DAJ CYNK

Polkomtel otrzymał odpowiedź od UOKiK w związku z przetargiem na 1800 MHz

27.05.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5758

Ważne 6

2

Polkomtel otrzymał z UOKiK odpowiedź na pisma z prośbą o wyjaśnienie i wniosek o udostępnienie informacji publicznej w związku z prowadzonym przez UKE przetargu na rezerwację częstotliwości z zakresu 1800 MHz.

Polkomtel otrzymał z UOKiK odpowiedź na pisma z prośbą o wyjaśnienie i wniosek o udostępnienie informacji publicznej w związku z prowadzonym przez UKE przetargu na rezerwację częstotliwości z zakresu 1800 MHz.

Operator wystąpił do UOKiK z pismem, w którym zadał 22 pytania do materiału "Opinia Prezesa UOKiK", o którym pisaliśmy w wiadomości: Polkomtel: wniosek do UOKiK w związku z przetargiem na 1800 MHz.
W odpowiedzi UOKiK napisał, że:
Przeprowadzona na potrzeby przedmiotowej opinii analiza dotyczyła m.in.: obecnej struktury rynku telekomunikacyjnego, doświadczenia, jakim dysponuje oferent w zakresie działań, do których realizacji chce wykorzystać pozyskane częstotliwości, przedstawionego planu wykorzystania wnioskowanych częstotliwości, rynkowej atrakcyjności i innowacyjności oferty, jaką planuje wprowadzić na rynek uczestnik przetargu, strategii wprowadzania na rynek nowej oferty w tym sposobu jej finansowania, potencjalnych zmian, jakie mogą nastąpić, po zrealizowaniu planów zaprezentowanych w ofercie przetargowej.
Po przeanalizowaniu informacji niezbędnych do zajęcia stanowiska przez organ antymonopolowy, Prezes UOKiK na tej podstawie wydał opinię , w której przedstawił wnioski z przeprowadzonych analiz.
.
W piśmie dodano, że wykorzystane źródła informacji podane są w wydanej opinii - zobacz pismo z odpowiedzią od UOKiK

Operator wystąpił także z wniosek o udostępnienie informacji publicznej, w którym zadał 30 pytań (zobacz wniosek). W odpowiedzi Polkomtel otrzymał krótką odpowiedz - zobacz odpowiedz UOKiK.

Odpowiedz UOKiK-u nie zadowoliła operatora, który w komunikacie napisał:
Przesłana odpowiedź wskazuje na to, że Urząd posiadający ogromną władzę oraz siłę i możliwości wpływania na rynek, swoje opinie i wnioski opracowuje bez jakiejkolwiek merytorycznej analizy. Reakcja Urzędu na nasze pytania i wnioski utwierdza nas w przekonaniu, że zarówno UOKiK, jak i UKE, dla którego sporządzona została tzw. "Opinia" nie przywiązują znaczenia do tego, jak ukształtują rynek swoimi decyzjami. Może to skłaniać do refleksji, że nadrzędnym celem przetargu nie było zapewnienie konkurencyjności, ale przyznanie częstotliwości konkretnym podmiotom.

Polkomtel uważa, że działania urzędów wspierały inne prywatne firmy tj. T-Mobile i Orange.

Zaakceptujemy każdy wynik przetargu, ale pod warunkiem, że zostanie on przeprowadzony w sposób przejrzysty. Naszym zdaniem, dotychczasowe zachowanie UKE, jak i niestety UOKiK, wskazuje na to, że przetarg na częstotliwości z zakresu 1800 MHz został przeprowadzony z naruszeniem wielu reguł, zasad i przepisów prawa. Przesłana nam odpowiedź z UOKiK jest przykładem lekceważenia wspomnianych reguł i zasad. - napisał Polkomtel w komunikacie.

Źródło tekstu: Polkomtel, wł

Komentarze
Zaloguj się
21. ~
0

2013-05-28 19:13:45

@17. Octopsu, litości nie feruj wyroków. Poza tym nie wypisuj błędnych informacji. Polkomtel nie znalazł błędów w przetargu przeprowadzonym przez UKE a jedynie nie zgadza się z opinią UOKiK na temat konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Ale swoimi działaniami do tej pory pokazał co najwyżej, że król jest nagi. UOKiK nie zleca wykonania analiz rynku zewnętrznym firmom audytorskim w rodzaju Ernest & Young lub Audytel, tylko sam we własnym zakresie bada jak dana decyzja wypłynie na koncentracje na rynku. I jeżeli padła wypowiedź o "dogłębnej analizie" to jedynie z myślą o takich środkach. Już nie mówiąc o tym, że "dogłębne analizy" Audytelu lub Ernest&Young także mogły by się okazać nieprawdziwe w dłuższym okresie czasu. Poza tym jeszcze nikomu nie udało się podważyć opinii UOKiK. Co innego zasadność nałożonej przez ten urząd kary. Ale wtedy działa podobny mechanizm jak przy wykazywaniu błędów przy sporządzaniu danej opinii. Wątpliwości co do zasadności krytyki działają na korzyść oskarżonego. W tym wypadku UOKiK. Do tego według mnie urząd ten nie popełnił błędu i dobrze ocenił sytuację. Co innego jest współpraca dwóch firm w budowaniu infrastruktury teleinformatycznej a co innego grupa spółek mająca tego samego właściciela. Zresztą jakby na potwierdzenie tej opinii Polkomtel oraz CP stworzyły w praktyce identyczną dla swoich klientów ofertę dostępu do Internetu. A teraz porównaj oferty T-Mobile i Orange. Chociaż jeżeli chodzi o tego drugiego to być może jest on aktualnie na fali wznoszącej: limity transferu 2x w ofercie tylko SIM, Nju Mobile oraz dzisiaj No limit w Orange One.

Odpowiedz

20. ~
0

2013-05-28 11:04:57

Mam nadzieję, że UOKIK już zrozumiał, że zgoda na przejście Polkomtela była błędem.

Odpowiedz

19. Fixer
0

2013-05-28 10:51:18

Nie można mieć wszystkiego.

Odpowiedz

18. ~rudy Pinokio
0

2013-05-28 09:10:51

Solorz ma bardzo duże doświadczenie jeśli chodzi o batalie sądowe, jest wręcz tutaj MISTRZEM - patrz konflikt udziałowców o PTC. Najpierw odkupił akcje Elektrimu za grosze, a teraz po rozwiązaniu sprawy miliardy gdzieś zastawione, a pozostali drobni akcjonariusze są robieni w *** Elektrim po wyjściu z upadłości powinien już wrócić na giełdę, ale przecież trzeba poczekać na przedawnienie roszczeń. Taki to ubecki biznesmen :-)

Odpowiedz

17. ~Octopus
0

2013-05-28 06:55:23

->16 On jest przede wszystkim cierpliwy. I gra wg. zasad jakie są. Jeśli z UKE coś spie....li, Solorz to wyciągnie w sądzie. Najgorsze jest to , że jeśli wygra (a wszystko za tym przemawia) to za nieudolność UKE zapłacimy MY. Transparentność - tego nam niestety brakuje.

Odpowiedz

16. ~
0

2013-05-28 04:45:48

@4, faktycznie, zestawienie dla typowego gimola-jedynaka co ma bogatych rodziców lub chrzestnych. 109 zł/mc za jedną usługę? Za 100 zł w kablówce jest telewizja+ Internet+ telefon dla całego domu. Ale spoko, jak długo będą idioci kupujący gigabajty na wagę tak długo będą prosperować tacy zdziercy jak Plus...

Odpowiedz

15. ~Johny11
0

2013-05-27 23:40:08

Przede wszystkim Soloż w przeciwieństwie do większości tutaj zna się na robieniu biznesu. Za każdą cenę. Nie jedną bitwę już stoczył, a to jest kolejna. Jak dobrze rozegra, to może duuużo zyskać ;)

Odpowiedz

14. ~pabloki
0

2013-05-27 22:48:02

@11 Bez nicka zauważ ze zyga nie czepia sie playa z wymienionych powodów. Play ma 2/3 klientów polkomtela więc czy aby na pewno nie jest konkurencją dla plusa?Czy naprawdę tak mało znaczy? Play ma dobry stosune prepaid/ post paid, liczba nadajników własnych pozwala dobrze prowadzić sieć a do tego ma jeszcze roam polko orange i t mobile wplanach co daje dosc duży potencjał. w inwestycjach telekom patrzeć należy w długiej perspektywie co w przypadku play daje korzystny zwrot( podobnie mowi soloż o polko). Wielu zapomniało kto stoi za playem patrząc tylko na akcjonariuszy ale jeśli spojrzeć szerzej to play jest równie silny jak polko czy o lub t. wymieniać należy prócz funduszu inwestycyjnego który jest zapewne koncentratorem innych subfunduszy( dobre finansowanie, bez kosztów dla funduszu bo z reguły jest tak że klienci funduszy tracą), kredyt w bank of china(jeśli coś sie nie powiedzie to bank przejmie operatora i na pewno "odda" go dla jakiejś rodzimej(chńskiej firmy), pośrednio zaangażowany jest tez huthison. Patrzymy tylko na operatora świadczącego usługi widząc wady. Patrzcie na netie niby słabo a dialog kupiła.Play powstał jako inwestycja kapitałowa z długa perspektywą zwrotu. Inny przykład to idea -dłuuuugo na minusie , wogóle w momencie startu nawet mówili że liczą się z tym iż idea długo będzie generować straty, dziś mamy już orange no jak zapowiadali -są zyski.Myśle że po tych skromnych,bez ironii, wyjaśnieniach zrozumiesz jak soloż buduje polkomtel.

Odpowiedz

13. ~mkkot
0

2013-05-27 20:57:00

No ale te odpowiedzi faktycznie lakoniczne.

Odpowiedz

12. ~Bez nicka
0

2013-05-27 20:38:03

A pamiętacie jak Solorz przejął trzech operatorów tzn Mobylandu, Centernet i Aero2 też UOKiK musiał wyrazić zgodę na to przejęcie i zwrócił się do pozostałych graczy o opinię w tej sprawie, żaden operator nie wniósł żadnych zastrzeżeń. A teraz zebaty się odwdziecza pieprząc o tym że T i O mają ponad 50% rynku ale nie mówi że on ma prawie 40% częstotliwości.

Odpowiedz

11. ~Bez nicka
0

2013-05-27 20:23:34

@ pabloki Playa się Solorz nie czepia bo nie jest dla niego konkurencją a przynajmniej nie taką jak dwaj pozostali operatorzy. Play jest teraz splukany musi wziąć pół dużej bańki na częstotliwości które wygrał w przetargu. Sieci praktycznie nie buduje od dłuższego czasu na zawsze skazując się na roaming.

Odpowiedz

10. ~Rafaello
1

2013-05-27 20:23:27

No właśnie głównie oto chodzi Polkomtelowi, a nie tam o dobro klientów i konkurencyjność.

Odpowiedz

9. ~mirekb
0

2013-05-27 20:16:23

polkomtel od poczatku mowil ze bedzie sie skarżyl do bólu.uke mowil ze i tak to nic nie da..dla plusa cel nr 1 to maxymalne opoznienie startu sieci lte konkurencji.jak sie uda nawet na rok od teraz to i tak bedzie sukces plusa

Odpowiedz

8. ~Rafaello
1

2013-05-27 20:05:02

@6 Cos chyba słabo sie orientujesz zobacz promocje 2X Orange i porownaj np. pakiet za 59,90 w Orange i Plus. W Orange jest zdecydowanie większy limit, noce w bardziej normalnych godzinach czyli od 0-8, a transfer podobny jak w ich LTE, oczywiscie na nadajnikach Networks. W Plus dopiero ciekawie zaczyna się od ceny 109zł, co jest zdecydowanie za dużo, ale jak wejdzie T-mobile i Play z LTE to wtedy pewnie Plus zejdzie z cenami na ziemię.

Odpowiedz

7. ~z
1

2013-05-27 20:00:33

faktycznie imperium Solorza chciało by zdominować telewizje oraz telefonie z internetem.Cały czas powtarzam iż do tej sytuacji doprowadził regulator nie precyzując dokładnie posiadanych częstotliwości operatorów oraz liczby klientów ,podając odpowiedni przelicznik .Motto SOLARZA zniszczyć konkurencje przez brak możliwości rozwoju.

Odpowiedz