DAJ CYNK

141 tys. zł kary za SMS-y wprowadzające w błąd

20.06.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8862

Ważne 8

0

I w końcu się udało! Wygrywasz gwarantowaną nagrodę w grze o 100 000 zł. Po odbiór odeślij darmowy sms - to fragment wiadomości, jaką konsumenci otrzymywali od spółki CT Creative Team. Nie informowała ona jednak, że odpowiedź jest równoznaczna z udziałem w konkursie, polegającym na wysyłaniu płatnych SMS-ów. Na przedsiębiorcę została nałożona kara w wysokości 141 tys. zł.

I w końcu się udało! Wygrywasz gwarantowaną nagrodę w grze o 100 000 zł. Po odbiór odeślij darmowy sms - to fragment wiadomości, jaką konsumenci otrzymywali od spółki CT Creative Team. Nie informowała ona jednak, że odpowiedź jest równoznaczna z udziałem w konkursie, polegającym na wysyłaniu płatnych SMS-ów. Na przedsiębiorcę została nałożona kara w wysokości 141 tys. zł.

Spółka CT Creative Team zajmuje się m.in. organizacją konkursów SMSowych. Zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzbudziły treści reklamowe wysyłane do konsumentów, w związku z konkursem "Quiz wiedzowy". Prowadzony był on od listopada 2010 do grudnia 2011 roku.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w grudniu 2011 roku. Wykazało ono, że SMS-y wysyłane przez CT Creative Team wprowadzały w błąd oraz nie zawierały informacji wymaganych przez prawo. Konsumenci otrzymywali jedynie wiadomości o odbiorze nagrody gwarantowanej (którą okazywała się być usługa multimedialna na telefon), np. Przecież piszemy: Komisja ds. Nagród przyznaje Ci Nagrode Gwarantowana w grze o 100 000 zł! Po odbior slij SMS: KASA na DARMOWY nr 8064!'GRATULUJEMY! SMSQuiz.pl.

W wysyłanych wiadomościach brak było informacji, że odesłanie SMS-a oznacza przystąpienie do konkursu, który polegał na wysyłaniu przez konsumentów dodatkowo płatnych SMS-ów w odpowiedzi na nadsyłane pytania. Ponadto w reklamach brak było informacji o cenie tych SMS-ów oraz organizatorze konkursu.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożyła na CT Creative Team karę pieniężną w wysokości 141575 zł. Decyzja nie jest ostateczna, spółka odwołała się od niej do sądu.

Konsumenci, którzy uważają, że zostali wprowadzeni w błąd przez organizatora konkursu SMSowego uzyskają bezpłatną pomoc w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, u rzeczników konsumentów lub w Federacji Konsumentów pod numerem infolinii 800 007 707. Dochodzenie roszczeń może ułatwić również ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, która daje konsumentom możliwość wytoczenia powództwa w ich indywidualnych sporach z przedsiębiorcami. W toku takiego postępowania sąd weryfikuje, czy dana praktyka rynkowa przedsiębiorcy jest nieuczciwa. W takim przypadku to przedsiębiorca musi udowodnić przed sądem, że stosowana przez niego praktyka rynkowa nie wprowadza konsumentów w błąd.

Źródło tekstu: UOKiK

Tagi: uokik
Komentarze
Zaloguj się
48. ~JAR
0

2015-05-12 20:17:34

odeślij na numer 80208 też to właśnie przysłali

Odpowiedz

0

2015-04-25 19:24:09

Ja dziś dostałem Złotego Smsa ;)

