DAJ CYNK

195 tys. zł kary dla NOM za automatyczne przedłużanie umów

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 12394

Automatyczne przedłużanie umowy na kolejny okres bez pytania konsumenta o zgodę - Prezes UOKiK zakwestionowała praktykę spółki NOM i nałożyła karę w wysokości 195 tys. zł.

Automatyczne przedłużanie umowy na kolejny okres bez pytania konsumenta o zgodę - Prezes UOKiK zakwestionowała praktykę spółki NOM i nałożyła karę w wysokości 195 tys. zł.

Postępowanie UOKiK wykazało, że w regulaminie świadczenia usług spółki znajdowało się niezgodne z prawem i niekorzystne dla konsumentów postanowienie. NOM zastrzegał, że umowa zawarta na czas określony ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny, taki sam okres. Abonenci, którzy chcieli zrezygnować z nowego kontraktu, byli zobowiązywani do złożenia pisemnego oświadczenia, co najmniej 30 dni przed upływem starej umowy.

Praktyka ta wymuszała na konsumentach podejmowanie działań zapobiegających przedłużeniu umowy oraz ograniczała możliwość rezygnacji z usług przedsiębiorcy. Jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami a tym samym niezgodne z prawem. Zdaniem UOKIK przedsiębiorca powinien zapewnić konsumentowi możliwość podjęcia świadomej decyzji dotyczącej przedłużenia umowy na kolejny czas określony informując go o upływającym terminie i przedstawiając mu nową ofertę.

Warto podkreślić, że wśród przedsiębiorców telekomunikacyjnych istnieje powszechna praktyka przedłużania umowy na czas nieokreślony jeżeli abonent nie składa deklaracji co do jej kontynuacji. Praktyka taka nie jest kwestionowana ponieważ rozwiązanie umowy na czas nieokreślony nie wiąże się z ponoszeniem przez konsumenta dodatkowych kosztów jak w przypadku kontraktu na czas określony (np. kara umowna, wynagrodzenie do końca obowiązywania umowy). Prezes UOKiK nałożyła na spółkę Niezależny Operator Międzystrefowy karę w wysokości 195 tys. zł. Przedsiębiorca zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki, dzięki czemu możliwe było obniżenie sankcji. Decyzja nie jest prawomocna, spółka odwołała się do sądu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UOKiK

Przewiń w dół do następnego wpisu