DAJ CYNK

Badanie IBRIS: Tak Polacy korzystają z aplikacji mobilnych

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

IBRIS badanie Polacy aplikacje mobilne

Fundacja Przyszłość Pokoleń przy współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych zrealizowała badania, które pokazały, ze Polacy chętnie korzystają z aplikacji mobilnych, do czego przyczyniła się między innymi trwająca pandemia Covid-19.

Podczas ogólnopolskiego badania, które przeprowadzone zostało we wrześniu 2020 roku, ankietowano ponad tysiąc pełnoletnich Polaków. Biorąc pod uwagę, że trzech na czterech z nas używa aplikacji codziennie, uznać należy, że jesteśmy społeczeństwem intensywnie korzystającym z aplikacji mobilnych. Jednym z czynników, który w ostatnich miesiącach przyczyniał się do wzrostu popularności aplikacji mobilnych, jest pandemia Covid-19. W jej wyniku 33% ankietowanych częściej niż zwykle korzysta z aplikacji

- Pandemia Covid-19 doprowadziła do tego, że Polacy zaczęli częściej wykorzystywać aplikacje mobilne czy to w pracy, nauce czy rozrywce. Aplikacje odgrywają coraz ważniejszą rolę w życiu zawodowym i w obowiązkach codziennych Polaków - także w kontekście COVID-a. Zwłaszcza aplikacje edukacyjne i obywatelskie powinny być szeroko dostępne i promowane, co pokazuje między innymi przykład promocji aplikacji ProteGO Safe.

- powiedział Tomasz Wiśliński, prezes Fundacji Przyszłość Pokoleń

Za dużą popularnością aplikacji mobilnych idzie także zadowolenie ich odbiorców. Aż 85% Polaków korzystających z aplikacji na swoim telefonie odczuwa satysfakcję z ich użytkowania. Aprobatą cieszą się również aplikacje rządowe i edukacyjne. Poziom satysfakcji wśród ich aktywnych użytkowników wynosi odpowiednio 67% i 73%. Zadowolenie z aplikacji rządowych i edukacyjnych oraz ich popularność przekłada się także na to, że Polacy chcą jak najszerszego dostępu do nich. 70% respondentów uważa, że administracja państwowa powinna umożliwić korzystanie z takich aplikacji na wszystkich urządzeniach mobilnych, bez utrudnień czy ograniczeń.

83% respondentów uważa, że aplikacje mobilne ułatwiają ich życie codzienne. Najczęściej wymienianymi korzyściami wynikającą z ich używania są: szybkość dostępu do informacji i załatwiania różnych spraw, możliwość komunikacji ze znajomymi oraz łatwość załatwiania spraw dzięki dostępowi z każdego miejsca, także w momencie przemieszczania się. Większość Polaków, aż 71%, zgadza się także ze stwierdzeniem, że nie powinno ograniczać się dostępu do aplikacji mobilnych.

Aplikacje mobilne są produktem przyszłościowym - jeden na trzech Polaków deklaruje, że w przyszłości będzie częściej ich używał, natomiast tylko 5% uważa, że z aplikacji będzie korzystać rzadziej.

Zobacz: Aplikacja Nest Banku debiutuje w Huawei AppGallery, wkrótce też w wersji HMS
Zobacz: Kanarek ostrzeże przed złą jakością powietrza, a Ty działaj z jego nową funkcją

Ankieta
29%
17%
45%
5%
4%

Wszystkich głosujących: 383

Źródło ankiety: Badanie IBRIS: Tak Polacy korzystają z aplikacji mobilnych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Fundacja Przyszłość Pokoleń