DAJ CYNK

Rynek smartfonów w Polsce w 2Q2019 według IDC - Samsung ponownie na prowadzeniu

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9420

W drugim kwartale 2019 roku na polski rynek dostarczono około 2,2 mln smartfonów - o 0,9% więcej niż rok wcześniej. 66,4% z tej liczby stanowiły urządzenia Samsunga oraz Huaweia (razem z markę Honor). Światowa sprzedaż smartfonów zmalała do 333,2 mln sztuk (-2,3% rok do roku).

- Polski rynek stał się rynkiem dojrzałym, stąd wzrosty sprzedaży smartfonów rok do roku są już niewielkie. Rosną za to oczekiwania klientów a w ślad za nimi wielkość ekranów i pojemność wbudowanej pamięci – w drugim kwartale 2019 roku już ponad 58% urządzeń sprzedanych w Polsce posiadało ekran o przekątnej co najmniej 6 cali, a 21% wyposażonych było w co najmniej 128 GB pamięci.

- powiedział Marek Kujda, analityk z IDC

Firma analityczna IDC podała informacje na temat rynku smartfonów w Polsce w II kwartale 2019 roku. Ostatnie zawirowania wokół firmy Huawei spowodowały, że firma ta dostarczyła na nasz rynek znacznie mniej urządzeń niż kwartał wcześniej - 24,5% wszystkich. Dzięki temu na pozycję lidera wrócił Samsung. Koreański producent osiągnął udział w polskim rynku smartfonów na poziomie 41,9%.

Zobacz: Huawei Mate 30 bez praw do instalacji aplikacji i usług Google Play
Zobacz: Rynek smartfonów po 2Q2019 według Gartnera. Na podium Samsung, Huawei i Apple

Podium zamyka Xiaomi, który w Polsce przegonił Apple'a. 11,7% wszystkich smartfonów, które trafiły w II kwartale tego roku na polski rynek pochodziło od tego chińskiego producenta. Udział Amerykanów w rynku spadł do 7,2%.

- Duży wpływ na rynek miała zapowiedź amerykańskich sankcji wobec Huawei. Niepewność po stronie kanału sprzedaży i klientów pozwoliła Samsungowi i Xiaomi na zwiększenie udziałów w rynku w porównaniu do 1 kwartału bieżącego roku. W efekcie Samsung powrócił na pozycję lidera, a Xiaomi wyprzedziło Apple i zajęło trzecią pozycję. Udział rynkowy Huawei bliski 25%, który pozwolił firmie na utrzymanie drugiej pozycji w rankingu, można w obecnej sytuacji uznać za dobry wynik. Motorola podobnie jak w poprzednich kwartałach znalazła się na piątym miejscu.

- dodał Marek Kujda

Zobacz: Xiaomi Mi 9 taniej o 150 zł
Zobacz: Smartfony Apple i Samsunga przekraczają normy promieniowania, ale nie ma powodów do paniki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: IDC, rpkom.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu