DAJ CYNK

Kanarek ostrzeże przed złą jakością powietrza, a Ty działaj z jego nową funkcją

Anna Rymsza

Aplikacje

Kanarek z nową funkcją w Warszawie

Kanarek to świetna polska aplikacja, informująca o jakości powietrza i stężeniu zanieczyszczeń w okolicy na podstawie wskazań czujników GIOŚ i komercyjnych. W nowej wersji Kanarka pojawiła się funkcja, dzięki której nie tylko można monitorować stan powietrza, ale też w końcu coś z tym zrobić.

Sezon smogowy zacznie się lada dzień, a Warszawiacy dostali nową funkcję w aplikacji Kanarek. Dzięki niej mieszkańcy stolicy mogą realnie zaangażować się w poprawę jakości powietrza w swoim mieście. „Dobrze się składa, bo masz wpływ!” – to akcja towarzysząca odsłonie nowej funkcji Kanarka.

Kanarek bardziej społeczny

Twórca Kanarka Michał Tajchert nawiązał współpracę z organizacją Miasto Jest Nasze i Polskim Alarmem Smogowym. W nowej wersji aplikacji można przekuć złość i frustrację w działanie. Osoby korzystające z aplikacji zyskują możliwość podejmowania akcji w Warszawie. Kanarek daje użytkownikom możliwość zaangażowania się w wytypowane przez Miasto Jest Nasze i Polski Alarm Smogowy, istotne z punktu widzenia Warszawy i jej mieszkańców akcje. Są to petycje, protesty i inne działania, mające na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Chodzi m.in. o rozwój infrastruktury rowerowej i komunikacji miejskiej, powiększenie strefy płatnego parkowania, wprowadzenie strefy niskiej emisji komunikacyjnej i tym podobne.

W aplikacji pojawił się też zawsze aktualny zbiór informacji o klimacie i rekomendacji, przygotowany przez organizacje. Wszystko po to, by edukować, podnosić świadomość i uwrażliwić społeczeństwo na problemy związane z zanieczyszczonym powietrzem.

Nowej, zaangażowanej społecznie odsłonie Kanarka, wsparcia komunikacyjnego udzielili znani i lubiani mieszkańcy Warszawy. Dziś poznaliśmy pierwszego z nich – to Artur Kurasiński, specjalista w dziedzinie nowych trendów technicznych i społecznych.

Czyste powietrze to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia. Mieszkając w dużym mieście, ja i moje dzieci codziennie wdychamy ogromne ilości zanieczyszczeń powstałe ze spalania szkodliwych substancji w starych piecach oraz pyły unoszące się w wyniku przemieszczania się samochodów. Czyste powietrze to nie fanaberia ale prawo każdego obywatela RP

– tak wprowadzenie nowej funkcji Kanarka podsumował ambasador akcji. 

W najbliższych tygodniach poznamy jeszcze trójkę ambasadorów akcji Kanarka i warszawskich organizacji. Projekt wspierają również Purpose Climate Lab oraz Transport & Environment. W korzystny skutek takich działań uwierzył także CIC Warsaw (Cambridge Innovation Center), który wsparł akcję komunikacyjnie. 

Dostępna od dziś pilotażowa funkcja Kanarka działa tylko na terenie Warszawy i tylko na Androidzie. Z czasem na pewno pojawi się też na iPhone'ach, nie można wykluczyć rozszerzenia jej zasięgu na inne miasta.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kanarek

Źródło tekstu: Kanarek

Przewiń w dół do następnego wpisu