DAJ CYNK

Projekt "mDokumenty w Administracji Publicznej w Polsce" trafia do kosza

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6564

mDokumenty miały być cyfrowymi odpowiednikami papierowych dokumentów tożsamości. Postanowiono jednak zaprzestać realizacji projektu, który miał do tego doprowadzić.mDokumenty miały być cyfrowymi odpowiednikami papierowych dokumentów tożsamości. Postanowiono jednak zaprzestać realizacji projektu, który miał do tego doprowadzić.

Aż chciałoby się powiedzieć "miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle". Po półtora roku od czasu rozpoczęcia realizacji projektu "mDokumenty w Administracji Publicznej w Polsce" okazało się, że około 3,3 mln zł wyrzucono w błoto. Z odpowiedzi, jaką otrzymał na swoją interpelację poseł PO Arkadiusz Marchewski wynika, że resort cyfryzacji już w marcu bieżącego roku postanowił zaprzestać dalszych prac nad projektem, czyli o mDokumentach możemy zapomnieć, przynajmniej na razie.

Jak podał portal wyborcza.pl, powodem podjęcia takiej decyzji przez ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego była niska ergonomia rozwiązania, nad którym pracowano, a także bardzo małe zainteresowanie ze strony obywateli. Od początku realizacji projektu w systemie zarejestrowano około 6,5 tys. kont, a z Dowodu Osobistego na komórce skorzystano niecałe 600 razy.

mDokumenty miały być cyfrowym odpowiednikiem papierowych dokumentów tożsamości. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej projektu:

Dzięki nowej e-usłudze można będzie, zamiast okazywania dokumentów w postaci papierowej czy plastikowej (np. dowód osobisty lub prawo jazdy), wyświetlić je na urządzeniu dostępowym uprawnionego podmiotu z Systemu Rejestrów Państwowych, systemu CEPiK lub innych wiarygodnych baz i systemów. Potwierdzenie tożsamości lub uprawnień będzie możliwe wyłącznie po autoryzacji tych transakcji przez obywatela - wykorzystane zostaną mechanizmy zabezpieczające, takie jak na przykład hasła jednorazowe wysyłane SMS-em na numer telefonu komórkowego obywatela.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: dowód osobisty i inne dokumenty przez telefon
Zobacz: mID - dokumenty w smartfonie od 11 maja
Zobacz: mObywatel, czyli dostęp do swoich dokumentów poprzez smartfona
Zobacz: Rząd daje zielone światło dla "mDokumentów"
Zobacz: Start testów mLegitymacji szkolnej i studenckiej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wyborcza.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu