DAJ CYNK

Boni: Tańsze e-booki, likwidacja roamingu i lepsza ochrona danych osobowych priorytetami w cyfryzacji

26.09.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4162

Ważne 2

5

Polska przygotowuje swoje propozycje dotyczące zharmonizowanego rynku cyfrowego w UE, przed spotkaniem Rady Europejskiej 24-25 października. Za priorytetowe uznane zostały m.in. ochrona danych osobowych i prace nad pakietem telekomunikacyjnym. Minister Michał Boni zapewnia, że odpowiedni dokument będzie gotowy w przyszłym tygodnia.

Polska przygotowuje swoje propozycje dotyczące zharmonizowanego rynku cyfrowego w UE, przed spotkaniem Rady Europejskiej 24-25 października. Za priorytetowe uznane zostały m.in. ochrona danych osobowych i prace nad pakietem telekomunikacyjnym. Minister Michał Boni zapewnia, że odpowiedni dokument będzie gotowy w przyszłym tygodnia.

Po pierwsze, ochrona danych osobowych, po drugie zmniejszony VAT na e-booki i dobra kulturowe, które mają stawkę wyższą w świecie cyfrowym niż w świecie analogowym. I trzecia rzecz to mocny start pakietu telekomunikacyjnego na rzecz użytkowników, który został przygotowany przez komisarz Kroes, bo to jest dzisiaj potrzebne - mówi Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności, która odbyła się w Warszawie.

Pakiet telekomunikacyjny to zbiór przepisów, które mają uprościć korzystanie z telefonii i sieci mobilnej przez użytkowników, ale także ułatwić wprowadzanie nowych rozwiązań przez działające na tym rynku firmy. W jego skład wchodzi m.in. propozycja zniesienia roamingu czy zmiany dotyczące hurtowego dostępu do sieci szerokopasmowych.

Za priorytetowe ministerstwo uznaje jednak regulacje w kwestii ochrony danych osobowych. Od dłuższego czasu trwa europejska debata na ten temat, która ostatnio - po ujawnieniu afery PRISM, systemu, przez który amerykańskie służby pozyskiwały informację o internautach - nabrała wyraźnego tempa.

Jest ważne, żebyśmy przyspieszyli prace nad tym rozporządzeniem - mówi minister Boni. Myślę, że Parlament szuka kompromisu. Zobaczymy, czy to się uda na posiedzeniu rady ministrów sprawiedliwości 7 października. Nastawienie pani komisarz Viviane Reding jest takie, że trzeba walczyć do końca.

Do końca zbliża się jednak obecna kadencja Parlamentu Europejskiego, co sprawia, że procedury mogą zostać przyspieszone. Boni podkreśla, że wymiana składu europosłów nie oznacza, że przepisy, których nie uda się teraz przeforsować, pójdą do kosza.

Kwestia rozporządzenia ma być jedną z głównych podczas szczytu Rady Europejskiej 24-25 października, który będzie poświęcony przeglądowi Europejskiej Agendy Cyfrowej.

Jeśli Rada Europejska da mocny sygnał, że do końca kadencji Parlamentu, to powinno być przyjęte, to będzie wielki sukces. Jeśli PE nie zdąży, ale prace będą zaawansowane w 80 proc., to będzie prezent dla następnego Parlamentu, bo tam nie ma dyskontynuacji. I wtedy będzie można te rozwiązania szybko wprowadzić - wyjaśnia minister.

Boni dodaje, że Polska jest za jak najszybszym przyjęciem wspólnych europejskich rozwiązań dotyczących ochrony danych osobowych, ale konieczny jest kompromis wszystkich 28 krajów Unii. Wypracowane rozwiązanie będzie miało kształt rozporządzenia, czyli prawa, które po przyjęciu obowiązuje od razu we wszystkich państwach członkowskich i nie wymaga uchwalania dodatkowego prawa krajowego.

Polska ma dużo mniejszy problem z tym rozporządzeniem dlatego, że u nas i tak jest wysoki poziom ochrony danych osobowych, relatywnie wyższy niż w wielu innych krajach, w których - chociaż także implementowały dyrektywę sprzed kilkunastu lat - te mechanizmy są bardzo nikło rozwinięte - wyjaśnia Michał Boni. Stąd też ich opór, bo niektóre kraje będą musiały zrobić duży krok. Oczywiście, gdyby rozporządzenie było przyjęte, to pewnie będzie jeszcze dwuletni okres przejściowy na dostosowanie, ale ważne, żebyśmy zmierzali w stronę przyjęcia tego rozporządzenia.

MAC dużą wagę przywiązuje też do kwestii zróżnicowania stawek VAT na e-booki i książki papierowe, co zdaniem resortu jest nieuzasadnione. W tej chwili e-booki są objęte stawką podstawową - 23%, podczas gdy książki tradycyjne korzystają ze stawki 5%. Ministerstwo stoi na stanowisku, że konieczne jest zrównanie stawek w dół, za względu na konieczność popularyzacji publikacji cyfrowych i ochronę środowiska.

Źródło tekstu: Newseria

Tagi: michał boni
Komentarze
Zaloguj się
8. ~Namakon
0

2013-09-28 18:39:54

LuiN, pierwszy akapit, ostatnie zdanie, powinno być "przyszłym tygodniu" a nie "przyszłym tygodnia". Gdy o sam artykuł idzie możemy mieć na temat pana Bońka różne zdania (ja osobiście raczej nie widzę go w różowych barwach) niemniej pomysł obniżenia stawki e-booków jest jak najbardziej godny realizacji i tego mu odmówić nie można, gdy zaś chodzi o ochronę danych... najlepiej chroni dane sam użytkownik, tego już nie zmienimy - i dopóki będą osobnicy dla jakich facezbook oraz mu podobne są sensem życia dane krążyć będą :D

Odpowiedz

7. ~!Brk
0

2013-09-27 01:02:48

"Polska cyfrowa" - a podręczników elektronicznych jak nie było tak nie ma... szkoda słów.

Odpowiedz

6. ~Wiesiek
0

2013-09-26 20:47:09

No i dobrze,że nie będzie tych opłat, bo największa głupota w telekomunikacji to pobieranie opłat za odebrane połączenia. To gorsze niż dawna ,,żydowska lichwa/''/''.

Odpowiedz

5. ~Nick Field
0

2013-09-26 18:56:10

Po pamiętnej sprawie ACTA, gdzie specjaliści swoje a premier i Boni swoje, mówili co innego i robili co innego, Boni jest dla mnie równie wiarygodny co Tusk. I żadne mydlenie oczu tego nie zmieni.

Odpowiedz

4. ~ppp
-1

2013-09-26 13:29:07

Boni - TW Znak jest nieudacznikiem, a te jego wyświechtane frazesy, to jest kpina. I za takie coś pobiera grubą kasę. Niech się zajmie korupcją w przetargach na informatyzację, bo UE zabierze nam kasę.

Odpowiedz

3. ~pabloki
0

2013-09-26 13:28:46

niedawno mówił że przyjży sie propozycji dot likwidacji roamigu,nie wie co zrobić bo operatorzy są przeciwni.

Odpowiedz

2. sumix
0

2013-09-26 12:48:29

Boni to kolejny pajac od ACTY. Bajki o 19.00.

Odpowiedz

2013-09-26 12:16:00

Czekam też na likwidację różnić w podatku. Takie Węgry mają podatek 27% na połączenia roamingowe by wzbudzić gospodarkę.

Odpowiedz