DAJ CYNK

Orange jest wciąż najpopularniejszą siecią dostępu do Internetu

Henryk Tur

Prawo, finanse, statystyki

Firma nazwa.pl opublikowała statystykę związaną z popularnością dostawców internetu w Polsce. Na pozycji lidera nic się nie zmienia - Orange jest nadal niekwestionowanym królem w tej dziedzinie.

nazwa.pl przeprowadziła analizę na podstawie miliardów zapytań o strony WWW, połączeń do poczty i badaniu ilości danych przesłanych z poszczególnych sieci w listopadzie 2020 roku. Uzyskane wyniki to nie są informacje o ilości abonentów, ale o rzeczywistej ich aktywności w sieci, mierzonej na bazie ponad 20% działających w Polsce usług hostingu stron WWW i poczty e-mail. Orange odnotowało ponad dwa razy większą aktywność niż kolejna w zestawieniu sieć UPC. Co więcej - ma większą aktywność, niż wszystkie konkurencyjne sieci komórkowe razem wzięte. Orange to  to zarówno operator sieci komórkowej, jak również największy polski dostawca dostępu stacjonarnego do sieci Internet, wywodzący się z narodowego operatora działającego dawniej pod nazwą Telekomunikacja Polska.

Sieci operatorów przedstawionych na wykresie skupiają aktywność ponad 60% polskich użytkowników. Pomimo, że rynek dostępu do Internetu jest bardzo konkurencyjny, to jednak kilka firm ma w nim znaczący udział. To podobnie, jak na rynku usług hostingowych, gdzie oprócz nazwa.pl, funkcjonuje jeszcze kilka większych firm – home.pl, H88, OVH. Reszta małych firm musi zadowolić się obsługą pozostałych klientów dostępnych na rynku.

Krzysztof Cebrat, prezes nazwa.pl

 

Zobacz: Orange zbuduje wewnętrzną sieć 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Ogólny rozkład sił na rynku dostępu do Internetu nie zmienia się od dłuższego czasu. Może świadczyć to o tym, że rynek został już podzielony i nie będzie na nim żadnych efektownych zmian oraz przetasować. Co więcej - ruchy związane z łączeniem mniejszych firm z większymi będą jedynie umacniały dotychczasowych liderów. Ci z kolei, mając silną i stabilną pozycję biznesową, będą mogli w najbliższej przyszłości bardziej skupić się na konkurowaniu jakością swoich usług, niż na walce o utrzymanie w biznesie.

Zobacz: Do Grupy Orange Polska dołączyła firma Craftware. Co daje to przejęcie?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu