DAJ CYNK

FTTH Council: Europa zbyt wolno inwestuje w szybki Internet

24.06.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5152

Ważne 1

0

Stowarzyszenie FTTH Council udostępniło raport dotyczący inwestycji państw Wspólnoty Europejskiej w szybką sieć światłowodową. Niektóre kraje odniosły na tym polu znaczące sukcesy, zastępując w dużym stopniu technologię miedzianą światłowodem, jednak zdaniem analityków zmiany wprowadzane są zbyt wolno.

Nadbałtyccy liderzy                    

Największe postępy na tym polu udało się poczynić Estonii, która do końca 2018 roku wymieniła aż 70% posiadanej infrastruktury miedzianej na światłowodową. Do końca dekady planuje ona oprzeć świadczenie usług dostępu do Internetu wyłącznie na technologii optycznej.

Zobacz: Majowe wyniki speedtestu. T-Mobile ma najszybsze LTE, a Inea jest wciąż liderem rankingu łączy stacjonarnych

Wysoką skutecznością w obszarze inwestycji w światłowód wyróżnia się także Szwecja, w której udało się zastąpić szybką siecią 42% istniejącej sieci miedzianej. Duże zmiany daje się również zaobserwować w przypadku Hiszpanii. Tam największy operator telekomunikacyjny Telefonica poinformował właśnie o zamiarze udostępnienia do 2024 roku łączności światłowodowej wszystkim mieszkańcom. Spore zmiany zaszły na tym polu również w Portugalii.

Zobacz: Orange podnosi prędkość internetu światłowodowego dla firm

Największe gospodarki bez planu

Według raportu FTTH Council, wiele krajów wciąż jednak nie ma jasno zdefiniowanego planu zastąpienia infrastruktury miedzianej sieciami światłowodowymi. Według danych zgromadzonych przez analityków tej organizacji, pilotażowe programy pojawiają się w Holandii. Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania póki co nie udostępniły żadnych konkretnych planów na poziomie rządowym dotyczących przejścia na szybką infrastrukturę będącą w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom internautów. Na tej liście znalazła się też Polska, jednak - zdaniem ekspertów - w naszym przypadku nie ma powodów do obaw.

- Paradoksalnie, dzięki opóźnieniom inwestycyjnym w obszarze Internetu, jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji niż wiele krajów zachodnich. Wynika to z tego, że nie zdążyliśmy pokryć kraju gęstą siecią miedzianą, tak jak zrobiły to np. Niemcy.  Dzięki temu dzisiaj od razu inwestujemy w szybką, znacznie bardziej stabilną i tańszą sieć światłowodową. Tylko w zasięgu budowanej przez nas infrastruktury ma znaleźć się ponad pół miliona mieszkańców Polski, także na terenach wiejskich, dziś często cyfrowo wykluczonych. Państwa, które w znacznym stopniu rozbudowały na przestrzeni wielu lat sieci miedziane, poszukują teraz skutecznych i efektywnych finansowo metod ich zastąpienia, co z pewnością będzie dość czasochłonne.

- powiedział David Leverett, Członek Zarządu ds. Planowania i Budowy Sieci, Nexera

Zobacz: Nexera dostarczy T-Mobile usługi Internetu światłowodowego

Światło kontra miedź

Stowarzyszenie FTTH Council zwraca uwagę na potrzebę jak najszybszego zwiększenia zasięgu sieci światłowodowych dla mieszkańców państw Wspólnoty Europejskiej. Powodów jest kilka, w tym rosnące potrzeby w zakresie przepustowości sieci, plany wdrażania technologii 5G oraz nieporównywalnie większa niezawodność infrastruktury światłowodowej.

Zobacz: [Aktualizacja] Fibo - nowa marka Internetu światłowodowego, telewizji i telefonii komórkowej

Według opracowania Out with the old, in with the new: FTTH Council Europe calls for copper switch-off strategy, wykorzystanie łączy światłowodowych gwarantuje efektywność energetyczną od 40 do nawet 60% większą niż miedź. Ich bezawaryjność i odporność na zakłócenia transmisyjne przewyższa sieci miedziane nawet o 80%, nie wspominając o maksymalnej szybkości przesyłania sygnału internetowego. Ta w przypadku „tradycyjnej” infrastruktury wynosi 10 Gb/s, natomiast dla światłowodu jest właściwie nieograniczona.

Źródło tekstu: informacja prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu