DAJ CYNK

Polkomtel domaga się działań organów państwa ws. aukcji

10.02.2014

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5747

Ważne 13

5

Polkomtel wystosował pisma wskazujące na próby obejścia prawa przez Orange i T-Mobile oraz brak transparentności w działaniach i ustaleniach warunków aukcji i przetargów organizowanych przez Prezesa UKE.

Polkomtel wystosował pisma wskazujące na próby obejścia prawa przez Orange i T-Mobile oraz brak transparentności w działaniach i ustaleniach warunków aukcji i przetargów organizowanych przez Prezesa UKE.

Polkomtel uważa, że proces rozdysponowania częstotliwości w przetargach oraz planowanych aukcjach odbywa się bez należytej transparentności, a co ważniejsze i groźniejsze dla interesu Skarbu Państwa - bez należytej kontroli i nadzoru ze strony powołanego do tego Prezes UKE oraz merytorycznych pracowników Urzędu.

Według Polkomtela, Prezes UKE, mająca za zadanie w sposób transparenty przeprowadzić aukcję, od kilku miesięcy prowadzi wyjątkowo nieprzejrzyste działania, skutkujące zbudowaniem przez UKE przed aukcją przewagi dwóch operatorów - Orange i T-Mobile. UKE wykazuje się również wieloma zaniechaniami i brakiem działań, pomimo wyraźnych zapisów ustawowych i wbrew obowiązkom, jakie na nim spoczywają.

Mamy do czynienia albo z celowym działaniem Urzędu, albo z jego niekompetencją. Zarówno Polkomtel, jak i inni operatorzy niejednokrotnie zwracali uwagę Urzędowi na wspomniane powyżej problemy. Pomimo wszystkich publicznie dostępnych informacji o charakterze i formie współpracy pomiędzy Orange i T-Mobile, Urząd wciąż wydaje się nie działać z należytą starannością o polski rynek oraz polskiego konsumenta, a wspiera nietransparentne działania Orange i T-Mobile - napisał Polkomtel w komunikacie.

Operator uważa, że odpowiedzialność za UKE oraz UOKiK i jego działania ponosi również polski rząd oraz parlament. Swoje pisma zamierza skierować nie tylko do UKE, ale również do innych organów państwa polskiego.

Polkomtel wymienia część argumentów, które znajda się w pismach. Poniżej cytujemy je w oryginale:

  1. Współpraca Orange Polska i T-Mobile, dwóch największych paneuropejskich operatorów działających w Polsce, którzy łącznie posiadają około 60% rynku. Od 2011 roku współdziałają oni w ramach utworzonej spółki joint venture - NetWorks!, spółki teoretycznie powołanej do zarządzania infrastrukturą sieciową obu operatorów. Zgodę na jej powstanie wydał UOKiK, jednak w ostatnim czasie ujawniono przesłanki pozwalające twierdzić, że urząd - jak i opinia publiczna i konkurenci obu spółek - zostali celowo i świadomie wprowadzeni w błąd.
  2. Posiadane przez Polkomtel ekspertyzy prawne dowodzą również, że współpraca między Orange i T-Mobile odbywa się z obejściem przepisów prawa telekomunikacyjnego dotyczących wspólnego korzystania z częstotliwości radiowych. T-Mobile udostępnia swoje częstotliwości Orange, a proceder ten ma miejsce od początku współpracy obu firm, tj. od 2011 roku. Tymczasem UKE zostało o tym powiadomione dopiero we wrześniu 2013 roku. Wszystko wskazuje na to, że informacja o współdzieleniu częstotliwości nie znalazła się także we wniosku złożonym do UOKiK.
  3. Organizator aukcji (instrumentu po raz pierwszy używanego w Polsce do dystrybucji pasma radiowego), czyli UKE, możliwość nabywania częstotliwości uzależnił od posiadanych już zasobów (tzw. spectrum cap). W efekcie zastosowania tego instrumentu, każdy operator może ubiegać się o dwukrotnie większe zasoby pasma niż Polkomtel. Dodatkowo, dwukrotnie więcej pasma od sieci obsługującej blisko 15 mln klientów, może nabyć dowolny podmiot gospodarczy. Jedynym warunkiem jest tu brak powiązań kapitałowych z podmiotami związanymi z Polkomtelem.
  4. Niebezpieczeństwo zastosowanego rozwiązania uwidacznia się w połączeniu ze zmianami w Prawie telekomunikacyjnym, które dopuszczają możliwość sprzedaży rezerwacji częstotliwości. Oznacza to, że Polkomtel nie może bezpośrednio nabyć rezerwacji w interesującym spółkę zakresie, może je zaś odkupić od dowolnego podmiotu, np. funduszu inwestycyjnego, chcącego w ten sposób wygenerować zysk.
  5. T-Mobile i Orange celowo kształtują swoje relacje tak, by dysponowanie przez Orange zasobem 900 MHz nie było wliczane do zasobów posiadanych przez Orange na potrzeby aukcji 800 MHz. Zdaniem autorów pism, obchodzą w ten sposób prawo, aby wyłączyć Prezesowi UKE możliwość kontroli ich transakcji i ingerowania w nią poprzez decyzje administracyjne.
  6. W interesie Orange i T-Mobile jest ukrywanie prawdziwego zakresu współpracy. W wypadku uznania współpracy obu podmiotów analogicznie do działań podejmowanych przez grupy kapitałowe, ani Orange, ani T-Mobile nie mogłyby wziąć udziału w zbliżającej się aukcji na częstotliwości 800 MHz. Co więcej, wielce prawdopodobne jest, że UOKiK posiadając pełną wiedzę o zakresie współpracy dwóch największych operatorów telefonii komórkowej, w ogóle nie wydałby zgody na utworzenie spółki NetWorks!.
  7. Współpraca w zakresie współkorzystania z częstotliwości z zakresu 900 MHz i 1800 MHz między Orange i T-Mobile jest nietransparentna. Orange i T-Mobile posiadając częstotliwość GSM przyznaną każdemu z nich rozłącznie, łączą stykające się pasma częstotliwościowe w jeden "zwarty" blok, i uzyskują tym samym przewagę technologiczną nad konkurentami w zakresie świadczenia usługi przesyłu danych (im większy blok częstotliwości, tym prędkość Internetu mobilnego może być większa).

Polkomtel złożył m.in. wniosek o odwołanie aukcji na 800/2600 MHz. Uważa, że posiadanie i dysponowanie częstotliwością 900 MHz pomiędzy T-Mobile i Orange powinno być uwzględniane w ramach ograniczeń aukcyjnych, a brak szczegółowej wiedzy o zasadach i warunkach współpracy od 2011 roku, dookreślonych lub zmienionych umową zawartą do końca stycznia 2014 roku, uniemożliwił prawidłowe sformułowanie dokumentacji aukcyjnej, a obecnie uniemożliwia zastosowanie ograniczeń do ofert T-Mobile i Orange.

Zobacz: Jabczyński: PR-owa hucpa Polkomtela.


Źródło tekstu: Polkomtel

Komentarze
Zaloguj się
34. Ayan
0

2014-02-11 12:26:13

@33 a powiedz mi proszę ile to klientów ma LTE od Plusa/CP? Czy to jest 30 % rynku LTE? No chyba nie, Polkomtel i wszelkie jego spółki córki łapały częstotliwości jako nowe podmioty, kiedy ten "Polski Biznesmen z Polską firmą" widzi zagrożenie to zaczyna kombinować jak prawdziwy Polak, nie to żeby było dla klientów lepiej, tylko dla niego.

Odpowiedz

2014-02-11 07:28:15

prawie 70% rynku. tyle zajmuje monopolistyczny duet EE. Wspolpraca Polkomtelu, Mobylandu, Centernetu czy Aero nie daje im takiego lewara rynkowego. Wiec wszelkie porownania sa nie na miejscu. A w temacie aukcji, to niech ona bedzie, tylko zrobiona tak, by decydowaly rzeczywiscie rynkowe mechanizmy i wszyscy mieli rowne szanse. I niech bedzie zrobiona bez istotnych bledow formalnych.

