DAJ CYNK

GIODO: jeden z operatorów pozyskiwał za dużo danych do rejestracji kart

02.03.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 10125

Ważne 12

1

GIODO sprawdził przebieg procesu rejestracji numerów na kartę. Jeden z operatorów pozyskiwał więcej danych osobowych niż zezwalają na to przepisy prawa.



GIODO sprawdził przebieg procesu rejestracji numerów na kartę. Jeden z operatorów pozyskiwał więcej danych osobowych niż zezwalają na to przepisy prawa.

Generalny Inspektora Ochrony Danych Osobowych, w związku z wieloma zgłoszeniami dotyczącymi pozyskiwania kopii dowodów osobistych na potrzeby rejestracji kart SIM przeprowadził kontrolę wybranych operatorów telekomunikacyjnych oraz podmiotów prowadzących punkty, w których posiadacz lub nabywca karty mógł dokonać jej rejestracji. Kontrole były prowadzone we wrześniu i październiku.

Inspektorzy GIODO stwierdzili, że jeden z kontrolowanych operatorów telekomunikacyjnych, oprócz imienia, nazwiska oraz nr PESEL (albo nazwy, serii i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość bądź numeru paszportu lub karty pobytu) pozyskiwał od osób dokonujących rejestracji także inne dane. Były to m.in. data urodzenia (która jest przecież w numerze PESEL, więc to zapewne dotyczyło obcokrajowców), adres zamieszkania oraz adres e-mail. Wskazane dane były zbierane w związku z wypełnianiem formularza rejestracji oraz dokonywaniem skanu dokumentu tożsamości. Praktyka ta została zakwestionowana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jako niezgodna z obowiązującym prawem.

GIODO nie podaje nazwy operatora, ale naszym zdaniem może tutaj chodzić o Plusa. W grudniu o dwóch dostępnych sposobach rejestracji informowała Rzeczpospolita, a sygnały w tej sprawie docierał do nas dużo wcześniej. Rejestrację bez podania adresu Plus traktował jako niepełną i nie pozwalał na przeniesienie tak zarejestrowanego numeru do innej sieci. Więc jeśli ktoś miał zamier numer przenosić, to musiał podać operatorowi swój adres.

Zobacz: Dwa rodzaje rejestracji numeru na kartę w Plusie

Źródło tekstu: GIODO; wł

Komentarze
Zaloguj się
60. ~Manny
0

2017-03-07 07:32:16

Rejestrowałem w Plusie i było po bożemu, bez wyciągania danych. Poszło w miarę szybko i bez ceregieli. Przy okazji wpadł bonusik za rejestrację :P

Odpowiedz

59. ~Janek
0

2017-03-06 21:10:56

Z tego co wcześniej pisano, to Plus tłumaczył się wymogami prawa, więc to nie on na pewno.

Odpowiedz

58. ~Marcin.503
0

2017-03-04 11:27:08

Przenosiłem nr w 2012r i mam to potwierdzenie są na nim wszystkie dane nawet nr d.o.Zastanawiam się czy teraz będzie się dało przenieść? jesli u macierzystego operatora, mam podane tylko imię nazwisko oraz pesel, widzę że są różne opinie... Spróbuje za miesiąc.

Odpowiedz

57. ~Krystian
0

2017-03-03 19:31:54

To się obudzili. Przenosiłem numer z plusa do playa na kartę w 2012 i był wszędzie adres, w 2015 z playa do nju i też mam na wniosku adres. Nie wiem w czym problem.

Odpowiedz

56. ~Dwd
0

2017-03-03 18:40:57

@54 oczywiście, ze tak. Ale co to ma do Twojej niewiedzy?

Odpowiedz

55. dapter
0

2017-03-03 16:34:19

oczywiste jest że chodzi o polkomtel. nie rozumiem tylko, czemu giodo o tym nie mówi.

Odpowiedz

54. wlo
0

2017-03-03 15:42:50

53 - umowę bez doręczenia regulaminu też da się podpisać...

Odpowiedz

53. ~DWD
0

2017-03-03 09:46:28

@46 ano dlatego, że adres nie jest potrzebny do przeniesienia. Możesz nawet to przetestować. Czy przy braku, czy przy błędnym adresie, numer i tak się przeniesie.

Odpowiedz

52. ~ziutasek
1

2017-03-03 08:24:13

@50 ta instytucja jest potrzebna do generowania budżetowych posad z wynagrodzeniami oderwanymi od realiów dla znajomych królika ... a kredyty na skradzione dane jak brali tak brać będą , a sądy przyklepują egzekucję komornicze z niewinnych ludzi nawet nie próbując znaleźć sprawcy i wspólników w banku, w żadnej realniej sprawie giodo nie pomógł obywatelowi ... robi tylko szopki dla plebsu który się cieszy że korporacje zapłacą ale z tych kar nikt kot nie jest przy korycie nie skorzysta ...

Odpowiedz

51. biala1991
0

2017-03-03 06:15:16

Obstawiam, że to TMobile, spisują wszystkie dane z dowodu.Są na tyle bezczelni, że przy reklamacji na infolinii (bo reklamacje są nieodłącznym elementem korzystania z usług tej sieci) weryfikują klienta na podstawie danych, które bezpodstawnie wyłudzili, np.adres :D

Odpowiedz

50. ~
0

2017-03-02 23:17:16

@ 15: W pierwszej chwili po przeczytaniu słów "ten śmieszny i nikomu do niczego niepotrzebny GIODO" byłem oburzony. Ale ponieważ dzisiaj po raz kolejny zadzwoniła do mnie firma telemarketingowa jak zwykle twierdząc, że mój numer został "wylosowany", postanowiłem złożyć na to skargę do GIODO. Wszedłem na ich stronę i zacząłem szukać możliwości złożenia skargi. Otworzyłem kilkadziesiąt podstron, ściągnąłem i przejrzałem kilka PDF-ów, ale pomimo spędzenia na stronach GIODO 2 godzin, nie znalazłem żadnej użytecznej dla mnie informacji.Pomimo początkowo całkowicie innego zdania, po wizycie na stronie GIODO również zaczynam dochodzić do wniosku, że ta zbiurokratyzowana instytucja jest śmieszna i niepotrzebna.

Odpowiedz

49. ~
0

2017-03-02 21:14:43

48. U mnie tak samo.

Odpowiedz

48. ~
0

2017-03-02 20:58:12

podczas rejestracji w pleju pomimo sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych wszystkie zgody pozaznaczali na tak

Odpowiedz

47. ~Marek
0

2017-03-02 20:47:00

Mi Play wziął tylko pesel, nic nie kserowali. Ale to było w okresie, kiedy było sporo ludzi, więc się spieszyli. Zgód też nie włączali.

Odpowiedz

46. wlo
0

2017-03-02 20:05:03

32 - dlaczego bzdura? Ustawa i rozporządzenie jasno to określają. Cytowałem te przepisy ze dwa razy. Coś się zmieniło? Powiedz, bo chętnie poznam nowe fakty.

Odpowiedz