DAJ CYNK

Drożyzna w Polsce? Jest usługa, której ceny mogą nam pozazdrościć

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Drożyzna w Polsce? Jest usługa, której ceny mogą nam pozazdrościć

Czy Internet mobilny w Polsce jest drogi? Patrząc na wyniki badania Fair Betting Sites można powiedzieć, ze jest bardzo tani. Gdzie zatem trzeba zapłacić najwięcej? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Katar, Kanada i Stany Zjednoczone to państwa, w których cena za przesłanie 1 GB danych należy do jednych z najwyższych, wynosząc odpowiednio 6,87 USD, 5,94 USD oraz 5,62 USD. Tak wynika z badania Fair Betting Sites, w którym porównano ponad 5 tysięcy mobilnych planów taryfowych w 233 krajach. Na drugim końcu stawki są między innymi takie państwa, jak Izrael (0,04 USD za 1 GB), Włochy (0,12 USD) oraz Francja (0,23 USD). Na wykresie poniżej Włochy zostały zamienione miejscami z Izraelem.

Na dołączonym powyżej wykresie nie ma Polski, jednak na podstawie tych samych danych zebranych przez serwis ceble.co.uk wiemy, że średni koszt przesłania 1 GB danych w sieciach komórkowych w naszym kraju wynosił w ubiegłym roku 0,41 dolara (niecałe 2 zł). Należymy więc do krajów, w których Internet mobilny jest tani.

A jak to wygląda w regionach?

Jeśli na problem cen Internetu mobilnego popatrzymy z perspektywy poszczególnych regionów, na które można podzielić cały świat, okaże się, że najwięcej za przesłanie danych drogą mobilną muszą zapłacić mieszkańcy Ameryki Północnej (4,98 USD za 1 GB). Nieco mniej tego typu transmisja kosztuje w Afryce Subsaharyjskiej (4,47 USD) oraz Ameryce Południowej (4,09 USD). Przesłanie 1 GB danych jest najtańsze w Północnej Afryce (1,05 USD), Azji (bez Bliskiego Wschodu, 1,47 USD) i Europie Wschodniej (1,67 USD).

Najdrożej jest w odizolowanych krajach wyspiarskich

Czy Internet mobilny jest gdzieś droższy niż w Katarze? Okazuje się, że tak. Za przesłanie 1 GB danych trzeba zapłacić najwięcej w miejscach odizolowanych od reszty świata. Chodzi tu między innymi o kraje wyspiarskie, ale nie tylko.

Z badania Fair Betting Sites wynika, że najwięcej za przesłanie 1 GB danych przez sieci mobilne trzeba zapłacić na Wyspie Świętej Heleny – 41,06 dolara (178 zł). To mniej więcej 100 razy więcej niż w Polsce. Drogo jest też na Falklandach (38,45 USD) oraz na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcych (29,49 USD). Na liście krajów, gdzie Internet mobilny jest bardzo drogi, znalazły się też między innymi Turkmenistan (14,27 USD za 1 GB) oraz Korea Południowa (12,55 USD).

Zobacz: Polacy szturmują tę stronę. Stawką szybszy internet
Zobacz: Internet mobilny ma zadyszkę. Nowe częstotliwości dla 5G powinny pomóc

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: fairbettingsites.co.uk