DAJ CYNK

Polska Cyfrowa: 2 mld euro na walkę z wykluczeniem cyfrowym [wideo]

04.11.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2537

Ważne 3

4

Ostateczny kształt strategii Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 powinniśmy poznać w połowie listopada - zapowiada Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Trwające w tej chwili konsultacje społeczne zakończą się w środę, 6. listopada. W ramach programu do wydania będzie prawie 2 mld euro na walkę z wykluczeniem cyfrowym. Środki te mają m.in. poprawić dostęp do infrastruktury teleinformatycznej oraz wspomóc rozbudowę e-administracji.

Ostateczny kształt strategii Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 powinniśmy poznać w połowie listopada - zapowiada Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Trwające w tej chwili konsultacje społeczne zakończą się w środę, 6. listopada. W ramach programu do wydania będzie prawie 2 mld euro na walkę z wykluczeniem cyfrowym. Środki te mają m.in. poprawić dostęp do infrastruktury teleinformatycznej oraz wspomóc rozbudowę e-administracji.

Konsultacje społeczne w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa trwają od ponad miesiąca. Szansę zgłaszania uwag do projektu mieli, i wciąż mają wszyscy zainteresowani. Dziś w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego odbędzie się konferencja konsultacyjna programu.

Jest dużo uwag, ale też olbrzymie wsparcie dla tego projektu - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes szef resortu administracji i cyfryzacji, który liczy na to, że do połowy miesiąca uda się stworzyć ostateczny kształt programu.

Program ma być oparty o trzy podstawowe elementy. Pierwszy to poprawa dostępu do infrastruktury teleinformatycznej. Chodzi o budowę sieci szerokopasmowych, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. białych plam.

Drugi z filarów programu to rozwój e-administracji. Użytkownicy mają mieć łatwy i przyjazny dostęp do usług publicznych, świadczonych drogą elektroniczną. Resort liczy, że w ten sposób będą oni chętniej niż dotąd korzystali z sieci globalnej.

Trzeci z fundamentów to walka z wykluczeniem cyfrowym i rozwój tzw. centrów aktywności cyfrowej.

Chodzi o to, żebyśmy szeroko, w całym społeczeństwie budowali nasze umiejętności - mówi Boni. Nastawiamy się też na takich superliderów, mających talenty programistyczne, żeby im dodawać jeszcze tych umiejętności i zachęcać, by ze swoimi projektami zostawali tutaj, w kraju.



Program Operacyjny Polska Cyfrowa ma być realizowany w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na latach 2014-2020. Jego wartość przekracza 1,9 mld euro. Najwięcej środków, ok. 880 mln euro, przeznaczonych będzie na stworzenie dostępu do szerokopasmowego internetu i e-administrację.

Źródło tekstu: Newseria

Tagi: michał boni
Komentarze
Zaloguj się
23. ~stop
0

2013-11-06 20:54:55

Dodam że darmowe komputery dostawały rodziny z ciężką sytuacją materialną - na papierku - bo radzą sobie całkiem nieźle. Ale dell za sprzęt kaskę wziął od państwa i się cieszy. Wprowadzić szkolenia i programy nauki dla starszych - to ma sens - a nie rozdawać zabawki dla dzieciaków.

Odpowiedz

22. ~stop
0

2013-11-06 20:52:25

Raczej wykluczeni z facebooka. W województwach był program pomocy wykluczonym cyfrowo. Rozdano dużą liczbę komputerów z dostępem do sieci przez Nordisk. I co ? Zetknąłem się z tym i wiem, że w 90% i tak korzystają z tego dzieciaki do facebooka i innych pierdół. A rodzice nie potrafią a nawet nie chcą korzystać bo są zbyt leniwi by się czegokolwiek nauczyć. Nawet głupiego podania napisać. Dostęp do sieci ma każdy - darmowe Aero2, sieci 3G w całej polsce za kilkanaście zł miesięcznie. Sprzęt używany jest śmiesznie tani. Brak chęci od strony ludzi. Ci co chcą mają już dawno.

Odpowiedz

21. ~
0

2013-11-05 18:32:44

Dostęp do internety to mamy już dawno praktycznie w całym kraju dzięki CDMA420-450 problem tylko ze są to oferty z limitowaną ilością danych

Odpowiedz

20. ~Krzysztof
0

2013-11-04 23:54:01

@15 Nie od d00py strony, tylko politycy wybierają takie "inwestycje" gdzie mogą "zarobić" jeśli przeznaczyli całą kasę na to co potrzebne to nie mogli by sobie do kieszeni schować takich pieniędzy, jak gdy rozdzielą to na wiele niepotrzebnych projektów - w taki sposób może się cała partia rządząca obłowić. Patrząc na inne projekty "e-administracji" za rządów obecnej koalicji to nawet 10% wydanych pieniędzy nie poszło na inwestycje, które dały jakikolwiek pozytywny wkład dla obywateli .... a Gdyby taka zamiast wyrzucać 2mld zł w błoto dać operatorom za darmo częstotliwości LTE 800/1800, pod warunkiem pokrycia Polski jego zasięgiem (pod groźbą utraty częstotliwości w razie nie wywiązania się z umowy)

Odpowiedz

19. ~...
0

2013-11-04 23:22:04

TW ZNAK na pewno dobrze PODZIELI pieniądze. Tzn. większość dla nas, a ochłapy dla was. @12buba1234 A już myślałem, że to tylko ja mam podobne odczucia:P

Odpowiedz

18. ~tiger93
0

2013-11-04 20:45:26

Może wreszcie doczekamy się jakiejkolwiek usługi ADSL na wsi, a tym samym czegoś szybszego niż EDGE. Bo na dzień dzisiejszy wygląda to tak: http://obrazki.elektroda.pl/2749188500_1382654866.jpg http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=69218

Odpowiedz

17. ~phemieh
0

2013-11-04 17:27:44

Uważajcie, dzisiaj naprawdę poważna załoga bierze się za Wasze portfele!

Odpowiedz

15. ~Namakon
0

2013-11-04 15:59:05

Wiecie, co prawda nigdy na polibudzie nie byłem matematycznym orłem.. ale jak mam 1,9mld i czytam w kolejnym zdaniu że "większość z niego" to ~0,88mld.. cóż.. robi mi się smutno... aż samo pojawia się pytanie "to na co przepier... resztę?!". Wykluczenie cyfrowe wynika z: 1) Braku możliwości dostępu do technologii, 2) braku kasy by sprzęt do niej zakupić, 3) nieświadomości ludzkiej. Na punkt 2 wiele nie poradzimy, zatem winno się ostro skupić na 1. (bo jesli 1. będzie zrobione to i ludziom wzrośnie świadomość "pocztą pantoflową/bo sąsiad ma takie fajne coś", przy odwrotnej konfiguracji mamy świadomość i furię iż nie możemy z tego skorzystać :P). Tymczasem w Polsce robią to od d00py strony...

Odpowiedz

14. ~Mieszkańcy Piasku
0

2013-11-04 13:23:30

Poproszę o zrobienie w końcu internetu w Białej Plamie jakim jest Piasek Wielki w świętokrzyskim. Czy juz minister ma interweniować bo operatorzy nie mogą się dogadać między sobą i projekt utknął?? Szafa ze światłowodem stoi za pieniądze z Unii dofinansowanie ale nie skończona inwestycja.

Odpowiedz

13. buba1234
0

2013-11-04 11:31:39

PIS/PO/SLD/PSL/PALIKOT i ich rodziny sie wyżywią na pokolenia :P tak czy siak

Odpowiedz

12. buba1234
0

2013-11-04 11:27:40

Boni wygląda na uczciwego człwoieka :D hahahahahhaha

Odpowiedz

11. ~karluum
0

2013-11-04 10:52:48

1,2 mld zostanie zeżarte przez biurokratów, 800 mln pójdzie na infrastrukturę... Socjalizm to ustrój walczący bohatersko z problemami nieznanymi w innych ustrojach...

Odpowiedz

10. ~ted
0

2013-11-04 10:33:43

Wy róbcie,a nie tylko gadacie ile macie zamiar wydać pieniędzy!

Odpowiedz

9. ~Brk
0

2013-11-04 09:53:57

W wielu miejscach nie ma sygnału DVB-T - po przełączeniu na nadawanie cyfrowe sygnały TV znikły całkiem. Te 2MLD i tak zostaną roztrwonione na pierdoły bez celu. "Białe plamy" nie istnieją i operatorzy o tym wiedzą - pieniądze trafią tam gdzie jest kasa do zgarnięcia.

Odpowiedz

8. ~Krzysztof
0

2013-11-04 09:44:27

@2 Racja, najlepiej widać to na przykładzie "dowodów elektronicznych" gdzie 100mln zł poszło na przygotowanie projektu, który nie został zrealizowany, ale kto miał zarobić na ekspertyzach i przygotowaniach ten zarobił. Kolejnym przykładem jest Projekt P1 CSIOZ, na który przeznaczone jest ponad 700mln zł; a sam projekt, który (jestem pewny) nie spełni złożonych celów, jest tylko powieleniem już dostępnych na rynku rozwiązań - jednak im wyższa kwota tym łatwiej rządzący mogą sobie z niej coś dla siebie "wypłacić".

Odpowiedz