DAJ CYNK

Czy czeka nas zmiana cen doładowań?

25.01.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 10148

Ważne 10

7

Ministerstwo Finansów chce uznać doładowania telefonów za vouchery dowolnego przeznaczenia i objąć je zmianami podyktowanymi dyrektywą Unii Europejskiej.

Ministerstwo Finansów chce uznać doładowania telefonów za vouchery dowolnego przeznaczenia i objąć je zmianami podyktowanymi dyrektywą Unii Europejskiej.

Dyrektywa wyróżnia dwa rodzaje voucherów (bonów, kuponów):

  • MPV - różnego przeznaczenia, czyli np. bon który można wykorzystać na zakup dowolnego towaru lub usługi. W tym przypadku podatek VAT będzie naliczany przy zakupie tego towaru lub usług.
  • SPV - bon, który jest jasno i konkretnie przypisany do zakupionego towaru lub usługi i tutaj VAT ma być naliczany w momencie sprzedaży bonu.

Ministerstwo Finansów chce traktować doładowania telefonów na kartę jako bon MPV. To logiczne, ponieważ środki z doładowań można wykorzystać nie tylko na usługi telekomunikacyjne, ale również zakup usług Premium, wysyłanie wiadomości charytatywnych lub różnego rodzaj usług, jak choćby doładowania konta w serwisach typu Chomikuj. To doprowadziłaby do sytuacji, w której zakup doładowania nie byłby objęty podatkiem VAT.

Taki zabieg nie będzie korzystny dla operatorów, bo oznaczałoby to dla nich konieczność modyfikacji skomplikowanych systemów bilingowych, jak również wprowadzenie systemu sprzedaży bez podatku VAT. Takie systemy obecnie nie istnieją. Daje to oczywiście nowe możliwości, bo użytkownicy ofert na kartę mogliby korzystać z dostępu do różnych usług na takich samych zasadach jak klienci abonamentowi, np. z różnego rodzaju ubezpieczeń.

Cały zabieg mógłby być niekorzystny dla klientów. Koszty związane z modyfikacjami systemów najprawdopodobniej zostałyby przerzucone na nich. Zdaniem Orange Polska najlepszym wyjściem byłoby zostawienie operatorom wyboru - rozszerzenie zakresu usług, czy też możliwość dodatkowego zakupu wyłącznie usług telekomunikacyjnych.

Ministerstwo Finansów miałoby zaprezentować projekt zmian w lutym tego roku.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze
Zaloguj się
49. ~
0

2018-01-31 01:48:09

@ 48: A możesz podać jakiś wiarygodny link na potwierdzenie swoich słów?Bo ja sobie takiej obietnicy nie przypominam, natomiast pamiętam jak Donald Tusk przed wyborami w 2010 roku obiecywał ogólne obniżenie podatków i wprowadzenie jednolitego liniowego podatku w wysokości 15% na PIT, CIT oraz VAT!!!Zamiast tego podniósł VAT z 22% na 23%.

Odpowiedz

48. ~Big
0

2018-01-30 11:15:54

W planach rządowych na 2016 rok było obniżenie Vatu. Mamy 2018 i co? Wszędzie tylko podwyżki. No ale skądś trzeba mieć kasę na 500+

Odpowiedz

47. ~
0

2018-01-27 10:15:48

11.> wogóle ten cymbał który wprwadził podatek vat powinien siedzić w lochu. vat jest podatkiem tłumiącym gospodarkę.VAT to podatek wprowadzony tymczasowo.

Odpowiedz

46. ~gimnazjalista
0

2018-01-27 10:13:57

Voucher to po polsku kupon.

Odpowiedz

45. ~jurek
0

2018-01-27 07:59:19

są umowy bezterminowe jednomiesięczne i po problemie , ale tak na marginesie to ciekawe co jeszcze ten złodziejski rząd opodatkuje??

Odpowiedz

44. ~.
0

2018-01-26 22:21:13

kupuje karty za100zł miesięcznie czuli na rok 1200zł i za to kupuje rakiety co miesiąc także operator tyle zarobi

Odpowiedz

42. ~
-1

2018-01-26 17:51:00

Dobrze że w Play Fresh i ze Zbieraj Minuty nie muszę doładowywać w ogóle.

Odpowiedz

41. ~he
0

2018-01-26 16:45:31

11@ Co do ceny reklamówek to ustawa przewiduje cenę za nie od 20gr(plus vat) do 1zł(plus vat) wiń rząd że takie stawki ustawił w ustawie ."Pazerny cham " prywaciarz absolutnie nie złamał prawa tylko wybrał cenę na jej górnej granicy zgodnie jak najbardziej z ustawą.14@ narodowy socjalizm to jest faszyzm i jest to skrajna lewica.Jak myślisz jakie hasełka wyborcze mają aktualne władze?Właśnie Naród i socjalizmem dla ludności w min. postaci min.500+40@ Owszem planowali ale nic z tego nie wyszło,zaś cały ten projekt w całości przeprowadził pis

Odpowiedz

40. ~Tom
0

2018-01-26 14:57:59

17@ rejestracja za Platformy

Odpowiedz

39. wlo
0

2018-01-26 14:17:11

30 - tak samo robię z wyższą fakturą - puk i zapłacone ;-)Ty nie skumałeś nawet samego siebie chyba?

Odpowiedz

38. ~Król Mciuś I
0

2018-01-26 13:54:05

@18. Dziecko drogie (z racji wieku 60+ mogę tak napisać) gimbus, gołodupiec, bezrobotny, bezdomny to też człowiek i ma takie same prawa jak ty, co zarabiasz wyższą krajową. A z twojej pisowni wnioskuje że ludzie których wymieniłem należą wg. ciebie do gorszego sortu i nalezy ich zamknąć w getcie i ogrodzić drutem kolczastym.

Odpowiedz

2018-01-26 13:37:32

@33Z podobnego powodu nigdy nie kupie abo, nigdy.

Odpowiedz

36. ~KOL
1

2018-01-26 12:33:19

@18 albo jesteś reprezentantem jakiejś sieci albo chory psychicznie a to tylko pomoże odpowiedni lekarz. Jak jeszcze trochę kumasz to wiesz jaki.

Odpowiedz

35. ~654465
0

2018-01-26 11:56:34

@33. Lata temu... era wykręciła mi taki nr ujemny stan konta o ok 100zł, musiałem doładować bo to był mix.

Odpowiedz

34. ~x
0

2018-01-26 11:52:58

Aha , bo zapomniałem . W NJU klikasz przechodzę na z nju z rachunkiem do nju na kartę , ewentualnie odwrotnie - i gra gitara :) A jeśli chodzi o prepaid to ONLY a2m ;)

Odpowiedz