DAJ CYNK

Kradł „na Blika”, usłyszy 72 zarzuty. Ludzie wciąż dają się nabierać

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5164

Mimo że kradzieże metodą „na Blika” są regularnie nagłaśniane przez media, Polacy wciąż dają się oszukiwać w ten sposób. Policja z Gdańska zatrzymali 20-latka, który chciał się wzbogacić w ten łatwy sposób. Usłyszał 72 zarzuty, ale to nie koniec.

Policjanci przeanalizowali zapisy z kamer monitoringów i zdobyli informacje, które doprowadziły ich do 20-letniego mieszkańca Szczecina. Wytypowali miejsce, w którym mężczyzna będzie chciał wypłacić pieniądze. Oszust trafił w ręce policjantów na gorącym uczynku, gdy wypłacał gotówkę z bankomatu. 

W miniony weekend mężczyzna usłyszał 72 zarzuty. Do tej pory pokrzywdzeni przez wyłudzacza stracili ponad 71 tys. zł. 20-latkowi grozi 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci cały czas pracują nad tą sprawą, niewykluczone są kolejne zatrzymania, bo takich oszustów jest więcej i działają w całej Polsce. Jednak to w Gdańsku najczęściej wypłacali pieniądze.

Zobacz: Wzrost BLIKA po trzech kwartałach 2019 r. Więcej transakcji niż w pierwszych 4 latach
Zobacz: BLIKIEM można zapłacić za świąteczne zakupy - rusza owa kampania reklamowa

Metoda działania oszustów polegała m.in. na włamywaniu się na konta społecznościowe. Sprawcy pisali przez internetowy komunikator, że potrzebują szybkiej pomocy finansowej i proszą o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), przekonywali ofiary do przekazania im pieniędzy, zwykle uzasadniali to nagłą sytuacją. Ofiara musiała podać kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób dała przestępcy pieniądze. Wiele osób pokrzywdzonych było przekonanych, że korespondowali ze swoimi znajomymi.

Policja, informując o tej sprawia, przypomina, że takiego rodzaju wyłudzenia można uniknąć, wystarczy stosować kilka ważnych zasad:

  • należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej przejąć konto - zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS;
  • zawsze warto potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory- najlepiej zadzwonić do takiej osoby;
  • zawsze trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie);
  • trzeba chronić swój telefon oraz szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

Zobacz: Od dziś w Play24 wygodnie opłacisz fakturę za pomocą Apple Pay, Google Pay lub BLIK
Zobacz: CERT Orange ostrzega: cyberprzestępcy „wędkują” w sieci na potęgę! 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Policja.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu