DAJ CYNK

Czy Internet rzeczy jest bezpieczny?

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Coraz więcej otaczających nas urządzeń jest podłączonych do Internetu. Do 2020 roku na świecie ma być ponad 20 mld urządzeń Internetu rzeczy, co niesie ze sobą coraz więcej zagrożeń. I nie chodzi tu tylko o to, że lodówka może nam nie przypomnieć, że piwo się skończyło.Coraz więcej otaczających nas urządzeń jest podłączonych do Internetu. Do 2020 roku na świecie ma być ponad 20 mld urządzeń Internetu rzeczy, co niesie ze sobą coraz więcej zagrożeń. I nie chodzi tu tylko o to, że lodówka może nam nie przypomnieć, że piwo się skończyło.

W dzisiejszych czasach już nie tylko smartfony, komputery i tablety są podłączone do Internetu. Śmiało dołączają do nich pralki, lodówki, piekarniki, żarówki, ale także systemy monitoringów i systemy zarządzania ruchem drogowych. Jak zauważa firma F-Secure, nowe urządzenia Internetu rzeczy nie do końca są odpowiednio zabezpieczone, a bezpieczeństwo jest w tym przypadku często bagatelizowane, przez choćby brak regulacji w tym zakresie. Tworzenie zabezpieczeń jest obecnie tanie, bo zajmują się nim małe firmy lub startupy. Produkt ma być szybko gotowy do wypuszczenia na rynek, przez co często brakuje czasu i odpowiednich środków na stworzenie skutecznych zabezpieczeń.

Urządzenia Internetu rzeczy są coraz chętniej wykorzystywane przez hakerów do przeprowadzania ataków DDoS (wysyłanie masowych zapytań do serwera, który w wyniku przeciążenia przestaje działać). W 2016 roku były do tego wykorzystywane armie... kamer Internetowych. Celem takich ataków był m.in. Twitter, Spotify i PayPal, a w Polsce firma hostingowa OVH, którą zaatakowało w sumie 150 tys. kamer internetowych.

W przyszłości koszty ochrony przed atakami na urządzenia Internetu rzeczy mają stanowić 20% rocznego budżetu przeznaczanego na środki bezpieczeństwa. W 2015 roku był to zaledwie 1%. Firma zajmujące się zabezpieczeniami chętnie wykładają pieniądze na nagrody za znalezienie luk w zabezpieczeniach. W 2016 roku dziesięciolatek dostał 10 tys. dolarów za znalezienie luki w Instagramie.

Póki zabezpieczenia nie zostaną odpowiednio poprawione duża odpowiedzialność za bezpieczeństwo sprzętu spoczywa na użytkownikach. Wystarczy przynajmniej dbać o odpowiedni poziom skomplikowania haseł oraz zmieniać je okresowo. Zawsze może to wyraźnie zmniejszyć ryzyko oskarżenia o ataki na serwery jakiejś firmy przeprowadzone za pomocą niewinnego piekarnika.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: F-Secure; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu