DAJ CYNK

Play ma coraz więcej klientów i rosnące przychody. Wyniki za 3Q2022

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Play budynek logo

Grupa Play przedstawiła wyniki finansowe za III kwartał 2022 roku. Operator chwali się  rosnącą liczbą klientów i wzrostem przychodów, raportuje też nieustanną rozbudowę sieci.

W trzecim kwartale roku Play, w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku zanotował wzrost liczby raportowanych klientów mobilnych o 8,4%. W dużej części jest to efekt wprowadzenia ofert powstałych po połączeniu sił z UPC Polska. Tę zależność widać było także w wynikach za poprzedni kwartał.

Przejęcie UPC przez Fioletowych przełożyło się na wzrost całkowitych przychodów o 32% w porównaniu do ubiegłego roku do kwoty 2,4 mld zł

Play: wyniki za trzeci kwartał 2022

Liczba raportowanych klientów mobilnych (bez M2M) Play wzrosła o 8,4% w skali roku, osiągając liczbę 16,8 mln. Bardziej miarodajna liczba aktywnych klientów mobilnych wzrosła przez rok o 5,6% do 12,8 mln.

Baza aktywnych klientów Play wzrosła w trzecim kwartale 2022 o 68 tys., czyli w mniejszym stopniu niż w poprzednim okresie – wtedy było to 81 tys. (wraz z danymi UPC). Na obecny wynik złożył się wzrost aktywnych klientów abonamentowych, nawet większy niż w poprzednim kwartale (105 tys. w porównaniu z 82 tys. w Q2 2022), jednak na ostateczny wynik wpłynęła malejąca baza aktywnych klientów usług przedpłaconych – ubyło ich 38 tysięcy.

Pod koniec trzeciego kwartału liczba abonentów usług stacjonarnych i usług dla domu wzrosła do prawie 2 mln. Podobnie jak w drugim kwartale, trend ten jest efektem rozwoju usług internetu stacjonarnego Play i UPC oraz usługi telewizyjnej PLAY NOW TV. 

wyniki play 2022 q3

W efekcie tych wzrostów Play odnotował dobre wyniki finansowe. W trzecim kwartale 2022 roku całkowite przychody wzrosły o 32% w skali roku, osiągając 2,4 mld zł. Z kolei przychody z usług mobilnych wzrosły w skali roku o 6,1%, osiągając 1,1 mld zł

Wskaźnik EBITDAaL wyniósł 979 mln zł, co oznacza wzrost o 29 proc. rok do roku.

ARPU (średni przychód na użytkownika) usług mobilnych nadal zwiększa swoją wartość i urósł w trzecim kwartale o 0,5% do 29,2 zł.

Play odnotowuje też, że w trzecim kwartale spadek przychodów z pozostałych usług – głównie z interconnect i usług B2B spółki zależnej 3S – wyhamował (2,4% w porównaniu do 19,0% w Q2 2022) z uwagi na uwzględnienie w okresie poprzednim obniżki stawek za zakańczanie połączeń sieciowych z 1 lipca 2021 r.

wyniki play q3 2022

Play raportuje też, że w trzecim kwartale realizował dynamiczne inwestycje w rozbudowę sieci telekomunikacyjnej i rozwój dostępności usług. Na koniec tego okresu Fioletowi mogli się pochwalić liczbą 10  255 stacji mobilnych. W ciągu trzeciego kwartału 2022 r. uruchomione zostały 224 stacje.

Play podkreśla też z dumą, że jest drugim największym płatnikiem podatku CIT wśród indywidualnych firm w Polsce z kwotą 1,4 mld PLN wpłaconą do budżetu państwa za rok 2021. 

Nasz nieustanny wzrost i solidne wyniki w trzecim kwartale pokazały, że jesteśmy blisko klientów, zapewniając im wolność wyboru i najkorzystniejsze oferty w obliczu wyzwań ekonomicznych. Usługi telekomunikacyjne pozostają podstawą codziennego życia, dlatego z myślą o naszych klientach w całej Polsce stale inwestujemy, aby dostarczać nieprzerwany dostęp do najwyższej jakości sieci mobilnej i stacjonarnej. To, wraz z pozycją drugiego największego płatnika podatku CIT w Polsce wśród firm indywidualnych, wskazuje. jak istotny jest wkład Grupy Play z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa państwa. Ciągłe innowacje pozwalają nam również na optymalizację zużycia energii przy zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług. Jestem dumny z osiągnięć zespołów Play i UPC w trzecim kwartale i przekonany, że jesteśmy zdeterminowani, aby wzmocnić naszą pozycję lidera rynku z korzyścią dla konsumentów, społeczeństwa i polskiej gospodarki

 – podsumował dokonania Fioletowych Jean Marc Harion, Prezes Grupy Play.

Zobacz: Play ma solidne wyniki za 2Q2022. Fioletowi przyspieszają inwestycje
Zobacz: Play, Cyfrowy Polsat i Plus zapłaciły największy CIT za 2021 rok

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Play

Źródło tekstu: Play