DAJ CYNK

Lubimy czytać książki elektroniczne

26.09.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 11

Ważne 3

2

W lipcu producent e-czytników inkBOOK przeprowadził badanie dotyczące preferencji osób czytających, w szczególności w okresie wakacyjnym.W lipcu producent e-czytników inkBOOK przeprowadził badanie dotyczące preferencji osób czytających, w szczególności w okresie wakacyjnym. Jego celem było zidentyfikowanie najpopularniejszej wśród Polaków formy czytelnictwa podczas pobytu poza domem. Prawie 60% respondentów zadeklarowało, że podczas tegorocznego urlopu czytało książki w wersji elektronicznej.

Prawie 50% ankietowanych książki czyta codziennie. Najpopularniejsze miejsca do czytania to: dom (66,1%), na zewnątrz (16,7%) i środki transportu (11,5%). Wynika z tego, że czytelnicy prawie nigdy nie rozstają się z książką - czytają w domu, w komunikacji miejskiej i na spacerze. Dodatkowo, prawie 60% badanych deklaruje, że korzysta z e-booków. Świadczy to o tym, że książki elektroniczne ułatwiają czytanie w dowolnym miejscu, co z kolei przekłada się na to, że Polacy czytają więcej, a jedno małe i lekkie urządzenie, które zawsze mamy przy sobie (czytnik, smartfon lub tablet) może pomieścić tysiące książek.

Książki w formatach elektronicznych najczęściej czytamy na dedykowanych do tego czytnikach e-booków, co robi 82% ankietowanych. Pozostałe wybierane urządzenia to smartfon, tablet i komputer. Korzysta z nich odpowiednio 28%, 13% i 10% ankietowanych. Takie wyniki to efekt dużej świadomości Polaków - czytniki e-booków jako jedyne z wyżej wymienionych urządzeń wyposażone są w ekrany E-Ink, które zasadą działania przypominają kartkę papieru - nie świecą jak ekrany w smartfonach lub tabletach, są czytelne w każdych warunkach i nie męczą wzroku.

E-czytelnictwo największą popularnością cieszy się wśród kobiet w wieku 25-34 lat. To dane, które pokrywają się z wynikami raportu Biblioteki Narodowej za rok 2016. Wynika z niego, że największa grupa czytających to 20-30-letnie kobiety mieszkające w średnich miastach, które najchętniej czytają popularne powieści obyczajowe.

Ponad 39% ankietowanych stwierdziło, że cena książki elektronicznej powinna być niższa od jej papierowej wersji. Użytkownicy zaproponowali przedział cenowy od 11 do 20 zł jako najbardziej optymalny koszt jednego e-booka. Obecnie ceny e-booków wahają się w przedziale od 25 zł do 35 zł. Jedną z przyczyn takich cen jest wysoki podatek, jaki państwo narzuca przedsiębiorcom. Od tradycyjnych książek trzeba odprowadzić pięcioprocentowy VAT, natomiast e-booki opodatkowane są stawką 23 procentową.

Źródło tekstu: inkBOOK

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy