DAJ CYNK

Polacy i bezpieczne korzystanie z urządzeń mobilnych

24.08.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4414

Ważne 5

3

Firma badawcza Smartscope przeprowadziła na zlecenie F-Secure badanie Ochrona Internetu. Oto jego wyniki.Firma badawcza Smartscope przeprowadziła na zlecenie F-Secure badanie Ochrona Internetu. Oto jego wyniki.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 465 dorosłych Polaków. Wynika z niego, że najczęściej wykorzystywanymi przez naszych rodaków urządzeniami elektronicznymi są smartfony (100%), laptopy (77%), komputery stacjonarne (50%), tablety (48%), konsole do gier (21%) oraz czytniki książek elektronicznych (15%).65% respondentów płaci za transakcje przeprowadzone online przy użyciu telefonu lub tabletu, a 23% podaje podczas zakupów dane karty płatniczej. Jednocześnie tylko 32% użytkowników urządzeń mobilnych ma na nich zainstalowane i działające oprogramowanie, które chroni przed cyberzagrożeniami.

Stosunkowo duży odsetek użytkowników zapomina, że na ataki narażone są nie tylko komputery, ale wszystkie urządzenia, które łączą się z Internetem. Aż 40% posiadaczy smartfonów nie czuje potrzeby lub nie myślało o korzystaniu z programu antywirusowego w telefonie komórkowym, co oznacza, że nie są oni w pełni świadomi cyberzagrożeń - powiedziała Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

Szczególnie narażony na cyberataki jest system Android, z którego korzysta najwięcej użytkowników smartfonów i tabletów. Całą sytuację pogarsza fakt, że wciąż wiele osób używa przestarzałych, podatniejszych na ataki wersji Androida.

Jak podaje F-Secure, między październikiem 2016 roku a marcem 2017 roku zidentyfikowano niemal 8 milionów ataków na urządzenia w Polsce. Dane pochodzą z autorskiej sieci Honeypotów, czyli specjalnie zaprojektowanych serwerów, które udają łatwy cel i stanowią przynętę dla cyberprzestępców. Także osoby biorące udział w badaniu przyznały, że 36% spośród nich miało do czynienia z jakąś formą cyberzagrożenia na smartfonie w ciągu minionego roku. Osobiście albo wśród rodziny i znajomych. Najczęściej było to zainfekowanie telefonu wirusem (19%), włamanie na konto na portalu społecznościowym (16%) lub na konto pocztowe (6%) oraz zainfekowanie telefonu oprogramowaniem szpiegującym i włamanie na konto bankowe (po 5%).

Kwestie bezpieczeństwa wydają się być szczególnie ważne w przypadku płatności mobilnych, które są najwygodniejszą formą płatności za zakupy online. Telefony towarzyszą nam w końcu prawie cały czas. Co trzeci respondent uważa, że nie obawia się korzystać z bankowości na smartfonie lub tablecie, a co czwarty twierdzi, że wystarczającą ochroną jest aplikacja banku.Posiadacze urządzeń mobilnych często wychodzą z założenia, że dedykowana aplikacja jest wystarczająco zabezpieczona przed atakami hakerów, a program antywirusowy jest niezbędny, ale tylko na komputerze. Tymczasem wystarczy, że zalogujemy się do spreparowanej przez cyberprzestępcę publicznej sieci WiFi w centrum handlowym i nasze dane logowania do banku mogą zostać z łatwością przechwycone i powiedziała Małagocka.

Czego więc obawiają się użytkownicy urządzeń mobilnych? Przede wszystkim kradzieży danych (27%) i zainfekowania urządzenia przez wirusy (19%). Na liście najczęściej wskazywanych zagrożeń znalazła się też kradzież lub zgubienie telefonu oraz przechwycenie informacji o odwiedzanych stronach internetowych.

Większość Polaków chce dbać o bezpieczeństwo. 66% badanych chciałoby lepiej zabezpieczyć swoje dane podczas łączenia się z Internetem, a 64% twierdzi, że warto zainstalować dodatkowe oprogramowanie ochronne jeżeli korzystamy z bankowości online.

A jak można zabezpieczyć swoje urządzenia mobilne? F-Secure podaje, że w pierwszej kolejności trzeba zaktualizować system do nowszej wersji. Kolejny krok to zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania ochronnego. Warto również pamiętać, że jeżeli nie ma pewności, czy urządzenie jest w pełni bezpieczne, lepiej nie łączyć się za jego pomocą z Internetem, w szczególności z publicznymi sieciami WiFi.


Karolina Małogocka, F-Secure

Źródło tekstu: F-Secure

Komentarze
Zaloguj się
25. ~
0

2017-08-26 08:42:48

co ty pieprzysz o podmienianiu certyfikatów - certyfikat firmy (konkretnej) nie mozna sobie podmienić, po to istniejeszfrowania 100% nie ma bo nie istnieje, nie tylko na rynku /''prywatnym/'' ale z definicji w ogóle - ale to które jest jest wystarczajace i nie ma to nic wspólnego z jakakolwiek władzą

Odpowiedz

24. ~
0

2017-08-25 19:48:02

16. ~ Sygnal biegnei sobie po infrze jakiegos opa - i tutaj musisz miec zaufanie, ze ten op nie robi sobie z Ciebie jaj. Oczywiscie logowanie jest, bo kochana wladza pod kazda szerokoscia geograficzna chce dla "Twojego dobra" wiedziec, co tez sobie tam przegladasz. Np. wszystkie zapytanie do DNSow sa trzymane latami - pelna inwigilacja juz jest wdrozona, a nie dopiero nadchodzi jak naiwni sadza. Sytuacja jest troche inna, gdy Zdzisiek zalozy sobie hot spota i monitoruje na nim caly ruch, podmieniajac np. cerytfikaty. Pamietaj, ze na rynku indywidualnym NIE MA szyfrowania, ktore byloby w 100% pewne - zreszta celowo, aby znowu kochana wladza nie miala problemow z dostepem do danych obywatela ...ups... terrorsyty oczywiscie mialo byc. Wszystko dla dobra Twojego i Twoich dzieci.

Odpowiedz

23. ~
0

2017-08-25 19:39:58

Bank na komorce? O ja pier...!

Odpowiedz

22. toms
0

2017-08-25 10:36:34

Hmm, z tą aktualizacją systemu to jest sporo racji. Posiadam już piąty smartfon w swoim życiu i w żadnym dotychczas nie było można zaktualizować systemu do nowszej wersji. A co do tego rodzaju komunikatów, regularnie publikowanych przez firmy antywirusowe, to odnoszę wrażenie, że są sporą częścią kampanii reklamowej, mającej napędzić sprzedaż ich oprogramowania. Interes użytkownika?.... Wolne żarty, to akurat jest na ostatnim miejscu. Życie mnie niestety tego nauczyło. Mogę powiedzieć za siebie, że w starszych systemach XP i Win7 używałem antywirusa firmy NOD, który od dziesięciu lat do dziś.... nie wykrył ANI JEDNEGO zagrożenia zewnętrznego !!!. Być może dlatego, że nie korzystam z porno stron, ani sowieckich portali, do ściągania np. lewego oprogramowania. Jeśli uznać to za niebezpieczne, to czasami ukazywały się jakieś bzdurne strony pt. " wygrałeś iPhona" i to wszystko. Dlatego na Win10 jako antywirusa używam wyłącznie Windows Defendera i mam wywalone na to wszystko. Na samym początku na smartfonie odpaliłem antywira firmy Awast, ale po krótkim czasie zrezygnowałem, gdyż spowalniał system. Dodam, że nie korzystam z publicznych sieci Wi-Fi, a nawet w domu rzadko łączę się z własną, gdyż wtedy wolę surfować na laptopie... A tak w ogóle, to jestem być może zbyt mało atrakcyjnym kąskiem dla hakerów, co tylko wychodzi mi na dobre. :-)

Odpowiedz

21. ~
0

2017-08-25 10:32:47

drogi wlo z numeru 20 - jak nie zrozumiałes, to juz twoja sprawa. Ale postaram ci wytłumaczyć:msnet powtórzył we wpisie nr 8 - a nie w artykule - (to chyba jasne że wpis to nie artykuł... a może ty tego nie pojałeś?):@6 - a jaki system możemy mieć w urządzeniu mobilnym? Zapewne operacyjny.Kazdy inteligentny czytelnik to własnie wie, że systemu operacyjnego na smartfona ot tak sobie nie można zmienić, oprócz ciebie jak widać. I każdy inteligentny człowiek dlatego dopytuje się co takiego chce /''specjalistka od bezpieczeństwa/'' zmieniać na telefonie, mówiąc o aktualizacji systemu.kazdy inteligentny...