Odpowiedz

46. ~andzia
0

2015-02-28 20:47:39

karę dostali i dalej to wysyłają..ja dziś taki dostałam

Odpowiedz

45. ~Ed
0

2014-12-02 15:23:07

Ja miałem taką nieprzyjemną przygodę w T-Mobile.Mam u nich internet pracujący na numerze telefonu.Numer ten nie jest ogólnie dostępny.Więc jak zacząłem w pewnym momencie otrzymywać sms`y na wewnętrzny komunikator (użytkownik-bok T-Mobile)byłem zdziwiony.Kiedy wszedłem na moje konto w T-Mobile okazało się,że aktywowano mi jakąś usługę i płacę 3,69 zł za każdy taki sms.Nastukało mi ponad 50 zł. Z mojej strony nie aktywowałem żadnej takiej usługi ani też nie wyrażałem nigdzie zgody na nią.Żeby było dowcipniej to nie były sms`y z T-Mobile tylko oni sprzedali moje dane innej firmie i ta firma wysyłała do mnie te płatne sms`y.Zyskami dzielili się-T-Mobile 40% a ta złodziejska firma 60%.Zagroziłem zgłoszeniem sprawy w organach ścigania i oddali mi te pieniądze.To jest zwykłe złodziejstwo i chamstwo.Zeszmacilo się to T-Mobile sprzedając dane swojego klienta narażając go na koszty.Nie będę teraz robił rabanu.ale żadnej umowy już z nimi nie przedłużę i nie zawrę żadnej nowej.Wszyscy moi znajomi solidarnie olewają taka firmę,która nie dba o interesy swojego klienta.

Odpowiedz

44. ~bądź świadom
0

2014-06-20 22:26:28

Wpierw najlepiej wygooglować dany numer, ja przykładową znalazłem tę stronę odnośnie podejrzanego numeru telefonu 80208:

Odpowiedz

43. ~Wojtas
0

2013-06-26 17:25:24

alfabezomegi podejdz do salonu najlepiej, wyłącz usługę SMS MT/MMS MT. Na stałe blokuje takie dziadostwa. Przy okazji możesz dostać korektę do faktury.

Odpowiedz

2013-06-25 01:40:58

oj wlo, gdyby tego typu zlodziejskie usługi były zabronione, nie byłoby problemu, ale operatorzy mają w tym swoją działkę; ps czy ja coś o więzieniu pisałem? oddać mają, odpracować, a nie żyć na koszt podatników

Odpowiedz

41. ~...
1

2013-06-23 21:46:04

@wlo "zę państwo ma ścigać za tego typu rzeczy." - aha, czyli są przestepstwa i "przestepstwa". Te pierwsze to te, które mogąTobie zaszkodzić, te drugie to te, które szkodzą innym. Pogratulować relatywizmu. Więcej pytań nie mam.

Odpowiedz

40. ~
0

2013-06-23 09:30:57

Najlepiej nie wysylac sms na glupie loterie jak ktoa sie ludzie ze wygra to lepiej kupic los na totolotka przynajmniej nikt potem nie spamuje na telefon.

Odpowiedz

0

2013-06-22 10:05:08

Taka karę to ta irma w jeden dzien zarobiła - debili którzy wygrywają 100 tys za SMSa nie brakuje

Odpowiedz

38. ~Piotr
0

2013-06-21 17:25:05

w playu ofertach prepajdowych wystarczy wysłać smsa o treści: STOP na nr 252 i nie dostajemy smsów z numerów specjalnych. A jak wyślemy smsa na nr o podwyższonej płatności to play nam przysyła smsa, że w ten sposób wyłączyliśmy blokade otrzymywania takich smsów i instruuje jak ją ponownie włączyć. Działa to skutecznie na moim numerze.

Odpowiedz

0

2013-06-21 13:36:56

36). Tak, są - blokada na tzw.usługi marketingowe. Tyle, że on jedną usługę włączył. Poza tym ja nie mam takowej blokady, a jakoś nie pobiera samoistnie kasy, dlatego doradzam samemu wyłączyć, a nie wszystko na raz :-)

Odpowiedz

36. ~
0

2013-06-21 12:09:47

Z tego co wiem to niektorzy operatorzy tak jak napisał to alfabezomegi maja specjalne numery do blokowania tego typu uslug. Nie trzeba wysylac blokady bezposrednio pod numer z ktorego dostaje sie te platne sms/mms

Odpowiedz

0

2013-06-21 12:01:54

34). To co, samo się włączyło? I zabiera kasę za każdy przysłany sms? Poszukaj w internecie kto Ci to przysyła, i wyłącz. Bo to nie są reklamy, a usługa.

Odpowiedz