DAJ CYNK

WhatsApp płatny od soboty? Nie, to tylko nowy łańcuszek związany z komunikatorem

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

WhatsApp płatny oszustwo łańcuszek

Od sobotniego poranka WhatsApp będzie płatny - tak głosi noworoczny łańcuszek związany z popularnym komunikatorem. Choć zmiany w aplikacji będą, to nie mają one nic wspólnego z wprowadzeniem opłat za korzystanie z niej.

Od kilku lat jest to samo. Z kolejnym Nowym Rokiem rusza łańcuszek dotyczący należącego do Facebooka komunikatora WhatsApp. W 2021 roku brzmi on podobnie jak w latach poprzednich:

Od soboty rano WhatsApp będzie płatny. Jeśli masz co najmniej 10 kontaktów, wyślij do nich tę wiadomość

W ten sposób można pokazać, że jesteś zapalonym użytkownikiem i logo będzie niebieskie (🔵) i pozostanie darmowe. Wiadomość wg dziennika TF1. WhatsApp kosztować będzie 0, 01 $ za wiadomość. Wyślij tę wiadomość do 10 osób. Gdy już to zrobisz, lampka zapala się na niebiesko (inaczej aktywuje się WhatsApp rozliczeń.)

– zachęcają oszuści

To oczywiście fałszywa wiadomość, której głównym celem jest wzbudzenie zaniepokojenia użytkowników popularnego komunikatora. Tego typu akcje często jednak „przecierają szlaki” innym, szeroko zakrojonym działaniom, związanym na przykład z wyłudzaniem danych. Przykładem może być choćby kampania spamowa z 2019 roku, którą wykryli badacze cyberbezpieczeństwa z firmy ESET, także wymierzona w użytkowników komunikatora WhatsApp. Otrzymywali wtedy wiadomość, w której obiecywano 1000 GB darmowego Internetu po kliknięciu w załączony link i wypełnieniu krótkiej ankiety. Oszuści zarabiali na każdym kliknięciu w link zawarty w wiadomości.

Łańcuszek to mechanizm znany od bardzo dawna. Ta akcja napędza się sama, a użytkownicy stali się narzędziami w rękach spamerów. Oszuści zaserwowali im mocno wiarygodną treść. Wątek opłat wzbudza zainteresowanie, a nowy rok dodatkowo uprawdopodobnia kwestię ewentualnych zmian. Ostrożność powinien przede wszystkim wzbudzić kanał dystrybuowania informacji. Żadna aplikacja nie informuje o zmianach za pośrednictwem komunikatów rozsyłanych przez innych użytkowników i nie zmusza ich do propagowania tej treści w zamian za zwolnienie z opłat.

– powiedział Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń ESET

Jednocześnie WhatsApp rzeczywiście wprowadza zmiany, ale są one związane z aktualizacją regulaminu i polityki prywatności. Wejdą one w życie 8 lutego 2021 roku, obejmując sposób przetwarzania danych użytkownika oraz sposób, w jaki firmy mogą używać usług Facebooka do przechowywania czatów WhatsApp i zarządzania nimi. Komunikat o tej aktualizacji i konieczności akceptacji nowego regulaminu użytkownicy otrzymują jednak oficjalnym kanałem, zaraz po uruchomieniu aplikacji, nim rozpoczną korzystanie z niej.

Zobacz: Facebook chce Twoje dane. Stracisz WhatsAppa, jeśli się nie zgodzisz
Zobacz: Facebook blokuje konto Donalda Trumpa „na czas nieokreślony”

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Dagma