DAJ CYNK

Szczepienie przeciwko COVID-19: dopisz się do kolejki przez internet

Dodane przez: Anna Rymsza (Xyrcon)

Kategoria: Poradniki

Interakcje: 20825

Zapisz się na szczepienie przeciwko COVID-19 przez internet

Od 15 stycznia w Polsce można zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Osoby urodzone w 1941 roku i starsze są obsługiwane w pierwszej kolejności, młodsi mogą zgłosić chęć szczepienia w późniejszym terminie. Jak to zrobić?

Rejestracja dla seniorów, zapisy dla młodszych

Dla seniorów uruchomiona została już rejestracja na szczepienia. Od 15 stycznia zajrejestrować się mogą osoby, które skończyły 80 lat, od 22 stycznia rejestracja będzie dostępna dla osób, które skończyły 70 lat. Szczepienia ruszą 25 stycznia w około 6 tysiącach punktów w Polsce. Wszystkie zostały umieszczone na mapie.

Można zarejestrować się na 3 sposoby:

  • telefonicznie pod bezpłatnym numerem 989 lub 22 62 62 989. W tym przypadku będzie potrzebny PESEL, numer telefonu komórkowego, warto też zawczasu wybrać miejsce szczepienia. Nie trzeba dzwonić osobiście, mogą to zrobić młodsi członkowie rodziny. Potwierdzenie rejestracji przyjdzie SMS-em.
  • W wybranym punkcie szczepień – oczywiście można skontaktować się z punktem na własną rękę.
  • Przez internet: przejdź na stronę gov.pl/szczepimysie. Tu potrzebny będzie Profil Zaufany.

Zobacz: Masz koronawirusa? Lepiej miej profil zaufany
Zobacz: Polacy coraz bardziej się cyfryzują. Rok 2020 był przełomowy

Dla młodszych ruszyły zapisy. Dzięki temu, gdy tylko dana grupa wiekowa będzie szczepiona, zapisane osoby otrzymają odpowiednią informację e-mailem. Tu można zapisać się przez internet, podając PESEL, e-mail, kod pocztowy i ewentualnie numer telefonu do dalszego kontaktu. Konkretny termin szczepienia będzie ustalany indywidualnie, gdy ruszą szczepienia danej grupy obywateli.

Ten proces odbywa się na stronie gov.pl/szczepimysie, ale nie trzeba mieć Profilu Zaufanego. Bedzie on potrzebny dopiero przy rejestracji. Na razie wystarczy zostawić swój PESEL i dane kontaktowe. Proces jest bardzo prosty. Składa się w zasadzie z wypełnienia jednego formularza:

Formularz zgłoszenia na szczepienie przeciwko COVID-19

Oczywiście by możliwy był kontakt w sprawie szczepienia, trzeba zgodzić się na przetwarzanie danych. Numeru telefonu podawać nie trzeba.

Potwierdzenie wysłania formularza zgłoszeniowego na szczepienie przeciwko COVID-19

Po wysłaniu formularza zostanie jeszcze jeden krok – potwierdzenie adresu e-mail. Trzeba to zrobić, klikając link, który przyjdzie pocztą elektroniczną.

potwierdzenie e-mail przy zapisach na szczepienie przeciwko COVID-19

Ważna informacja: e-mail nie musi przyjść od razu. Obsługujący portal zarezerwowali sobie na to 24 godziny. To powinno uspokoić osoby, które próbowały zapisać się na listę oczekujących od razu po północy lub wcześnie rano 15 stycznia, gdy portal pacjenta był tak oblężony, że korzystanie z niego nie było w ogóle możliwe. Wszystkie zgłoszenia są zapisywane i zostaną przetworzone w odpowiednim czasie. Prawdopodobnie wymagają dodatkowej ręcznej weryfikacji i dlatego nie były zatwierdzane w środku nocy.

Aktualizacja 22.01

Rząd przygotował nowe sposoby zapisów na szczepienie, nawet w przypadku, gdy zabrakło już wolnych miejsc. Od teraz można się też zapisać za pomocą SMS-a. Wszystkie szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: gov.pl, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu