DAJ CYNK

Polkomtel otrzymał odpowiedź od UOKiK w związku z przetargiem na 1800 MHz

27.05.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5936

Ważne 6

2

Polkomtel otrzymał z UOKiK odpowiedź na pisma z prośbą o wyjaśnienie i wniosek o udostępnienie informacji publicznej w związku z prowadzonym przez UKE przetargu na rezerwację częstotliwości z zakresu 1800 MHz.

Polkomtel otrzymał z UOKiK odpowiedź na pisma z prośbą o wyjaśnienie i wniosek o udostępnienie informacji publicznej w związku z prowadzonym przez UKE przetargu na rezerwację częstotliwości z zakresu 1800 MHz.

Operator wystąpił do UOKiK z pismem, w którym zadał 22 pytania do materiału "Opinia Prezesa UOKiK", o którym pisaliśmy w wiadomości: Polkomtel: wniosek do UOKiK w związku z przetargiem na 1800 MHz.
W odpowiedzi UOKiK napisał, że:
Przeprowadzona na potrzeby przedmiotowej opinii analiza dotyczyła m.in.: obecnej struktury rynku telekomunikacyjnego, doświadczenia, jakim dysponuje oferent w zakresie działań, do których realizacji chce wykorzystać pozyskane częstotliwości, przedstawionego planu wykorzystania wnioskowanych częstotliwości, rynkowej atrakcyjności i innowacyjności oferty, jaką planuje wprowadzić na rynek uczestnik przetargu, strategii wprowadzania na rynek nowej oferty w tym sposobu jej finansowania, potencjalnych zmian, jakie mogą nastąpić, po zrealizowaniu planów zaprezentowanych w ofercie przetargowej.
Po przeanalizowaniu informacji niezbędnych do zajęcia stanowiska przez organ antymonopolowy, Prezes UOKiK na tej podstawie wydał opinię , w której przedstawił wnioski z przeprowadzonych analiz.
.
W piśmie dodano, że wykorzystane źródła informacji podane są w wydanej opinii - zobacz pismo z odpowiedzią od UOKiK

Operator wystąpił także z wniosek o udostępnienie informacji publicznej, w którym zadał 30 pytań (zobacz wniosek). W odpowiedzi Polkomtel otrzymał krótką odpowiedz - zobacz odpowiedz UOKiK.

Odpowiedz UOKiK-u nie zadowoliła operatora, który w komunikacie napisał:
Przesłana odpowiedź wskazuje na to, że Urząd posiadający ogromną władzę oraz siłę i możliwości wpływania na rynek, swoje opinie i wnioski opracowuje bez jakiejkolwiek merytorycznej analizy. Reakcja Urzędu na nasze pytania i wnioski utwierdza nas w przekonaniu, że zarówno UOKiK, jak i UKE, dla którego sporządzona została tzw. "Opinia" nie przywiązują znaczenia do tego, jak ukształtują rynek swoimi decyzjami. Może to skłaniać do refleksji, że nadrzędnym celem przetargu nie było zapewnienie konkurencyjności, ale przyznanie częstotliwości konkretnym podmiotom.

Polkomtel uważa, że działania urzędów wspierały inne prywatne firmy tj. T-Mobile i Orange.

Zaakceptujemy każdy wynik przetargu, ale pod warunkiem, że zostanie on przeprowadzony w sposób przejrzysty. Naszym zdaniem, dotychczasowe zachowanie UKE, jak i niestety UOKiK, wskazuje na to, że przetarg na częstotliwości z zakresu 1800 MHz został przeprowadzony z naruszeniem wielu reguł, zasad i przepisów prawa. Przesłana nam odpowiedź z UOKiK jest przykładem lekceważenia wspomnianych reguł i zasad. - napisał Polkomtel w komunikacie.

Źródło tekstu: Polkomtel, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu