DAJ CYNK

iPhone rządzi na rynku smartfonów premium

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

iPhone smartfony premium 2021 Counterpoint

iPhone'y miały w 2021 roku 60% udział w globalnej sprzedaży smartfonów premium – wynika z danych zebranych przez Counterpoint Research. Na podium znalazły się również firmy Samsung i Huawei, choć ta ostatnia sporo straciła przez rok.

Counterpoint Research opublikował raport na temat rynku smartfonów premium w 2021 roku. Za takie uznano urządzenia kosztujące ponad 400 dolarów (około 1730 zł). Ich globalna sprzedaż wzrosła w 2021 roku o 24% w stosunku do roku 2020. Biorąc pod uwagę cały rynek smartfonów, urządzenia premium stanowiły w nim 27%, czyli o 4 p.proc. więcej niż rok wcześniej.

Smartfony premium 2016-2021
Udział smartfonów premium w całkowitej sprzedaży smartfonów

Apple nie daje szans konkurencji

Raczej nikogo nie zdziwi fakt, że najwięcej smartfonów premium sprzedaje firma Apple. iPhone'y stanowiły w 2021 roku aż 60% tego typu urządzeń, co jest o 5 p.proc. lepszym wynikiem niż rok wcześniej (55%). Drugie miejsce zajął Samsung (17%, -3 p.proc.), a podium zamyka Huawei (6%, - 7 p.proc.). Kolejne miejsca zajęły firmy Xiaomi (5%, +2 p.proc.), Oppo (4%, +2 p.proc.) i Vivo (3%, +1 p.proc.).

Smartfony premium 2021 producenci
Smartfony premium według producentów

W liczbach bezwzględnych sprzedaż smartfonów premium Samsunga wzrosła o 6% rok do roku. To niewiele w porównaniu z Oppo i Vivo – liczba smartfonów premium w ich przypadku w zrosła w ujęciu rocznym odpowiednio o 116% i 103%.

Zobacz: Paradoks samsunga: tak nudny, że aż genialny
Zobacz: Vivo V23 5G debiutuje w Polsce. W prezencie dostaniemy słuchawki

Biorąc pod uwagę poszczególne regiony, iPhone'y zajęły pierwsze miejsce wśród smartfonów premium na każdym z nich. Na drugim miejscu był Samsung, z wyjątkiem Chin (Huawei) oraz Indii (OnePlus). Szczegóły na grafice poniżej.

Smartfony premium rynki
TOP 5 producentów smartfonów według regionów

Smartfony premium to głównie urządzenia 5G

W 2021 roku 91% smartfonów premium obsługiwało sieci 5G. To trwający od 2019 roku trend, w którym największy wzrost nastąpił po wprowadzeniu na rynek urządzeń z serii iPhone 12. To pierwsze urządzenia Apple'a, które pozwoliły na korzystanie z sieci komórkowych piątej generacji.

Smartfony premium 5G vs 4G
Smartfony premium: 5G vs 4G

W przyszłości segment premium, napędzany popytem na wymianę na różnych rynkach, prawdopodobnie będzie się rozwijał i prześcignie globalny wzrost rynku smartfonów. Kolejną dużą szansą napędzającą ten segment byłaby baza użytkowników Huawei w Chinach, która zbliża się do cyklu wymiany. Konkurencja w segmencie premium w Chinach jest silna, ale utrzymanie drugiej pozycji Huawei w 2021 roku wskazuje na przyszłą szansę dla innych producentów OEM. Co więcej, wprowadzenie składanych smartfonów w niższej cenie niż wcześniej będzie również napędzać wzrost na rynku premium. Samsung zaprezentował składane produkty jako opłacalne opcje. Składany telefon Apple'a będzie ukłonem w stronę solidności technologii i dalszego wzrostu.

– powiedział Varun Mishra, starszy analityk w Counterpoint Research

Zobacz: Smartfony 5G pokonały w sprzedaży urządzenia 4G
Zobacz: Smartfony 5G w 4Q2021: Realme rośnie najszybciej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Gabo_Arts / Shutterstock.com, Counterpoint

Źródło tekstu: Counterpoint

Przewiń w dół do następnego wpisu