DAJ CYNK

Apple odda ponad 2,5 mld dolarów?

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3617

Apple ostrzegł inwestorów, że firma może stawić czoła "materialnym" karom Komisji Europejskiej za specjalne ulgi podatkowe w Irlandii.

Apple ostrzegł inwestorów, że firma może stawić czoła "istotnym" karom Komisji Europejskiej za specjalne ulgi podatkowe w Irlandii.

Zobacz: Komisja Europejska zbada irlandzką pomoc dla Apple

Wydarzenia "istotne" na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych definiowane są jako takie, które przekraczają 5% średnich zysków brutto spółki z trzech ostatnich lat. Według wyliczeń Financial Times, w przypadku Apple'a oznacza to kary w wysokości przekraczającej 2,5 mld dolarów.

Bruksela jest w stanie zażądać od Dublina, by Irlandia odebrała od Apple'a ulgi podatkowe przyznawane przez ostatnich 10 lat, jeśli dochodzenie wykaże, że ich przyznanie w ramach umów z 1991 i 2007 roku zostało dokonane z naruszeniem prawa. Nieprawidłowości w rozliczeniach doszukiwało się wiele krajów i w końcu zajęła się nimi Komisja Europejska. Warto przypomnieć, że w 2013 roku roczna sprzedaż Apple'a w Polsce szacowana była na 1 mld zł, podczas gdy Apple zapłacił zaledwie 1,1 mln zł podatku.

Zobacz: Włoski fiskus sprawdza czy Apple unika opodatkowania
Zobacz: Apple Poland: 1 mld zł obrotu i tylko 1,1 mln zł zapłaconego podatku

W czerwcu 2014 roku Komisja ogłosiła, że bada związki rządów Holandii, Irlandii i Luksemburgu z firmami Apple, Starbucks oraz Fiat. Firmy rejestrując swoje biura w odpowiednich krajach europejskich unikały płacenia podatków. Zarówno irlandzki rząd, jak i Apple póki co nie komentują sprawy. Natomiast brukselscy urzędnicy zbliżeni do sprawy sugerują, że jakiekolwiek orzeczenie KE może ustanowić nowy rekord kary dotyczącej pomocy państwa, z łatwością przekraczając 1 mld euro.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: CNBC, FT, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu