DAJ CYNK

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego a dopłaty do roamingu UE

08.11.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5394

Ważne 5

1

MC być może poprze operatorów telekomunikacyjnych chcących rozszerzyć listę wyjątków, które nie pozwalałyby abonentom bezkarnie zerwać umowę.Ministerstwo Cyfryzacji być może poprze operatorów telekomunikacyjnych chcących rozszerzyć listę wyjątków, które nie pozwalałyby abonentom bezkarnie zerwać umowę.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało tabelę zawierającą uwagi do nowelizacji ustawy Prawa telekomunikacyjne, będących efektem konsultacji społecznych oraz ministerialne komentarze do nich. Jedną z propozycji Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji jest rozszerzenie przypadków, w których zmiany regulaminów lub cenników nie pociągają za sobą możliwości rozwiązania umowy bez płacenia kary umownej. Obecnie dotyczy to przypadku, gdy zmiana regulaminu świadczenia usług telekomunikacyjnych wynika z prawa oraz gdy ceny ulegają obniżeniu. KIGEiT chce, aby dodano tu jeszcze decyzje administracyjne wydawane przez różne uprawnione do tego organy (nie tylko Prezesa UKE, jak jest w oryginalnej wersji nowelizacji), a także uprawnienia operatorów wynikające z tych decyzji.

Operatorom chodzi między innymi o to, żeby sytuacja, w której wprowadzą dodatkowe opłaty za usługi w roamingu po uzyskaniu zgody UKE, nie spowodowała masowego zrywania umów bez konsekwencji. Ministerstwo Cyfryzacji w komentarzu stwierdza, że wskazane uwagi są niezasadne, ponieważ przepis, w celu ochrony abonentów, powinien być ograniczony wyłącznie do sytuacji, kiedy dostawca usług jest obowiązany do wprowadzenia określonych zmian, a nie ma tylko takie uprawnienie. Jednak tuż poniżej czytamy: Proponujemy jednak kierunkowo uwzględnić propozycję wprost odnoszącą się do rozporządzenia roamingowego. Może to oznaczać, że Ministerstwo Cyfryzacji pozostawia sobie możliwość pójścia na rękę operatorom w temacie roamingu UE i zasadzie roam at like home.

Teraz pozostaje czekać na kolejną wersję nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, w której mogą się pojawić nowe zapisy dotyczące opisanego wyżej problemu.

Zobacz: Uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne - Konsultacje publiczne

Zobacz: [Aktualizacja II] Plus i Premium Mobile mają zgodę UKE na wyższe opłaty roamingowe
Zobacz: UKE: Virgin Mobile i NC+ mogą wprowadzić dopłaty do usług w roamingu UE
Zobacz: Orange traci na roamingu i zwraca sie do UKE
Zobacz: Play rozważa dopłaty do stawek roamingowych

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji, wł

Komentarze
Zaloguj się
21. ~Qba
0

2018-01-24 16:19:46

I co z tą nowelizacją?

Odpowiedz

20. wlo
0

2017-11-11 19:25:54

18 - jakbyś przeczytał to byś wiedział, że po to są izby, żeby ich słuchać ;-) Ustawowo ich słuchać. No ale Ty może jak dobra zmiana - nie słuchasz nikogo, bo przecież wiesz lepiej jaki program partii tworzyć, żeby stał się programem narodu i żeby ludzie, izby i inne takie tam, nie musieli nic więcej mówić, żeby nie trzeba było ich słuchać ;-)Tak - 12 jest moją odpowiedzią dla 7 - wyłącznie odpowiedzią. Treść newsa nie ma tu najmniejszego znaczenia ;-)Co do reszty - jak najbardziej zrozumiałem treść newsa, wiem czego chcą ;-)Dla mnie to totalnie obojętne czy będzie można wypowiedzieć umowę z konsekwencjami finansowymi czy bez nich. Nigdy nie wykorzystuję tego typu możliwości żeby cokolwiek zyskać. Jest to daleko poza moimi zasadami ;-)

Odpowiedz

19. ~``
0

2017-11-11 11:43:58

@autor artykułu - RLAH, czyli "roam like at home"

Odpowiedz

18. ~pabloki
0

2017-11-09 14:17:44

11 co z tego ze jest ustawa o izbach , cele statutowe... to się odpowiednio nazywa i powoduje m.in.takie dwuznaczne stanowisko ministerstwa. ja nie neguje możliwości istnienia tego podmiotu bo jest legalny . głos takich organizacji można jedynie wysłuchać ale absolutnie nie brać pod uwagę,12 ale chyba nie zrozumiałeś tekstu newsa i odpowiedź piszesz tylko na podstawie komentarza #7 , to błąd bo zakrzywia to rzeczywistość. prawo mówi o dopłatach i było by to podwyższenie ceny ( w momencie zawierania umowy nie wiec=sz czy operator zastosuje dopłaty i w jakiej wysokości) a zgodnie z tym mozna by rozwiązać umowę ale oni chcą by nie można było za samo posiadanie uprawnienia do podwyżek czyli zastosowania dopłat. tu jest niebezpieczny moment bo prowadzi to do sytuacji że operator mając uprawnienie naliczając dopatę( zgodnie z prawem) zatrzyma klienta .

