DAJ CYNK

Reklama Orange niezgodna z kodeksem etyki

23.10.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7387

Ważne 10

12

Komisja Etyki Reklamy uznała, że reklama Orange pod hasłem "Teraz Ty wybierasz, jaki chcesz mieć numer" jest niezgodna z kodeksem etyki.

Komisja Etyki Reklamy uznała, że reklama Orange pod hasłem "Teraz Ty wybierasz, jaki chcesz mieć numer" jest niezgodna z kodeksem etyki.

Autor skargi swój wniosek argumentował następująco: Po zakupie startera za 5 zł miałem do wyboru numery podane przez sieć Orange, natomiast żeby wybrać swój numer, mogę wybrać wyłącznie cztery cyfry, co jest niezgodne z przekazem reklamowym, w którym zaznaczone jest wyraźnie, że mogę wybrać swój numer telefonu - podkreśla osoba oskarżająca.

Przypomnijmy, że chodzi o tę reklamę.



Orange odpiera zarzuty twierdząc, że zgodnie z opisem na opakowaniu startera, klient może dokonać wyboru numeru na trzy sposoby: zaproponowany z listy, losowy lub po ulubionych cyfrach. Użyte w reklamie sformułowanie masz do wyboru tysiące dostępnych numerów ma wyraźnie wskazywać, że pula dostępnych numerów jest ograniczona.

Komisja Etyki Reklamy uznała jednak, że reklama narusza normy kodeksu etyki, wykorzystuje brak wiedzy i doświadczenia klientów oraz nadużywa ich zaufania. Zespół orzekający oparł swój werdykt na animacji, na której obracają się wszystkie cyfry numeru telefonu, co wyraźnie sugeruje, że wybrać można wszystkich dziewięć cyfr, a nie cztery lub pięć, jak ma to miejsce w praktyce.

Źródło tekstu: press; wł

Komentarze
Zaloguj się
44. ~NVM
0

2014-10-27 13:42:33

Proste, jest to nie doinformowanie, tak samo jezeli w ofercie jest LTE przez 6 miesiecy bez ograniczen (stary przyklad) i klient o tym nie zostanie poinformowany, to reklamacja ma spore szanse na to ze zostanie przyjeta.

Odpowiedz

43. data17
0

2014-10-25 21:01:49

hehe ja tam kupiłem tylko ten starter tylko po to żeby wybrać swój numer i przenieść do innej sieci heheale mysle ze ktos rzeczywiscie moze byc oszukany jesli jest laikiem kazdy co jest wiecej ogarniety wie ze kazdy operator ma swoje prefixy i nie moze sobie numerow wymyslac jakich chce typu 123 456 789 alb 700 000 000

Odpowiedz

42. ~
0

2014-10-25 20:37:59

Czy wszyscy broniący tutaj tej reklamy to pracownicy Oranż?Przyznam, że i ja dałem się nabrać na reklamę, która mówi, że można wybrać dowolny numer, a do wyboru są tylko poszczególne cyferki. Sam kupiłem kilka takich starterów, ale nie zmarnowałem ich - wybrałem numery z datą urodzin i zrobiłem komuś prezenty. A jednak do dziś uważam, że przekaz reklamowy powinien być bardziej rzetelny.Dobrze, że ktoś napisał tę skargę.Powinno być więcej takich ludzi, którzy mają czas na coś więcej poza patrzeniem na czubek własnego nosa i chwilowe korzyści.

Odpowiedz

41. ~Uni
-1

2014-10-24 23:41:51

No a przy okazji Komisja Etyki Reklamy pokazała, że brak jej wiedzy i doświadczenia w tematyce związanej z telekomunikacją...

Odpowiedz

40. ~Uni
-1

2014-10-24 23:38:25

Przecież zdecydowana większość reklam "...wykorzystuje brak wiedzy i doświadczenia klientów oraz nadużywa ich zaufania" !A może planowane są cięcia wydatków na tą Komisję Etyki Reklamy, więc ludki tam na sile chcą pokazać jacy to są potrzebni i że coś robią... :-)

Odpowiedz

39. RadkoR
0

2014-10-24 22:53:32

Jest "klient może dokonać wyboru startera na trzy sposoby", powinno być "klient może dokonać wyboru numeru na trzy sposoby". Nie ma za co. :)

Odpowiedz

38. ~
1

2014-10-24 17:10:23

@36 powyżej hspa dc

Odpowiedz

37. ~Kuzyn1920
-1

2014-10-24 16:40:35

Odpowiedz

36. ~Kuzyn1920
-1

2014-10-24 16:23:01

@34 kiedy można "mówić o prędkości LTE" ?

Odpowiedz

35. ~Michall
2

2014-10-24 12:45:35

@ pabloki : warto byś wiedział , że numery telefonów komórkowych w Polsce są dziewięciocyfrowe :-))

Odpowiedz

34. ~lux
2

2014-10-24 12:32:03

@31 Czy jeśli prędkość spada do 512kb to dalej można mówić o prędkości LTE?? Raczej nie.

Odpowiedz

33. ~pabloki
-3

2014-10-24 11:57:09

@32 w takim razie i tak orange jest bez winy bo klient mógł wybrać swój numer, w reklamie nie było powiedziane do ilu cyfr sie to ogranicza.

Odpowiedz

32. ~Michall
5

2014-10-24 11:42:43

@ 28: Treść w reklamie musi być prawdziwa. Sorry, ale takie mamy w Polsce i wszędzie prawo :-))

Odpowiedz