DAJ CYNK

Raport CERT Orange Polska o zagrożeniach w sieci

24.02.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3272

Ważne 3

2

Kilkanaście tysięcy przypadków naruszeń bezpieczeństwa w sieci w ciągu roku, niezliczone ilości zidentyfikowanego i przeanalizowanego złośliwego oprogramowania, ponad 100 tysięcy ostrzeżeń o potencjalnym ataku - to bilans ubiegłorocznej działalności CERT Orange Polska, czuwającego nad bezpieczeństwem sieci internetowej Orange i jej klientów.

Kilkanaście tysięcy przypadków naruszeń bezpieczeństwa w sieci w ciągu roku, niezliczone ilości zidentyfikowanego i przeanalizowanego złośliwego oprogramowania, ponad 100 tysięcy ostrzeżeń o potencjalnym ataku - to bilans ubiegłorocznej działalności CERT Orange Polska, czuwającego nad bezpieczeństwem sieci internetowej Orange i jej klientów.

Wśród cyberzagrożeń, na które zwracają uwagę specjaliści z CERT Orange Polska oraz eksperci od sieciowego bezpieczeństwa, są tzw. bankery, czyli złośliwe oprogramowanie wykradające dane logowania do systemów e-bankowości oraz malware przeprowadzający ataki APT (Advanced Persistent Threat), które mają na celu przejęcie jak największej liczby elementów organizacji lub sieci. Znacząco wzrasta także zjawisko wykorzystywania legalnych aplikacji w rozprzestrzenianiu mobilnego złośliwego oprogramowania. Nawet popularne, dojrzałe oprogramowanie może zawierać nieodkryte krytyczne luki bezpieczeństwa. Z roku na rok obserwujemy również wzrost siły ataków DDoS. Jest to spowodowane zarówno większą dostępnością szerokopasmowych łączy internetowych oraz większą liczbą urządzeń w sieci, ale też nowymi technikami wzmacniania ataków z jakich korzystają cyberprzestępcy. Z raportu wynika także, że wyzwaniem są urządzenia bezpieczeństwa dla najmniejszych firm, które usiłują pogodzić niską cenę z szerokim zakresem oferowanych funkcjonalności.

Przez sieć Orange Polska przechodzi około 40 procent ruchu polskiego internetu, co pozwala przełożyć zaobserwowane trendy i wnioski na cały krajowy internet. Chcemy się nimi podzielić. Raport CERT Orange Polska pomoże zarówno menedżerom, w zrozumieniu zagrożeń oraz podejmowaniu decyzji biznesowych i inwestycyjnych, jak również internautom - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska ds. Operacyjnych.
Nie można bagatelizować cyberzagrożeń. Istotna część życia i biznesu przenosi się do sieci, więc siłą rzeczy tam przenosi się także przestępczość. Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas priorytetem, dlatego zapewniamy narzędzia technologiczne i stały monitoring zagrożeń oraz doradzamy jak z usług naszej firmy korzystać bezpiecznie. Jestem przekonany, że skala tych działań ma realny wpływ na poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce - dodał Muszyński.

Zobacz: Pełną treść raportu

Źródło tekstu: Orange

Komentarze
Zaloguj się
7. ~konia
0

2015-02-25 19:07:21

zagrożeń zawsze jest dużo więc trzeba uważać. ale póki co używam bankowości mobilnej getin mobile i nie widzę żadnych problemów, zwłaszcza że ułatwia mi życie na co dzień.

Odpowiedz

6. ~elf
0

2015-02-25 00:12:18

Poprzedni komentujący mają dość dziwne podejście do tematu. Niezależnie od OS takie rzeczy jak np. podmiana DNS są do zrobienia i nie trzeba tutaj żadnych wirusów, nie życzę więc żadnej firmie takich administratorów :) A takie artykuły są ciekawe, inni ISP również powinni publikować swoje spostrzeżenia. Uświadamiają na co zwracać uwagę.

Odpowiedz

5. tMati
0

2015-02-24 23:33:40

@4 Na OSX są wirusy, a nawet istnieją potężne botnety, bo Apple twierdzi że ich system jest bezpieczny, więc mało który użytkownik instaluje antywirus.PS. Na zawodach dla hakerów OSX zawsze pada pierwszy.

Odpowiedz

4. ~hans
-1

2015-02-24 23:24:40

najlepsze firmy mają OS Xy i linuxy . na os x nie ma wirusów (a jeśli są to płatne) a na linuxa to wiadomo - też raczej nie ma.

Odpowiedz

3. basted
0

2015-02-24 21:25:24

W mojej korpo, najwiekszej w swojej branzy w Polsce, zabezpieczenia, sito jest na zenujacym poziomie. Helpdesk tak na oko mozna wywrocic do gory kolkami w 20min. A wtedy reszta lezy i nie ma kto pomoc.

Odpowiedz

2. ~Mily
0

2015-02-24 19:17:57

Z (B)ozej Łaski:))

Odpowiedz

1. ~a gdzie
-1

2015-02-24 18:53:45

link do raportu redaktury z bożej łaski.

Odpowiedz