Odpowiedz

32. ~mirekb
0

2014-02-11 06:42:38

prezes uokik odwołana.now a/y prezes bedzie mial/a z polkomtelem mjeszcze dlugo do czynienia

Odpowiedz

31. ~
0

2014-02-10 22:16:45

neron zazdrość, typowa polaczkowatość odbiera ci umiejętność czytania. @20 wyraźnie napisał, że polski biznesmen a to nie to samo, co firma itd. Widać po wypowiedziach, że naród polski, to naród nieudaczników, którzy każdemu innemu Polakowi, któremu się udało coś osiągnąć, podstawi nogę, będzie mu źle źyczył. To samo jest na emigracji, bo typowa cecha większości Polaków. Plujcie sobie na Solorza a on i tak ma Was w d@.pie a żaden z Was nie dorobi się nawet jednej milionowej tego co on. Wy tradycyjnie mocni jesteście w gębie a rano będziecie żebrać o byle posadę lub do pośredniaka po zasiłek pobiegniecie ale tutaj sobie ulżyjcie i poprawcie humor :)

Odpowiedz

30. Neron
0

2014-02-10 19:34:49

@20 jaki polski? "W dniu 1 lutego 2013 r. zostało zarejestrowane połączenie spółek Polkomtel sp. z o.o. i Spartan Capital Holdings sp. z o.o. Połączenie spółek zostało dokonane przez przeniesienie całego majątku Spartan Capital Holdings na Polkomtel jako spółkę przejmującą. Spartan Capital Holdings została wykreślona z rejestru. Po połączeniu, bezpośrednim udziałowcem Polkomtelu stała się szwedzka spółka Eileme 4 AB, podmiot zależny od cypryjskiej spółki Metelem Holding Company Ltd." Wikipedia

Odpowiedz

29. Neron
1

2014-02-10 19:24:25

@20 gdyby nie te obce mocarstwa, dalej byś płacił 60 zł za goły abonament.

Odpowiedz

28. ~Lisa
1

2014-02-10 18:21:44

I tak kasa z podatkow trafia zagranice :) a my dostajemy ochłapy z UE w postaci dotacji i calujemy za to brukselke po tyleczku. Przyklad http://w573.wrzuta.pl/obraz/1Pie13sie7n/ti05-online3_01

Odpowiedz

27. ~Ukasz
2

2014-02-10 18:17:19

Żal Zygmusiowi ścicka pewną część ciała :) Co z tego, że Orange współpracuje z T-Mobile (Networks). A Aero2, Mobyland z Polkomtelem tego nie robi??

Odpowiedz

26. ~Ryszard
1

2014-02-10 18:13:10

Na południu kraju po modernizacji sieci orange ( NetWorks ) mam obecnie stabilne 20 mb/s. Nie zdarzyło mi się, żeby było mniej niż 18 mb/s. Do tej pory było edge. Dlatego zakupiłem modem cdma i korzystałem z dualnej karty sim w orange ( umts / cdma ). W takim razie po co mi lte play? Przecież to śmieszne.

Odpowiedz

24. ~Ryszard
2

2014-02-10 17:13:49

@20 gdzie ten biznes płaci podatki - nie czasem na Cyprze?

Odpowiedz

23. mlb
1

2014-02-10 16:57:16

@20 To jest biznes a nie narodowe sentymenty - jeśli tego nie rozumiesz to idź pisać na portale typu niezalezna.pl czy gazetapolska.pl - tam z pewnością znajdziesz odpowiednio wykwalifikowanych ekspertów wspierających Twój tok myślenia.

Odpowiedz

22. Halset
1

2014-02-10 16:55:14

Istna hipokryzja ze strony Plusa. N! wcześniej czy później - wygra ten przetarg

Odpowiedz

21. mlb
0

2014-02-10 16:36:33

Jeśli to właśnie jest styl działania nowego prezesa Polkomtela to pozostali graczy już pewnie siedzą w knajpie i hucznie świętują nadchodzący odpływ klientów Plusa do innych operatorów.

Odpowiedz

20. ~
-3

2014-02-10 16:28:46

widać jak obce mocarstwa chcą zniszczyć polskiego biznesmena. A komętujący na forum oczywiście z typowej polskiej zawisci życzą źle polskiemu biznesmenowi

Odpowiedz

19. ~
4

2014-02-10 16:26:11

jaki by nie był wynik aukcji, to wiadomo, że sprawa skończy się w sądzie. Polkomtel ma rację. Spólki Soloża nie otrzymały za darmo pasma jak to niektórzy piszą. Zakres współpracy jest duży między TM i O i może to być finalnie niebezpieczne a straci na tym konsument. P4 został jak sierota i podkulił ogon. Napewno kancelarie prawnicze zarobią na tej aukcji. Dla Polkomtela, TM czy Orange wydać po kilka mln na sądy to nic wielkiego

Odpowiedz