Odpowiedz

17. wlo
0

2017-11-09 12:54:12

Archi334 - urzędnicy sobie wymyślili ponieważ zauważyli problem. Ci sami urzędnicy unijni. Nie ma tu nic nadzwyczajnego. Wszyscy wiedzą, że ludzie kradną...

Odpowiedz

16. Archi334
0

2017-11-09 12:49:09

I dlatego wybieram usługi prepaid lub abonament jednomiesieczny. Kto to wymyślił została podpisana umowa w której 2 STRONY ZGODZILY SIĘ NA ŚWIADCZENIE USŁUG PO OKREŚLONYCH CENACH A PÓŹNIEJ CENY TE ZOSTAŁY JEDNOSTRONNIE PODWYŻSZONE. Dlaczego nie od razu 100zl/GB w UE? A Ty plac bo tak sobie urzędnicy wymyślił

Odpowiedz

15. ~hafer
0

2017-11-09 11:53:34

zacznijmy od tego, że więcej mamy polaków za granicą niż obcokrajowców w PL poza tym jaka jest różnica między tym co płacą za granicą abonamenty a w PL. Polscy operatorzy płacą stawki hurtowe w Euro. 1 GB kosztuje 7,7 Euro. Roaming jest tani i operatorzy dopłacają. Po prostu roaming powinien zostać obniżony kwotowo a nie zniesiony. Ktoś chce pakiet Roamingowy to bierze droższy abonament aby inni klienci za niego nie musieli płacić. Poczytajcie dokładnie jak wygląda sprawa Roam like at home.

Odpowiedz

14. wlo
0

2017-11-09 09:55:22

13 - skąd wiesz, że NIKT w Unii?

Odpowiedz

13. ~
0

2017-11-09 09:38:14

Ktoś ładnie lobbuje za tym trzeba się skrzyknąć i zacząć protestować nigdzie w UE nikt z takimi pomysłami nie wyskakuje żeby dopłacać do roamingu. Oczywiście u nas są mądrzejsi

Odpowiedz

12. wlo
0

2017-11-09 08:30:23

7 - prawo Unii Europejskiej jasno mówi o dopłatach... Nie wiem więc dlaczego mieliby inaczej niż prawo mówi postępować? Mogą też łamać to prawo...

Odpowiedz

11. wlo
0

2017-11-09 08:29:07

6 - nie znam ustawy, ale jestem święcie przekonany, że izba (ta i inne) statutowo działają w interesie zrzeszonych podmiotów i zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o izbach (że taka jest, akurat wiem). Zwłaszcza w konfrontacji z organami państwa.Mie widzę więc problemu w lobbowaniu na rzecz określonych działań, co do których masz wątpliwości ;-)

Odpowiedz

10. ~gosciu
0

2017-11-09 05:41:31

a moze zabrali by sie za sprzedaz ratalna terminali? teraz owszem mozesz zerwac umowe z winy operatotora ale sama umowa skonstruowana jest w taki sposob ze 80% ceny miesiecznego zobowiazania stanowi "rata" sprzetowa. Po zakonczeniu okresu zobowiazania calosciowo placimy tyle samo ale znika rata sprzetowa - to jest omijanie praw klienta

Odpowiedz

9. ~Wel
0

2017-11-08 23:20:41

A może Pani Minister szykuje pole do pracy w KIGEiT albo u któregoś z operatorów? Taki ruch miałby wtedy sens

Odpowiedz

1

2017-11-08 22:37:38

Albo się dogadają, albo ceny znacznie wzrosną wszystkim. Operatorzy z innych krajów dużo korzyści ugrali ze swoimi regulatorami, a tam jest niekiedy dużo drożej. Zastanówcie się więc czy chcecie zrzucać się wszscy na te 5% regularnie korzystających z roamingu, czy lepiej żeby każdy płacił za swoje.

Odpowiedz

7. ~agent250
0

2017-11-08 21:28:16

Ministerstwo zaczyna popierać molochów a nie prawo unii europejskiej i obywateli tyle w temacie ale powiem jedno tak i tak nie maja racji bo jak ktoś uparcie będzie się odwoływać do Bruxeli czy do Praw Człowieka w Strasburgu wygra to bo to Oni łamią wszelkie prawa roamingowe, międzynarodowe na terenie EU.

Odpowiedz