DAJ CYNK

Polska liderem w europejskim rankingu cyfryzacji

23.01.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3865

Ważne 5

1

Polski głos dotyczący cyfryzacji i Jednolitego Rynku Cyfrowego oraz swobody przepływu danych coraz mocniej wybrzmiewa na forum Unii Europejskiej.Polski głos dotyczący cyfryzacji i Jednolitego Rynku Cyfrowego oraz swobody przepływu danych coraz mocniej wybrzmiewa na forum Unii Europejskiej. Polska szybko awansuje w rankingach poziomu cyfryzacji i buduje swoją pozycję w UE w oparciu o zagadnienia dotyczące gospodarki opartej na wykorzystaniu danych. Zastąpiła też Wielką Brytanię w fotelu lidera grupy państw Digital Like Minded, podobnie myślących w sprawach cyfrowych.

W grudniu 2016 czternaście państw z grupy Digital Like Minded przyjęło wspólne stanowisko dotyczące swobodnego przepływu danych, wzywając Komisję Europejską do podjęcia działań w tym kierunku. Do Polski, która zapoczątkowała tę inicjatywę, dołączyły również Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Słowenia, Szwecja i Wielka Brytania. W odpowiedzi Komisja Europejska rozpoczęła w tej sprawie konsultacje z krajami członkowskimi.

Od tego czasu Polska odnosi na europejskim forum kolejne sukcesy w promowaniu zagadnień cyfrowych. W kwietniu 2017 po raz pierwszy w historii uczestniczyła w spotkaniu ministrów ds. cyfrowych G20 w Dusseldorfie. Z kolei we wrześniu 2017 w Tallinie odbył się - również pierwszy w historii - szczyt Rady Europejskiej poświęcony wyłącznie kwestiom cyfrowym, którego inicjatorem była Polska.

Na poziomie EU polski głos w sprawach dotyczących cyfryzacji jest bardzo wyraźny, a Polska jest już w tej chwili postrzegana jako lider nieoficjalnej grupy Digital Like Minded. Wcześniej przewodziła jej Wielka Brytania, która półtora roku temu zapoczątkowała jednak procedurę wystąpienia z Unii.

Według raportu "Data Utilization Intensity 2017", opracowanego na zlecenie resortu cyfryzacji, dostęp, analiza i wykorzystanie danych już w tej chwili wpływają w 48% na produktywność polskiej gospodarki i w 46% na PKB UE. Znaczenie danych jako głównego surowca przyszłości podkreślają Komisja Europejska, ONZ czy OECD. Z kolei brytyjskie "The Economist" określa dane jako najważniejszy surowiec XXI wieku, który generuje już więcej pieniędzy niż ropa.

Polska szybko awansuje w międzynarodowych rankingach dotyczących ucyfrowienia. Po awansie o jedną pozycję zajmuje w tej chwili 23. miejsce w europejskim rankingu DESI (Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego). Natomiast w opublikowanym niedawno wskaźniku dyplomacji cyfrowej OECD, w którym Polska awansowała o osiem oczek, zajmujemy 12. miejsce (na 209 pozycji).

Źródło tekstu: newseria

Komentarze
Zaloguj się
11. ~pabloki
0

2018-01-23 16:24:37

nie wiem co myśleć o tym . patrzcie że cyfryzacja radia stanęła , wogóle po co ona w czasach rozwoju mobilnych sieci i dużych pakietów inetrnetowych? tv naziemna tylko dvb-t a nie t2. wymuszone wrpowadzenie kart płatniczych zbliżeniwych . zbyt wolne wchodzenie niektórych mediów do Polski. niska , choć wzrastająca, siła nabywcza polaków przy wysokich cenach smartfonów . epuap- no tak sobie, cepik? nooooo tak sobie.elektroniczny obieg L4 chyba jezcze nie jest pełny . no owszem , mandaty będzie można płacić kartą ale mandatów nei płaci sie często.

Odpowiedz

10. ~
0

2018-01-23 12:52:27

Taa nie wierzysz? Polskie służby dopłacają FB żeby umieszczali skrypty szpiegujące wszystkich użytkowników ikonkami FB także na innych stronach. Nawet do antyvirusa dokładają elementy szpiegujące które po skanowaniu twojego kompa odsyłają chociażby nazwy plików jakie posiadasz. Dlatego nie używam antyvira już dawno. Światem rządza służby specjalne! nie wiedziałeś tego?

Odpowiedz

9. ~
0

2018-01-23 12:46:32

Wszystko polega na tym: "Dajmy darmowego Neta a nawet laptopy w prezencie nawet wiejskim dziadkom a będziemy wiedzieć o nich wszystko." Frajera szukają, a dziadki złudnie cieszą się że dobrobytem.

Odpowiedz

8. ~
0

2018-01-23 12:42:00

@7 Haha! Na fejsa tez wylozyl? Musze sie zglosci do niego po troche grosza.

Odpowiedz

7. ~zzz
0

2018-01-23 12:06:25

Samozwańczy król polski Kaczyński specjalnie pcha tyle kasy na cyfryzacje żeby zrobić w Polsce bigbradera czyli kompletne państwo policyjne pod pełną kontrolą służb specjalnych.

Odpowiedz

6. ~
-1

2018-01-23 11:51:39

@3 Niektorzy inteligentni inaczej pieja z zachwytu, ze podatki nad Wisla sa bardzo niskie. Porownuja najpewniej po przeliczeniu zlotowek na euro.Sprawdz lepiej socjal w reszcie eurokolchozu. Czesto po przeliczeniu na zlotowki jest duzo wyzszy.Byc moze uchodzcami chca podmienic wschodnich sasiadow.W kwestii artykulu, to cyfryzacja w Polsce jest pozytywnym sloganem zastepczym. Cyfryzacja kojarzy mi sie z ponoc esbeckim kapusiem Bonim, ze Strezynska i z niewypalami w rodzaju Cepik i ta apka mObywatel czyli panstwowy szpieg na telefon.Oczywiscie sa dobre rzeczy w kwestii cyfryzacji panstwa np cyfrowe biblioteki. Nadal jednak wizyty w urzedach polegaja na papierze, w ktorym mozna utonac.

Odpowiedz

5. ruskov
0

2018-01-23 11:46:56

@3 jezu, masz totalna racje. Zgadzam sie w 100% ze jestesmy w ***

Odpowiedz

4. ~
-3

2018-01-23 10:03:27

2. Strezynska byla kompetentna? W jakiej konkretnie sprawie? Byla ciut lepsza od prosiaczka travel.

Odpowiedz

3. ~
-2

2018-01-23 09:59:13

Co z tego skoro zarobki nadal najniższe w UE, podatki najwyższe tak samo dług publiczny i rozdawnictwo pieniędzy nierobom jak za socjalizmu. I rząd, który po śmiesznej rekonstrukcji chcę przyjąć ciapatych prosto z Syrii. Jesteśmy w ciemnej pupie.

Odpowiedz

2. ~
2

2018-01-23 09:51:44

A jednego z kompetentnych ministrów - Ministra Cyfryzacji - zwolniono nie powólujac nikogo na jego miejsce

Odpowiedz

1. ~korysz
2

2018-01-23 09:32:50

Brawo, tak trzymać

Odpowiedz