DAJ CYNK

MTR na poziomie 4 gr od 1. stycznia 2013 roku zagrożony?

13.07.2012

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6357

Ważne 0

0

Obniżenie stawki MTR do 4 gr od 1. stycznia 2013 roku nie jest przesądzone - wynika z wypowiedzi Magdaleny Gaj, prezes UKE, dla rp.pl. Skąd ta niepewność?

Obniżenie stawki MTR do 4 gr od 1. stycznia 2013 roku nie jest przesądzone - wynika z wypowiedzi Magdaleny Gaj, prezes UKE, dla rp.pl. Skąd ta niepewność?

Według wcześniejszych informacji, UKE miał porozumieć się z Komisją Europejską na temat spadku stawki MTR do poziomu poniżej 4 gr netto. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości. Projekt decyzji w tej sprawie miał zostać opublikowany na początku lipca, jednak tak się nie stało. Dlaczego?

Wszystko przez spotkanie UKE z Komisją Europejską, które miało miejsce 26. czerwca. Według Gaj, nie poszło ono po myśli polskiego regulatora - Komisja zgłosiła szereg uwag do przedstawionych propozycji. To opóźni publikację projektu w sprawie zmian stawek MTR.

W rozmowie z rp.pl Gaj powiedziała, że z analizy hurtowego rynku europejskiego wynika, że stawka 1 eurocenta, czyli około 4 groszy, wygląda na uzasadnioną. Być może należałoby doprowadzić do niej przejściowo - poprzez pośrednią stawkę w stosunku do aktualnie obowiązujących - aby złagodzić naszym operatorom efekt redukcji.

Tymczasem Play cały czas jest za wprowadzeniem minimalnych stawek MTR, co potwierdził w rozmowie z rp.pl Marcin Gruszka, rzecznik prasowy sieci. Oznacza to, że jego stanowisko w tej sprawie się nie zmienia. Szerzej o tym pisaliśmy tej wiadomości.

Z kolei Miroslav Rakovski, prezes PTC, jest zdania, że model LRIC, za pomocą którego ustalono stawkę 4 gr, jest wadliwy. Według niego, stawka MTR powinna być na poziomie od 7 do 8 gr, czyli tyle, ile wynosić będzie np. w Czechach.

Źródło tekstu: rp.pl, wł

Tagi: PTC uke
Komentarze
Zaloguj się
60. thonka
0

2012-07-14 00:20:15

a tak na powaznie - nie akceptuje pogladu, ze play jest najcudowniejsze na swiecie i wyzwolili polski rynek, bo ew. inny operator tez walczylby cena... a co do PTC - widze heyah niektorym juz przeszlo, a sekundowe rozliczanie od pierwszej sekundy to do dzisiaj wyroznik polskich ofert na tle Europy.

Odpowiedz

59. thonka
0

2012-07-14 00:10:51

@56 noooo... zaraz sie z tego powodu rozplacze... /sciana/

Odpowiedz

58. ~Słoneczny
0

2012-07-13 23:16:31

Prawda jest taka, że Era w 2004 roku wypuściła parasol ochronny "Heyah", który miał zniechęcić 4 operatora do wejścia na polski rynek. Zniechęcić nie zniechęciła, ale na pewno opóźniła jego działalność. Tak czy siak, trzeba pamiętać, ze profilaktyczną zasługą W3 było 1 sekundowe naliczanie, kumulacja doładowań (Heyah), lub krótsze terminy ważności konta (Sami Swoi), startery i doładowania w minimalnej cenie 5zł, połączenia głosowe poza sieć na poziomie 60-70 groszy za minutę. Teoretyzując postawię hipotezę, że gdyby nie było Playa, to ceny połączeń nadal by spadały, ponieważ W3 cały czas czułaby oddech 4 operatora na plecach i musiałaby robić wszystko aby maksymalnie zniechęcić go do inwestycji w Polsce. Nie było by może tak tanio jak jest dziś, ale z pewnością byłoby tanio, powiedzmy w takim Plusowym tempie. W tej chwili mamy tanio, ale mamy tez drogo do Play, więc też w sumie nie jest tak idealnie.

Odpowiedz

57. ~xtrue
0

2012-07-13 23:05:26

1- Jestem w Play i to jest moje dziękuję. 2- Dlaczego mam się dawać okradać W3 za rozmowy do Play? 3- Mam zasięg z nadajników Play, Plus i Orange. 4- Jestem za minimalizacją MTR, zapewne znikną jakieś bonusy ale niech każdy płaci za siebie.

Odpowiedz

56. slawekt
1

2012-07-13 20:42:17

Bez przesady. Thonka po prostu nie akceptuje poglądu, że pozytywne zmiany nie są domeną (T)euer mobile :-)

Odpowiedz

55. toms
2

2012-07-13 20:04:55

52 thonka - tym postem przegiąłeś totalnie. Straciłeś cały autorytet. Przebiłeś nawet wlo. Szkoda...

Odpowiedz

54. ~drumstick
2

2012-07-13 19:05:00

@45 thonka - może by wszedł, a może by nie wszedł, a może by wszedł i robił dokładnie to samo co W3, można spekulować - a faktów nie podważysz, obniżki były dzięki temu że pojawił się play - to jest fakt i kropka. Co do samych granic obniżek, to uważam że rozsądną granicą jest właśnie 1 cent, czyli 4gr. wg. mnie wilk syty i owca cała, dalej już nie musi być obniżek... myślę że już najwyższa pora żeby zejść ze "standardu 29gr" na "standard 19gr" :) przy czym dodam, że polski rynek jest konkurencyjny i nie ma na co narzekać, ale ja jako konsument niby dlaczego miałbym nie chcieć dalszych obniżek - to jest w moim interesie, a niech inni (np. operatorzy) martwią się o swój, mnie ich interes kompletne nie obchodzi

Odpowiedz

53. ~
3

2012-07-13 19:03:39

Przepraszam za skrót myślowy, więc uzupełniam: skoro wg. Ciebie to takie nieistotne, to dlaczego przed tym się bronili? Bronili skarbonek na simkach starszych osób, w alarmach itd... a jest to - z doświadczenia osobistego piszę - całkiem spora grupa użytkowników.

Odpowiedz

51. ~
3

2012-07-13 17:43:30

Ale Play wszedł, nie ktoś inny. Argument o rocznym koncie - skoro to takie nie istotne to dlaczego wszyscy się bronili przed wydłużeniem ważności?

Odpowiedz

49. ~
1

2012-07-13 16:25:19

Thonka - a co się stało? po jakim czasie W3 obniżył ceny usług? Po roku? Limity internetu wzrosły a ceny zmalały pół roku po Play On Line? Trzy czy dwa lata zajęło W3 wprowadzenie rocznej ważności konta? Jedynie na no limit odpowiedzieli szybko. A teraz sobie wyobraź, że żadna konkurencja by ich nie zmuszała.

Odpowiedz

48. ~
1

2012-07-13 16:19:56

Koszty oczywiście POLSKIE, a nie "zabawy" w transfer kasy do Niemiec czy Francji.

Odpowiedz

47. ~
1

2012-07-13 16:18:46

MTR jest przecież neutralny. Wysoki MTR to pretekst do zawyżania opłat za rozmowy. czego mamy przykład od lat jak T(uer) Mobile drenuje swoich klientów wraz z Orange i Plusem na rozmowach do Play. Niech zaczną przedstawiać realne koszty, a nie pokazywać czeskie drogie bagno.

Odpowiedz

46. asffaf
1

2012-07-13 15:30:40

Ciekawi mnie skąd taka nienawiść do Play. Zazdrość ?

Odpowiedz

45. thonka
-1

2012-07-13 14:56:56

@38 gdzies jest granica obnizek i o ile jestem za tym by urealnic stawki MTR do rzeczywiscie ponoszonych kosztow przez operatorow, to nie jestem za bezkresnymi obnizkami, bo to musi sie gdzies odbic. ludzie trzymajacy sieci na nogach za darmo nie pracuja, prad i sprzet tez kosztuje, a wiekszej liczby rozmow przy obnizkach operatorzy wcale nie musza zanotowac, by zrekompensowac obnizki. przy dalszych cieciach moze dojsc do tego, ze bedzie niska stawka za minute (i to rozliczana sekundowo czego nie ma w wielu "zachodnich" krajach) a wszystko inne bedzie drogie, bo na czyms operatorzy beda musieli to sobie odbic.

Odpowiedz