DAJ CYNK

Polkomtel złożył doniesienie do UOKiK na NetWorkS!

25.09.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 24

Ważne 14

3

16. września Polkomtel złożył zawiadomienie do UOKiK w sprawie podejrzenia naruszenia przez Centertela i T-Mobile przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

16. września Polkomtel złożył zawiadomienie do UOKiK w sprawie podejrzenia naruszenia przez Centertela i T-Mobile przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Zdaniem Polkomtela, współpraca tych spółek prowadzi do zaburzenia konkurencji i zmierza ku wypchnięciu innych podmiotów z rynku. W sytuacji, gdy zostanie dwóch operatorów posiadających tę samą infrastrukturę i te same częstotliwości, konkurencja będzie tylko pozorna.

Uważamy również, że UOKiK mógł zostać wprowadzony w błąd przez Orange i T-Mobile, co do faktycznego zakresu planowanej współpracy obu spółek. W naszej opinii współpraca ta jest prawdopodobnie rozszerzana poza tę, którą obie spółki zadeklarowały UOKiK-owi występując o zgodę na powołanie spółki NetWorks. UOKiK powinien przeanalizować realny zakres współpracy Orange i T-Mobile i ich spóki Networks! wraz z oceną skutków, jakie ta współpraca niesie ze sobą dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce - mówi Beata Iracka-Piskorz, dyrektor departamentu prawnego i nadzoru właścicielskiego w Polkomtelu.

Wyjaśnienie tych kwestii jest, zdaniem Polkomtela, szczególnie istotne w świetle przygotowań do aukcji na częstotliwości 800 MHz.

Obecnie zaproponowane warunki z góry zakładają przyznanie większości częstotliwości dla T-Mobile i Orange, co naszym zdaniem, nie mieści się w definicji aukcji. Stawiamy publicznie pytanie: jakim sposobem T-Mobile i Orange, które mają 60% rynku, większość ważnych częstotliwości, potężne zaplecze finansowe i rządy Francji i Niemiec jako swoich największych akcjonariuszy są preferowane w tej aukcji? - napisano w komunikacie prasowym.

T-Mobile i Orange w każdym przetargu na rezerwację częstotliwości oceniane są oddzielenie, podczas gdy, jak podaje Polkomtel, w praktyce wykorzystują je wspólnie tak, jakby należały do jednej grupy kapitałowej, co rowadzi to do dyskryminowania ich konkurentów.

Postulujemy równe traktowanie wszystkich firm polskich i zagranicznych, takie same warunki aukcji dla wszystkich oraz dla uniknięcia sporów o infrastrukturę - stworzenie jednego operatora infrastrukturalnego dla wszystkich operatorów - napisano w komunikacie.

Zobacz: treść skargi do UOKiK.

Źródło tekstu: Polkomtel

Komentarze
Zaloguj się