DAJ CYNK

Polskie firmy cyfrowo upośledzone

13.11.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3392

Ważne 0

4

W ubiegłym roku zaledwie 6% polskich firm analizowało duże zbiory informacji - wynika z danych Eurostatu. Daje nam to przedostatnie miejsce w unijnym rankingu, przed Cyprem.W ubiegłym roku zaledwie 6% polskich firm analizowało duże zbiory informacji - wynika z danych Eurostatu. Daje nam to przedostatnie miejsce w unijnym rankingu, przed Cyprem.

W ubiegłym roku, zaledwie co trzecia firma działająca w UE, zatrudniająca co najmniej 10 osób, posiadała stronę internetową. Choć znacznie lepiej wyglądają wskaźniki wykorzystana mediów społecznościowych w działaniach biznesowych - przyznaje się do tego już połowa firm - to ten wyjątek tylko potwierdza regułę: cyfryzacja to pięta achillesowa wielu przedsiębiorstw. Nie tylko polskich. Najlepiej ilustrują to dane na temat wykorzystania Big Data.

W ciągu minuty internauci publikują ponad 46 tys. zdjęć na Instagramie, korzystają z wyszukiwarki Google ponad 3,5 mln razy i umieszczają ponad 74 tys. postów w mikroblogowym serwisie TumbIr. To kopalnia wartościowych informacji. Jednak póki co wykorzystywana rzadko. Jak wynika z unijnych danych, w UE tylko 10% firm analizuje duże zbiory informacji - o klientach, rynku czy konkurencji.

Tylko 6% polskich firm korzysta z analityki Big Data, co daje nam w ogólnej klasyfikacji 24, przedostatnie miejsce przed Cyprem. Lepiej wypada od nas m.in. Rumunia, Czechy, Słowacja czy Bułgaria. Podium zajmują Malta, Holandia i Belgia, kolejne pozycje zajęły takie państwa jak Finlandia, Wielka Brytania czy Estonia.

Dystans jaki dzieli nas od dobrze zinformatyzowanych, ucyfrowionych państw, dobrze pokazuje nasycenie rozwiązaniami Big Data w dużych firmach. W Polsce z analityki danych korzysta 5% małych, 8% średnich i 18% dużych, zatrudniających powyżej 250 osób przedsiębiorstw. Dla porównania, na Malcie takich firm jest 42%, w Danii i Finlandii 40% a u naszych południowych sąsiadów - Słowaków i Czechów - odpowiednio 24% i 22%.

Najczęściej firmy analizują dane geolokalizacyjne z urządzeń przenośnych, do czego przyznaje się aż 46% przedsiębiorstw, a także dane generowane w mediach społecznościowych (45% wskazań). Co trzecia firma analizuje dane własne pozyskane ze smart urządzeń i sensorów. Dla porównania, w Polsce dane z urządzeń smart pozyskuje 10% firm, tyle samo wykorzystuje informacje geolokalizacyjne. Co ciekawe, dane pozyskane z mediów społecznościowych analizuje zaledwie 5% firm.

Źródło tekstu: Eurostat

Komentarze
Zaloguj się
5. ~Flej
-1

2017-11-13 16:56:12

Ja jestem upośledzony cyfrowo, bo mam internet od Play w roamingu krajowym 3Mbit/s :DDDDD

Odpowiedz

4. ~vbn
1

2017-11-13 13:52:59

Ja jestem upośledzony cyfrowo, bo scrolluję codziennie facebooka, a to trochę upośledza. :/

Odpowiedz

3. ~.we
1

2017-11-13 13:11:48

Ja też jestem upośledzony cyfrowo bo nie mam komputera i internetu, a pisze ze starej nokii

Odpowiedz

2. ~.wewewe
1

2017-11-13 12:47:22

"To kopalnia wartościowych informacji. Jednak póki co wykorzystywana rzadko."nie, to wszędobylkie szpiegujące korporacje są ZŁEM tego świata a brak "higieny danych" jest ułomnością wielu internautów...Ale redaktorzynki niech sobie gderają bez sensu...

Odpowiedz

1

2017-11-13 12:27:41

Z drugiej strony lepiej być upośledzonym cyfrowo niż fizycznie(sarkazm).

Odpowiedz