DAJ CYNK

Europosłowie przyjęli pakiet telekomunikacyjny ograniczający ceny połączeń w UE i wspomagający 5G

16.11.2018

Dodane przez: Isand

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4842

Ważne 3

0

Parlament Europejski przyjął pakiet telekomunikacyjny, na który składają się ułatwienia dla 5G, ustalenia co do połączeń alarmowych oraz ograniczenia kosztów połączeń w Unii Europejskiej.

Nowe przepisy taryfowe to rozwinięcie RLAH (Roam Like At Home), nałożą one bowiem od 15 maja limit 19 centów za minutę połączenia i 6 centów za wiadomość SMS wewnątrz UE. Wzmocniono również wymogi szyfrowania dla komunikatorów takich jak Skype czy WhatsApp.

Wprowadzono też prawo do zachowania numeru telefonu przez okres do jednego miesiąca po rozwiązaniu umowy oraz prawo do zwrotu niewykorzystanych przedpłaconych środków po rozwiązaniu umowy. Uzyskamy także możliwość odszkodowania w przypadku opóźnienia lub nadużycia przy zmianie numeru.

Kraje UE dostaną 42 miesiące na wprowadzenie "odwrotnego numeru 112", czyli systemu informacji za pomocą wiadomości SMS o sytuacji kryzysowej lub katastrofie. Nowe ustalenia na temat 5G mają na celu zapewnienie przewidywalności inwestycji oraz promocji podziału ryzyka i kosztów między operatorów telekomunikacyjnych.

Źródło tekstu: Europarlament, wł

Komentarze
Zaloguj się