DAJ CYNK

Dostęp do Internetu o szybkości powyżej 60 Mb/s ma 3,9% polskich Internautów

02.10.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6330

Ważne 5

3

Dostęp do szerokopasmowego Internetu ma blisko 70% gospodarstw domowych w Polsce - ponad połowa korzysta z sieci stacjonarnej, wynika z najnowszej "Diagnozy Społecznej 2013", której partnerem jest UPC Polska.

Dostęp do szerokopasmowego Internetu ma blisko 70% gospodarstw domowych w Polsce - ponad połowa korzysta z sieci stacjonarnej, wynika z najnowszej "Diagnozy Społecznej 2013", której partnerem jest UPC Polska.

W pierwszej połowie 2013 roku komputer posiadało 70%, a dostęp do Internetu 67% gospodarstw domowych. Przekłada się to na dostęp do Internetu w domu u 76% Polaków (wzrost rok do roku o 5 punktów procentowych). 95% wszystkich użytkowników sieci korzysta z Internetu właśnie w domu. Jeszcze pięć lat temu usługi o prędkości do 1 Mb/s docierały do 77% gospodarstw domowych, dziś stanowią mniejszość. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia - zaledwie 16,5% Polaków ma dostęp do łączy o prędkości 20 Mb/s. Wciąż najpopularniejsze są łącza o przepustowości od 2 do 6 Mb/s, łącza powyżej 60 Mb/s posiada 3,9%. klientów.

Mimo poprawy sytuacji nie brakuje barier hamujących dalszy rozwój społeczeństwa informacyjnego. Rośnie liczba osób powyżej 16-tego roku życia, które mają komputer z dostępem do Internetu, ale z niego nie korzystają. To ponad 40% wszystkich nieużywających dostępu do sieci. Coraz istotniejszymi barierami upowszechnienia nowych technologii są bariery miękkie - mentalne i kompetencyjne. 30% użytkowników korzysta wyłącznie z Internetu, nie posiadając podstawowych umiejętności związanych z innymi zastosowaniami komputera.

Choć Internauci poświęcają na oglądanie telewizji wyraźnie mniej czasu niż osoby niekorzystające z sieci, to jednak czas poświęcany przez Polaków na oglądanie TV niewiele się zmienia, a wśród osób niekorzystających z sieci rośnie. Wciąż więcej gospodarstw domowych ma telewizję kablową lub satelitarną niż Internet.

Źródło tekstu: UPC Polska

Tagi: upc
Komentarze
Zaloguj się
36. KR2615
0

2013-11-28 19:02:29

Fajnie jest mieszkać w bloku. Ja mam światło 1Gbps doprowadzone i 100mega w rozsądnej cenie. Gorzej z wsią co zayważył @30. Tam sie takich swiatel nie oplaca klas i zostaje tylko skracac linie telefoniczne i wyciagac z miedzi co sie da. No, chyba ze ktos sie wkreci w działanie 8.4.

Odpowiedz

0

2013-10-03 23:33:06

@34 A ja mieszkam w bloku. Mamy 2, czasami 3 kompy jednocześnie w necie. Często 2 kompy + tablet lub smartfon po wi-fi. Przy 25 Mbps nic się nie dusiło, Teraz przy 60 Mbps tym bardziej. Jak podłączyłeś pułk piechoty pod jedno łącze jednocześnie, to nic dziwnego, że nie wyrabia. Co innego duża rodzina, lub firma, co innego klasyczna rodzina max 3 osoby korzystające jednocześnie z netu.

Odpowiedz

34. ~
0

2013-10-03 17:55:47

@28 Mieszkam w domu wolno stojącym mamy kilka komputerów, konsol, start TV i łącze 20/1 Mbps realnie 17Mbits ( nie ma możliwości szybszego) i wszystko się "dusi" na takim nędznym łączu miedzianym... Wiec ciesz się tym "marketingiem" w twoim przekonaniu bo nie wszyscy mają tak dobrze ;))

Odpowiedz

33. ~piotr
1

2013-10-03 14:56:24

długo wstrzymywałem się z internetem stacjonarnym licząc - być może za wcześnie - na bezlimitowe transfery, ale od kiedy mam jestem zadowolony i przypuszczam, że nawet reklamowany lte będzie zdecydowanie droższy od stacjonarnego.

Odpowiedz

31. ~
1

2013-10-03 14:10:02

@15: Jeśli ktoś nie odróżnia megabita od megabajta, to nic dziwnego, że prędkość internetu liczy w kurach i kozach. Popytaj kogoś, kto ma pojęcie o informatyce, to nie będziesz więcej bzdur wypisywał.

Odpowiedz

30. ~KLOS 50
0

2013-10-03 13:37:58

CHWALICIE SIĘ INTERNETEM W MIEŚCIE ------ POCHWALCIE SIĘ INTERNETEM NA WSI A MOŻE WIEŚ NIE ZASŁUGUJE ??????????????

Odpowiedz

0

2013-10-03 13:25:17

@21 Zdziwisz się, na czas nieokreślony. ;-)

Odpowiedz

0

2013-10-03 13:24:17

@19. Tak słyszałem i korzystałem bez większych problemów na łączu 25 Mbps. Z małym dyskomfortem na łączu 10 Mbps. Do płynnego strumienia HD 720p powinno wystarczyć już 10 Mbps. Nawet jeżeli oglądasz to na kilku urządzeniach jednocześnie, w co raczej wątpię, to i tak 30 Mbps spokojnie daję radę na kilka kompów. Szybsze łącza będą oczywiście wkrótce przydatne dla większej liczby osób, ale póki co to raczej marketing. Też lubię ściągnąć coś w HD, ale specjalnej różnicy mi ie robi czy ściągnę to w 17 minut, czy w 9 minut. Kiedyś gdy różnice wynosiły godzinę i więcej, było o co się bić. Dziś bardziej mnie interesuje cena, niż sama prędkość internetu.

Odpowiedz

27. ~APS
0

2013-10-03 12:38:58

Spokojnie ,play już "niedługo " uruchomi 4G....

Odpowiedz

26. ~kris1992
0

2013-10-03 12:38:23

Ja mam internet upload 50 Mbps i download 50 Mbps i płacę 66 zł :) Myślę że to super świetna oferta i mam internet jak DSL :) Miałem neo 20 Mbps ale zrezygnowałem bo płaciłem z utrzymaniem 91.09 zł (20/1 Mbps) a tu 50/50 Mbps Mogę mieć nawet 100 Mbps ale po co mi taki down i up? Teraz mogę streamować filmy z dysku w sieć bez zacinek w HD a co dopiero w 100 Mbps :)

Odpowiedz

25. ~Max
1

2013-10-03 10:07:44

Mam dostęp do UPC z max prędkością 250 Mb/s a korzystam z usługi 30 Mb/s bo mi z nadmiarem wystarcza. Czy jestem zakwalifikowany jako ten z grupy 3,9% czy 96,1% ?

Odpowiedz

24. ~bolo
0

2013-10-03 09:09:09

A jak chciałem teraz w UPC przejść na 60 Mbs (z 30) ale bez zmiany ceny to odpisali że nie przewidują takich promocji a jestem u nich już 5ty rok (obecnie mam: Tv 150 kanałów, 30 Mbs, 240 min tel za 105 zł w Krakowie)

Odpowiedz

23. ~
0

2013-10-03 05:12:49

Jeszcze gość z netii do mnie wydzwaniał i dawał za 49zł 20mbit na rok (ja płaciłem 56 dzięki skorzystaniu z gwarancji ceny w czasie umowy w 2011)

Odpowiedz

22. ~
0

2013-10-03 05:10:39

@20 Co w tym dziwnego? Sam jechałem na dwóch łączach przez 5miesięcy. Zawieszenie linii w tp miałem opłacone z góry a 56złx5 zapłaciłem netii i wysłałem wypowiedzenie zaraz jak multimedia odpaliła u mnie infrastrukture i zaczęła oferować 60mbit za 60zł.

Odpowiedz

21. ~
0

2013-10-03 03:54:22

@17, a przy okazji umowa na kolejne dwa lata. I tak, faktycznie jest więcej: twoich pieniędzy dla firmy.

Odpowiedz