DAJ CYNK

Ogromne wyłudzenia VAT-u w handlu smartfonami

12.09.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 10288

Ważne 7

2

Jak podaje Puls Biznesu, w tym roku skarb może stracić przez handlarzy smartfonami nawet 3 mld złotych.

Jak podaje Puls Biznesu, w tym roku skarb może stracić przez handlarzy smartfonami nawet 3 mld złotych.

Od 2012 roku do Polski trafia mniej smartfonów, niż jest z niej wywożonych. A przecież w Polsce smartfonów praktycznie się nie produkuje. Według danych Centrum Analitycznego Administracji Celnej, w 2013 roku do Polski przywieziono smartfony o łącznej wartości 6 mld złotych. Za to wywieziono urządzenia o wartości 8,5 mld złotych. Oznacza to, że w ubiegłym roku wyłudzenia VAT-u sięgnęły 2 mld złotych.

Dane za pierwszych siedem miesięcy 2014 pokazują, że obecny rok będzie rekordowy pod względem wyłudzonego VAT-u. Do lipca wartość przywiezionych do kraju smartfonów wyniosła 3,58 mld złotych, a wywieziony został sprzęt o wartości 6,2 mld złotych. Oznacza to, że na koniec roku suma wyłudzonego VAT-u może sięgnąć 3 mld złotych.

W celu zapobiegnięcia całej sytuacji, w 2015 roku zostanie wprowadzony odwrócony podatek VAT. Jest to mechanizm, w którym podatek płaci jedynie finalny odbiorca sprzętu.

Pośród smartfonów, które są najchętniej wywożone z Polski przodują urządzenia Apple i Samsunga.

Źródło tekstu: Puls Biznesu, wł

Tagi: VAT
Komentarze
Zaloguj się
38. ~ja
0

2014-09-18 22:17:15

@36 Zacznij od tego aby zrozumieć gdzie jest błąd w "sprowadzając ... na cie","ktury" i TEX.

Odpowiedz

37. ~
0

2014-09-18 22:15:56

A co z prywatnym importem , celnicy często nie doliczają Vatu , choć wiedzą ,że GIFT to nie GIFT . Sprzedaję fona do komisu ten sprzedaje z vatem i co w tedy ??? Czy te ilości importowane prywatnie się nie liczą , bo na pewno nie są w ewidencji celnej .

Odpowiedz

36. ~
0

2014-09-18 22:11:34

Nie do końca to rozumiem .Sprowadzając sprzęt na cle zostaje doliczony vat23% ktury importer płaci , sprzedając go poza UE ktoś korzysta z zwrotu vatu TEX FREE . Czyli co sprzedawca powinien sprzedać po cenie zakupu , lub poniżej ceny za jaką sprowadził ?

Odpowiedz

35. ~preed
0

2014-09-18 09:34:46

banda psychicznie chorych urzędników albo innacze-sprytni urzednicy panstwowi liczący na zysk udając idiotow, musi byc przeciez pretekst azeby uchwalic kolejne koszta "od luksusu". Winter is cumming hahaha"

Odpowiedz

34. ~jaax44
1

2014-09-15 21:28:34

Nie dość że apple to g...o, to jeszcze tracimy na nim miliardy. Ja to bym zakazał tego sprowadzać.

Odpowiedz

33. ~Licznik
0

2014-09-15 01:27:45

Jak się kopiuje tekst to się powinno przy tym myśleć. Vat to 23% wartości sprzedaży/zakupu Pierwsze zdanie tekstu to zupełne nieporozumienie. Max w poście #31 ładnie to wyliczył. Chodzi zatem o 600 mln vatu, a nie o miliardy.

Odpowiedz

32. ~Rafiki
0

2014-09-15 00:11:45

Gdyby od tej sumy odjąć łapówki dla paru urzędników, celników i innych funkcjonariuszy, to wynik się prawie zbilansuje.Nie liczę drobnicy i cinkciarzy, bo to promil tej sumy.

Odpowiedz

31. ~Max
0

2014-09-14 21:44:34

Do lipca wartość przywiezionych do kraju smartfonów wyniosła 3,58 mld złotych, a wywieziony został sprzęt o wartości 6,2 mld złotych. Oznacza to, że na koniec roku suma wyłudzonego VAT-u może sięgnąć 3 mld złotych.Nonsens, 6,2 - 3,58 to 2,62 mld, z tego 23% VAT to 600 mln. Więc idzie o wartość VAT nie więcej niż 600 mln a nie 3 mld.

Odpowiedz

30. Pragmatyk
0

2014-09-14 11:49:51

No ustawa o VAT jest tak napisana, że daje pole do nadużyć. A bardzo prosta jest dewiza.1) Jedna stawka VAT2) Vat-u się nie odlicza, płaci każdy w łańcuszkuDzięki tym prostym zasadom będzie można znacznie zredukować wysokość stawki VAT i łańcuszki handlarzy się skrócą.Oczywiście to się nigdy nie stanie (no chyba, że po rewolucji). Wiadomo, kto na takich przepisach VAT najbardziej korzysta :)

Odpowiedz

29. ~zyggi
0

2014-09-13 08:39:26

@ GORAL - a Ty czytac to potrafisz? hahahajuz na drugim zdaniu sie wykopyrtnales hopoq, ale wcale mnie to nie dziwi bo to takie polskie ;]zeby nie bylo, cytat ponizej:"Od 2012 roku do Polski trafia mniej smartfonów, niż jest z niej wywożonych."

Odpowiedz

28. ~e
0

2014-09-13 04:13:36

@TelepolisU.pl, JesuchnU, kto to liczył?! Gimnazjalistę na praktyki przyjęliście?! Rozumiem, że można być upartym dysortografikiem i zarażać swoją głupotą innych, ale jak już podpisujecie się pod czymś co ma obliczenia, to liczcie to jak należy, albo nie publikujcie takich bzdur wcale. Jak zauważył Goral w pkt. 18, "wartość wyłudzonego VAT != różnicy wartości sprzętu wwiezionego i wywiezionego".

Odpowiedz

27. Goral
0

2014-09-12 21:26:37

Synu Księdza - jak widać dzieciństwo odcisnęło piętno na Twej psychice. Przeczytaj jeszcze raz co jest w tekście. A jest o różnicy wartości a nie ilości. Mój komentarz odnosił się do tekstu. A jest bezsensowny - albo takie uzasadnienie podało MinFin (a znając tych ludzi nie zdziwiłbym się) albo dziennikarz PB zdrowo pomylił to i owo.

Odpowiedz

26. ~
0

2014-09-12 19:26:01

skarbie państwa czy nie wiesz że brak zysku to nie strata?

Odpowiedz

25. ~
0

2014-09-12 18:24:54

Proponuje jeszcze wyzszy VAT, a na 100% wplywy wzrosna. Oj, glupi.

Odpowiedz

24. Szymekk
0

2014-09-12 17:09:56

Przede wszystkim, nie "stracić", tylko "nie okraść podatników".

Odpowiedz