Odpowiedz

20. wlo
-1

2017-08-25 10:04:29

19 - no nie mogę...Cytaty z zasady się chyba powtarza? Poza tym, każdy inteligentny czytelnik, w szczególności interesujący się tematem, w określonym kontekście czyta takie informacje chyba?

Odpowiedz

19. ~
0

2017-08-25 10:02:11

ale nikt nie ma pretensji do ciebie jako autora tekstu, te BZDURY powiedziała oczywiście /''specjalistka/'' od bezpieczeństwa w sieci.Niestety ty je powtarzasz we wpisie - znakomita WIĘKSZOŚĆ posiadaczy smartfonów nie ma nic do powiedzenia na temat systemu jaki posiada, no chyba ze kupia sobie NOWY smartfon. Znakomita wiekszośc smartfonów nigdy nie ma zadnych aktualizacji systemu, bo producent na to nie pozwala.

Odpowiedz

18. msnet
0

2017-08-25 09:52:47

@17, piotrmak - jakbyś się dokładniej wczytał, to byś zauważył, że wzmianka o aktualizacji systemu do najnowszej wersji to nie moje słowa, tylko F-Secure (zapisane kursywą, co u nas na ogół oznacza cytat). Zatem dlaczego niby to ja pojechałem? Poza tym są urządzenia, które problemów z aktualizacjami nie mają, przynajmniej przez pewien czas.

Odpowiedz

17. ~piotrmak
0

2017-08-25 09:32:35

msnet: Trochę pojechałeś z tym systemem najnowszymProszę napisz jak zainstalować legalnie najnowszy system w telefonie jak producent urządzenia tego nie dopuszcza i nie wydaje już aktualizacji na dany model.Proszę, czekamy na odpowiedź

Odpowiedz

16. ~
0

2017-08-25 09:11:28

do 14 - teraz odpowiedz mi na pytanie jak biegnie sygnał od mojego komputera do banku w internecie... są strony, które pokazują gdzie i na jakim odcinku jak długo sygnał szedł - jaka część z tego jest /''prywatna/''?Jak podstawa bezpiecznej komunikacji, czyli szyfrowanie nie ma mieć znaczenia? Skoro router może zainfekowac sprzet, to znaczy że byle jaki inny sygnał może zainfekowac sprzęt. Do tego nie jest potzrebny router - wystarczy /''prywatna/'' sieć.No CHYBA ze mówimy o braku jakichkolwiek zabezpieczen NA sprzecie.

Odpowiedz

15. ~
0

2017-08-25 09:06:07

do 8 no to właśnie podejrzewając taki intelektualny klops, chciałbym zapytać się w ilu smartfonach, w przeciwieństwie do komputerów, użytkownik może sobie decydować czy może mieć nowszy system operacyjny?to jest zwykłe pitolenie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością

Odpowiedz

0

2017-08-25 07:55:51

@5 - cały problem z sieciami publicznymi jest taki, że nie wiesz kto nimi zarządza, lub ma do nich dostęp. Cały ruch twój na sieci prywatnej (twojej) "należy" do ciebie. Ruch w zaatakowanej/przejętej/szkodliwej sieci publicznej należy do atakującego. Ktoś może postawić hotspota i to otwartego, tylko po to, aby ktoś inny logował się do banków, skrzynek itp. W części przypadków szyfrowanie nie ma znaczenia, w części routery potrafią infekować podłączony do nich sprzęt a później to już z górki. Wszystko zależy od wiedzy i inwencji twórczej atakującego, i po części od wiedzy atakowanego. To tak w wielkim skrócie. W Internecie masz wiele przykładów tego typu ataków opisanych ze szczegółami. Poszukaj sobie bo nie ma sensu się powtarzać.

Odpowiedz

11. iphoneski
0

2017-08-24 21:26:10

Część osób nie zabezpiecza sprzętu, bo np. na iPhone w ogóle nie ma jak.

Odpowiedz

9. ~Wujek_Zurek
0

2017-08-24 19:20:19

Zawsze na telefonie mam roota, apki uzywam bankowej, jakos sie nie boje :p moze dlatego ze sie nic nie stalo, ale mimo wszystko do drugiego konta gdzie trzymam uciulane grosiaki nie mam mam dostepu przez internet. Takze tyle moich wypocin :p

Odpowiedz

8. msnet
1

2017-08-24 19:11:31

@6 - a jaki system możemy mieć w urządzeniu mobilnym? Zapewne operacyjny.

Odpowiedz