DAJ CYNK

Ogromny wzrost dostępu do szybkiego Internetu w Europie

30.12.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4809

Ważne 4

1

Jak pokazuje badanie IHS Technology, wykonane na zlecenie Komisji Europejskiej, Europa notuje duży wzrost dostępu do szybkiego Internetu stacjonarnego i mobilnego.

Jak pokazuje badanie IHS Technology, wykonane na zlecenie Komisji Europejskiej, Europa notuje duży wzrost dostępu do szybkiego Internetu stacjonarnego i mobilnego.

Jak pokazuje badanie, pod koniec 2013 roku 62% procent domów na terenie Unii Eurpejskiej miało dostęp do Internetu stacjonarnego o prędkości przynajmniej 30 Mb/s. Bardzo dobrze wypadł również Internet mobilny. W całym 2013 roku aż o 32% wzrosła dostępność do technologii LTE.

Głównym problemem w budowie sieci kablowej są obszary wiejskie, które najmocniej zagrażają wypełnienie Europejskiej Agendy Cyfrowej. Przypomnijmy, że jej celem jest zapewnienie dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s na ternie całej Unii Europejskiej do 2020 roku. Obecnie tylko 18,1% domów na wsiach spełnia ten warunek. W stosunku do 2012 roku jest to wzrost o 6 punktów procentowych.

W 31 krajach, w których przeprowadzono badanie, 22 z nich przekracza średni wynik dostępu do Internetu szybszego niż 30 Mb/s, wynoszący 62%. Tylko cztery kraje zgłosiły wynik niższy niż 50% - Chorwacja, Francja, Grecja i Włoch. Włosi zanotowali najniższy wskaźnik wynoszący 20,8%.

Aż 97,2% domów w Unii Europejskiej posiada przynajmniej jeden rodzaj stałego dostępu do Internetu, a najpopularniejszym z nich jest DSL. Najlepiej pod tym względem wypada Wielka Brytania, gdzie stały dostęp do Internetu posiada 100% gospodarstw domowych.

Na koniec 2013 roku tylko trzy państwa nie posiadały dostępu do LTE - Bułgaria, Cypr i Malta, podczas gdy rok wcześniej było osiem takich krajów. Liderem pod względem dostępu do LTE jest Szwecja. Sieć 4G pokrywa 99,2% kraju. Bardzo dobrze wypada pokrycie HSPA w Europie. Dostęp do Internetu 3G posiada 97,1% gospodarstw domowych.

Źródło tekstu: cellular-news; wł

Tagi: 4g LTE VDSL
Komentarze
Zaloguj się
22. ~telekuku
1

2015-01-11 15:49:37

Odkąd mam net na światłowodzie to LTE traktuję wyłącznie urlopowo. Kto raz spróbuje korzystania z takiego super łącza, porzuci mrzonki o szybkim i przede wszystkim stabilnym jakościowo LTE. To dobre dla tych, którzy nie mają innych możliwości. Stałe, szybkie łącze jest na razie ponad wszystko.

Odpowiedz

21. ~Olek
-1

2015-01-11 14:38:01

Kiedy były limity na transfer danych to internet mobilny był dla mnie bez sensowny... Teraz się już sporo w tym temacie zmieniło na lepsze. Zamiast neostrady w domu mam power LTE od plusa i to jeszcze pół darmo bo w smartdomie razem z tv i telefonem. Nie wiem jak jest w innych sieciach ale z plusa jestem bardzo zadowolony - zasięg bardzo dobry, prędkości też świetne. Jestem ciekaw co kiedyś zastąpi LTE bo to teraz się tak szybko zmienia.

Odpowiedz

20. ~Mario
0

2015-01-04 22:15:46

Ciekawe, że są jeszcze kraje europejskie, w których nie ma LTE. No i interesujące, że jest wśród nich Cypr :). A paradoksalnie, Plus właśnie był u nas pionierem LTE :)

Odpowiedz

19. ~marcellove
2

2014-12-31 19:55:40

@15 Bts`a mam okolice 500m. od domu.Kiedy jest mały ruch to osiagam 50Mb/s, w godzinach szczytu(19-20)osiągam 30Mb/s.U mnie w rodzinie wszyscy mamy Play,nie jestem żadnym gimbusem ani funboyem.Korzystam z P4 od początku jej istnienia i nie nażekam.Nigdy nie miałem u nich abonamentu,korzystam tylko z usług przedpłaconych.Polecam

Odpowiedz

18. ~bodzio
2

2014-12-31 18:34:58

15. To Play widać, że poprawia się od ostatnich miesięcy. Tutaj do przodującego Plusa było jeszcze daleko

Odpowiedz

17. ~Szybki internet za dużą kasę. N
0

2014-12-31 16:24:21

Szybki internet za dużą kasę. Nikt się nie chwali że ma coś za 1 zł np. 1Mb/s - lub za 10 zł : a 100Mb/s za 100 zł mnie nie interesuje.

Odpowiedz

16. Rogi
2

2014-12-31 13:46:51

Na LTE w Play w ciągu dnia spokojnie wyciągam 30Mb/s. Jak jest luźniej to 50Mb/s, max 60 miałem. Nie jest źle.

Odpowiedz

15. ~PlejSrej
-3

2014-12-31 13:21:51

@11/@13/@14Masz bts na ogródku? Inaczej mi nigdy nie wychodzły takie wyniki nawet przy zasięgu 5/5 - centrum Warszawy ;)+mam PLAY niestety, nie musisz nic udowadniać ;)

Odpowiedz

14. ~marcellove
3

2014-12-31 09:55:47

@10 Jeszcze jeden dowód: .I co,zatkało kakao?

Odpowiedz

13. ~marcellove
3

2014-12-31 09:53:06

@10 Kolejne zaprzeczenie Twojej tezy:

Odpowiedz

12. ~BRK!
0

2014-12-31 00:14:18

Szkoda, że nie napisali gdzie ten rozwój jest największy.... bo wszystkim by kapcie pospadały, że w rankingu wzrostów prym wiedzie... RUMUNIA!!!

Odpowiedz

11. ~
3

2014-12-30 23:28:31

@10a to spójrz tutaj: i co ***?

Odpowiedz

9. ~
0

2014-12-30 22:19:46

@4 na Cypr i Malte trzeba by do tego lte specjalnie ciągnąć światłowody po dnie morskim. Natomiast w Bułgarii powszechne jest ftth więc lte nie jest nim potrzebne do niczego.

Odpowiedz

1

2014-12-30 17:01:40

Prawdziwe statystyki szybkości to z takich serwisów jak netspeed.

Odpowiedz