewnątrzkrajowym, czy też nie? Bo jakoś nie mogę tego jednoznacznie wywnioskować z twoich wypowiedzi.

Odpowiedz

61. jedrek
-2

2016-11-01 22:55:50

@52 tak drogie dziecko, w Polsce wszystko jest za grosze............. Kolejny co przelicza po kursie bez brania pod uwagę siły nabywczej waluty.Wchodzimy na francuskiego neta nie widzę aby mieli jakoś wybitnie drogo dla zwykłego francuskiego zjadacza chleba, w porównaniu do teoretycznej usługi FTTH oferowanej przez cytrynę głównie w reklamie i na bilbordach w Polsce.Już widzę jak w PL orangutan świadczy usługę 500Mb za 53zł Polakom........................................Srajfoniki adresujesz błędnie, bo nie jestem z pokolenia srajfonów. Używam telefonu bez żadnych dotykowych ekranów, a net mam na blaszaku w domu. Nigdy nie brałem żadnych umów z telefonikami, które tacy jak ty wymieniają co rok, bo rok bez wymiany słuchawki rokiem straconym.

Odpowiedz

60. ~julko
2

2016-11-01 21:01:16

Mozna z LTE w roamingu T-mobile ale tylko dla taryf biznesowych.Play uruchamia tylko dla tych taryf.Ostatnio polaczenia videorozmowy dzialaja w roaming T-mobile jak i HD Voice.Wystarczy zalogowac sie do roamingu T-mobile i wykonac polaczenie do T-mobile.Jakosc lepsza niz z Play do T-mobile.A co ciekawe jak numer byl wczesniej w T-mobile i przeniesiony do Play.To tu osoby maja piorytet logowania do roamingu T-mobile

Odpowiedz

59. ~w uk
0

2016-11-01 20:28:02

Mieszkamw UK i polski internet, stacjonarny jak i mobilny jest o niebo lepszy :)

Odpowiedz

58. mpiter
1

2016-11-01 19:22:07

@55 a kogo z polaków mam wspierać? Dla zasady mam wziąć neta u Zębatego i handryczyć się z jego mierną jakością? Albo u lokalnego dostawcy, który tak mi ograniczy net, że nie pobiorę nawet linuxa przez torrenta. A za opcję wifi mi policzy tyle, że będę musiał wziąć drugi etat.Zresztą, popatrz ile tych"polskich" firm wyprowadza pieniądze za granicę, albo stosuje optymalizacje podatkową(patrz ile Zębaty zapłacił podatków za zeszły rok- śmiech).

Odpowiedz

57. wlo
0

2016-11-01 18:07:21

DanielR - no pewnie... Można za złotówkę oferować to co inni za 100 zł. Tyle, ze niedostępny jest towar albo usługa ;-)Jeśli to problem, to są zastępy pierdzistołków którzy powinni się sprawą zając chyba, nie?Niedopasowana oferta? Teraz wszyscy mają to samo!No to chyba oczywista oczywistość?

Odpowiedz

56. wlo
0

2016-11-01 18:04:07

38 - bo za głupi jesteś?Przejrzyj jeszcze raz komentarze ;-)

Odpowiedz