DAJ CYNK

Jak użytkownicy smartfonów wysyłają wiadomości

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

SMS-y są nadal wiodącą formą komunikacji. Wygodę tę doceniają nie tylko posiadacze zwykłych telefonów, ale także użytkownicy smartfonów.

SMS-y są nadal wiodącą formą komunikacji. Wygodę tę doceniają nie tylko posiadacze zwykłych telefonów, ale także użytkownicy smartfonów. Za co doceniają oni powiadomienia SMS i jakie komunikatory mobilne są wśród nich najpopularniejsze?

Z przeprowadzonego przez platformę SerwerSMS.pl badania Komunikacja SMS w Polsce wynika, że posiadacze smartfonów bardziej doceniają zalety SMS-ów niż użytkownicy zwykłych telefonów komórkowych, którzy nie mieli do tej pory doświadczenia w korzystaniu z mobilnych komunikatorów. Dla 46% osób korzystających ze smartfonów szybkość dostarczania powiadomień SMS jest ich najważniejszą zaletą. Na drugim miejscu znalazła się prostota użytkowania, która została pozytywnie oceniona przez ponad jedną trzecią badanych. Co interesujące, tylko 25% użytkowników smartfonów wymieniło wspomniane aspekty jako zaletę komunikatorów mobilnych.

Z raportu przygotowanego przez UKE (Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2015 roku) wynika, że 69% Polaków korzysta z Internetu, z czego tylko 10% z nich łączy się z siecią poprzez telefon komórkowy lub tablet. Co istotne, tylko 7% Polaków posiada dostęp mobilny w telefonie komórkowym lub tablecie. Komunikatory, które wymagają połączenia z Internetem często są droższą alternatywą od SMS-a, zwłaszcza jeśli korzystamy z nich poza granicami naszego kraju.

Z komunikatorów mobilnych korzysta prawie trzy czwarte użytkowników smartfonów, mimo to w ogólnym ujęciu SMS-y nadal pozostają główną formą komunikacji użytkowników. Wyjątek stanowią tutaj posiadacze iPhone'ów. Z danych SerwerSMS.pl wynika, że 60%. z nich częściej wysyła wiadomości tekstowe korzystając z komunikatorów mobilnych niż z wiadomości SMS. Pod uwagę należy jednak wziąć fakt, że najpopularniejszym mobilnym system operacyjnym w Polsce jest Android, w czołówce pozostaje również Windows Phone. W przypadku tych systemów zdecydowana większość użytkowników wybiera SMS-y jako narzędzie komunikacji. Na krótkie wiadomości tekstowe stawia 62% posiadaczy smartfonów z Androidem i ponad trzy czwarte z Windows Phone.

Zgodnie z raportem Komunikacja SMS w Polsce wśród najczęściej wykorzystywanych komunikatorów mobilnych bezsprzecznie pierwsze miejsce zajmuje Facebook Messenger, z którego korzysta 84% posiadaczy smartfonów. Na drugim miejscu znalazł się Skype (36%), a na kolejnych WhatsApp, Viber i Gadu Gadu. Swoją popularność WhatsApp i Viber zawdzięczają dostosowaniu do wielu platform oraz prostocie. Z aplikacji tych mogą korzystać m. in. użytkownicy smartfonów z takim systemem operacyjnym jak Android, Windows Phone, iOS czy BlackBerry. Co istotne, komunikatory te działają w oparciu o numer telefonu użytkownika, a grupa kontaktów w bazie aplikacji nie musi być połączona z kontem w serwisie społecznościowym.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: SerwerSMS.pl