DAJ CYNK

Koniec opłat za roaming w UE w czerwcu 2017 roku

30.06.2015

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 14876

Ważne 26

2

15. czerwca 2017 roku znikną opłaty roamingowe w krajach Unii Europejskiej. Od tego dnia będziemy korzystać z krajowych limitów minut i transmisji podróżując po Europie. Komisja doszła w końcu do porozumienia z krajami członkowskimi i największymi operatorami.

15. czerwca 2017 roku znikną opłaty roamingowe w krajach Unii Europejskiej. Od tego dnia będziemy korzystać z krajowych limitów minut i transmisji podróżując po Europie. Komisja doszła w końcu do porozumienia z krajami członkowskimi i największymi operatorami.

Choć data jest już ustalona, to ciągle do uzgodnienia została polityka bezpieczeństwa mająca na celu ograniczenie kupowania karty SIM w najtańszym kraju i używania jej stale w innym. Po przekroczeniu pewnych nieustalonych jeszcze limitów, operatorzy będą mogli pobierać niewielkie opłaty za swoje usługi za granicą.

Od kwietnia 2016 roku operatorzy będą mogli pobierać dodatkowe opłaty w stosunku do cen w kraju, jednak nie więcej niż dodatkowe 5 eurocentów do minuty (około 25 groszy z VAT), 2 eurocentów do SMS-a (niecałych 10 groszy) i 5 eurocentów do 1 MB (około 25 groszy).

Komisja tłumaczy, że likwidacja opłat za roaming w UE musi zająć jeszcze 2 lata, bo do tego czasu musi się przyjrzeć rynkowi hurtowemu (opłatom, jakie operatorzy uiszczają sobie nawzajem za obsługę swoich klientów).

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
45. ~hens
0

2015-07-10 19:52:18

Jak bym zarabiał w parlamencie europejskim brutto 15 tys Euro na miesiąc,to nigdy nawet nie zwrócił bym uwagi na koszty roamingu.A że im to zwisa, to i jeszcze z 5 lat będą się przyglądać rynkowi hurtowemu,(opłatom, jakie operatorzy uiszczają sobie nawzajem za obsługę swoich klientów).

Odpowiedz

44. ~hens
0

2015-07-10 19:41:02

Wolał bym przeczytać wiadomość o końcu roamingu na terenie całej Europy. Czkawką mi się odbija roaming w Szwajcarii.Jedziesz, Czechy, Austria i szok pieprzona Szwajcaria ze swoimi silnymi nadajnikami wzdłuż granicy francuskiej , niemieckiej, austriackiej, Liechtensteinu i włoskiej robią kaszane powodując płatności powyżej 5zł za minute połączenia. To jest drożej niż cena połączeń telefonii komórkowej w Polsce w 1996roku.

Odpowiedz

2015-07-08 15:13:25

jedyne dwa plusy bycia w unii: obniżka cen w roamingu i brak granic, ale do tego nie trzeba być w unii, wystarczyłoby dzwonić w roamingu tylko wtedy gdy to jest konieczne, do danych wykorzystywać lokalnego prepaida i być w Schengen

Odpowiedz

42. ~iPlus vel ciekawy
1

2015-07-02 04:52:57

Dla mnie to obojętne bo i tak urlop spedzam w kraju. W tym okresie mamy żniwa w polu później sianokosy urlopujemy dość aktywnie.i

Odpowiedz

41. kwistas
1

2015-07-01 19:23:51

Super wiadomość, wreszcie jakaś pozytywna informacja na temat bycia w UE.

Odpowiedz

40. ~mirekb
-1

2015-06-30 22:44:19

w pl nie trzeba wprowadzac euro,wystarczy ze przelicznik bedzie odpowiedni ;-)podwyzka cen krajowych i/lub rozsądne pakiety min/sms/data wystarczą

Odpowiedz

39. ~pabloki
-2

2015-06-30 15:44:04

a to było tak: kiedy byłem małym chłopcem czytałem o zniesieniu roamingu, dziś gdy jestem juz dziadkiem znów czytam o zniesieniu roamingu. historia lubi sie powtarzac.

Odpowiedz

38. ~la vie change avec Orange
4

2015-06-30 14:50:28

Mam pytanie czy to jest portal telekomunikacyjny czy nie ? cZY nawet na telepolis musimy słuchać hasła i wywody z cyklu "Polska dla Polaków Ziemia dla ziemniaków". Życzę sobie tylko tego aby na tym portalu rozmawiać merytorycznie ale na temat tego czego się tyczy ta dyskusja czyli temat telekomunikacji. poglądy polityczne, religia, czy orientacja seksualna mnie nie interesuje. Interesuje mnie tylko i wyłącznie merytoryczna rozmowa i to by ten portal nie zszedł na psy tak jak inne szmatławce. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

37. ~Obserwator
0

2015-06-30 14:44:48

a co się stało z datą 15 grudnia 2015 r., z którą to datą miały zniknąć opłaty roamingowe nawet na dane???

Odpowiedz

35. ~Fokus
1

2015-06-30 14:02:01

ad 20. : Z dwojga złego to już wolę tą niby "lewackość i tęczowość" niż odradzająca się zarazę nacjonalizmu i neofaszyzmu!

Odpowiedz

34. ~Medic Suisse do Witka
0

2015-06-30 13:51:33

Przydala by sie stopka redakcyjna - komentarz- Waszym zdaniem jakie sa alternatywy, co zrobia operatorzy, jak moga blokowac i tak dalej. Bo dzis konsoliduja sie i przejmuja innych

Odpowiedz

33. WitekT
-1

2015-06-30 13:09:37

Komisja: ja we wstępie użyłem celowo uproszczenia, które raczej nie wypacza całego procesu.

Odpowiedz

32. ABP
0

2015-06-30 13:03:38

Pytanie laika: Czy to oznacza, że jak w przyszłości wyjadę z żoną na wakacje do jakiegoś kraju w EU, to będziemy mogli rozmawiać między sobą i do Polski, oczywiście w rozsądnych granicach, żeby nie przekroczyć limitu, po takich kosztach jakbyśmy z niej nie wyjeżdżali?

Odpowiedz

31. DanielR
0

2015-06-30 11:44:38

Istotne dla użytkownika końcowego może być ostatnie zdanie drugiego akapitu:"Po przekroczeniu PEWNYCH NIEUSTALONYCH JESZCZE limitów, operatorzy będą mogli pobierać NIEWIELKIE opłaty za swoje usługi za granicą."Bardzo enigmatyczne.

Odpowiedz

30. Remington
1

2015-06-30 11:28:01

@25: Dostałeś karę ograniczenia wolności? Za co? ;-)

Odpowiedz