DAJ CYNK

Problemy systemu Galileo

19.01.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4746

Ważne 3

2

Europejski system Galileo działa od niedawna, ale już pojawiły się pierwsze problemy. W satelitach przestały działać zegary atomowe.Europejski system Galileo działa od niedawna, ale już pojawiły się pierwsze problemy. W satelitach przestały działać zegary atomowe.

System Galileo działa niewiele ponad miesiąc. Po orbicie ziemi krąży obecnie 18 satelitów, które tworzą europejski system nawigacji. W każdym z nich są umieszczone cztery zegary atomowe. Dziewięć z nich przestało działać.

Zegary zastosowane w satelitach Galileo są jednymi z najdokładniejszych na świecie. Dzięki nim możliwe jest ustalenie pozycji z dokładnością nawet do 10 cm, a w przypadku zwykłych użytkowników do 1 metra. Gdyby na chociaż jednym z satelitów wszystkie zegary przestały działać, cały system miałby bardzo duże problemy z działaniem. Póki co na jednym z satelitów działają tylko dwa zegary.

Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej odpowiadającej za Galileo powiedział, że przyczyna awarii nie jest znana i nie wiadomo czy zegary będzie można ponownie uruchomić.

Zobacz: System Galileo ożył

Źródło tekstu: BBC; wł

Komentarze
Zaloguj się