DAJ CYNK

PMR: wartość rynku Internetu mobilnego w Polsce ciągle wzrasta

30.06.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2117

Ważne 2

1

Z raportu PMR wynika, że jedną piątą wpływów operatorów sieci komórkowych w Polsce generuje dostęp do Internetu mobilnego.

Z raportu PMR wynika, że jedną piątą wpływów operatorów sieci komórkowych w Polsce generuje dostęp do Internetu mobilnego.Według raportu "Rynek mobilnego internetu i usług dodanych (VAS) w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022", w 2016 roku wartość rynku telefonii komórkowej mierzona przychodami operatorów wyniosła ponad 25 mld zł, co stanowi wzrost o 1% w stosunku do roku 2015. Z tego około 6,6 mld zł (14% więcej, niż rok wcześniej) stanowiła wartość polskiego rynku Internetu mobilnego i mobilnych usług dodanych (VAS).

Jak stwierdza raport, wzrost wartości rynku Internetu mobilnego w Polsce spowodowany jest dwoma głównymi trendami: wzrostem zapotrzebowania na zwiększenie prędkości transferu oraz coraz większą konsumpcją danych w przeliczeniu na pojedynczego użytkownika.

Dzieje się tak z uwagi na użytkowanie materiałów audio i wideo w modelu streamingowym oraz zwiększoną konsumpcję innych treści multimedialnych, aplikacji, gier online czy usług chmurowych. Popyt przekłada się na wyższe przychody. Zmusza też operatorów do poprawy jakości oferowanych usług i inwestycji, zwłaszcza, że to jedna z głównych narzędzi zwiększania lojalności klientów - uważają specjaliści PMR.

PMR prognozuje dalszy wzrost dochodów generowanych przez Internet mobilny, jednak - z uwagi na już bardzo niskie ceny za tego typu usługi w Polsce - nie należy się spodziewać spadku cen, a raczej ich stabilizacji.

Perspektywa kolejnych lat na rynku mobilnego Internetu i usług dodanych w Polsce w dalszym ciągu rysuje się optymistycznie. Wzrost wartości rynku będzie mieć charakter stały, choć dynamika musi spadać z uwagi na efekt wysokiej bazy. Rosnące wolumeny, zarówno liczby użytkowników, jak i generowanych przychodów odgrywają swoją rolę. Niemniej jednak w ujęciu nominalnym możliwe jest w przypadku tego rynku poprawienie wyniku o przynajmniej 700 mln zł - czytamy w raporcie.

Dominującą rolę w przychodach sieci komórkowych mają usługi głosowe i taki stan rzeczy, według raportu PMR, utrzyma się jeszcze przez 6 lat.

Źródło tekstu: PMR

Komentarze
Zaloguj się